اعزام و گشت زنی ناو تهاجمی «یواس‌اس اِسِکس» نیروی دریایی آمریکا در دریای عمان

nave uss essexستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام، روز چهارشنبه، ۱۹ آبان، با انتشار ویدئوهایی از گذر ناو رزمی آبی‌خاکی «یواس‌اس اِسِکس» از خلیج عمان و پیوستن آن به ناوگان پنجم آمریکا در منطقه خبر داد.

این ویدئوها نشان می‌دهد که این ناو تهاجمی در دو روز اخیر در حال گشت‌زنی در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات‌ متحده در دریای عمان است و جنگنده‌های بسیار پیشرفته اف۳۵بی نیز در این عملیات شرکت دارند.

سنتکام می‌گوید اعزام «یواس‌اس اسکس» به دریای عمان که یگان یازدهم گشت نیروی دریایی آمریکا نیز آن را همراهی می‌کند «برای تضمین ثبات دریانوری و امنیت در محدوده مرکزی عملیاتی ناوگان پنجم» انجام شده است.

این تقویت حضور نظامی آمریکا در دریای عمان در حالی صورت می‌گیرد که ارتش ایران بین دهم تا شانزدهم آبان در سواحل دریای عمان و در منطقه کُنارک یک رزمایش برگزار کرد که در آن جنگنده‌های اف-۴دی ساخت آمریکا که قدمت‌شان به ۵۳ سال پیش می‌رسد، شرکت داشتند.

در روزهای اخیر تنش در آب‌های این منطقه همچنین پس از آن بالا گرفت که سپاه پاسداران روز ۱۲ آبان اعلام کرد که یک هفته پیش از آن توانسته جلو «سرقت یک محموله نفتی ایران توسط نیروی دریایی آمریکا» را در منطقه بگیرد.

پس از آن سپاه‌ پاسداران اعلام کرد نفتکش توقیف‌شده که ویتنامی است و «ام‌وی ساوتیس» نام دارد، پس از تخلیه نفت ایران در بندرعباس، با حکم قضایی آزاد شده است.

مقام‌های سپاه پاسداران و رسانه‌های دولتی ایران هفته گذشته خبرهای ضد و نقیضی درباره توقیف این کشتی ویتنامی منتشر کردند.

منبع: رادیو فردا