تصدیق های محمد علی اسفنانی بر گران سازی های عمدی و فریبکارانه/ کشتارگاه‌ های ثبت شده و بدون حضور عینی

gerani sabadeghazaei ایرنا: رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران وجود مسائل پشت پرده را در افزایش قیمت‌ ها و گرانی‌ های اخیر تأیید کرد و گفت: یافتن پشت پرده‌ ها سخت نیست و این مسأله باید بررسی شود و یقیناً قابل شناسایی است.
 
محمد علی اسفنانی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار قضائی ایرنا، دربارۀ اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر وجود پشت پرده در گرانی‌ های چند ماه اخیر و لزوم ورود دستگاه‌ های اطلاعاتی و امنیتی در این  زمینه، افزود: اکنون به طور عمده، شاهد گرانی اقلام، نه گرانفروشی هستیم و به عنوان نمونه، برنج ایرانی ۵۹ هزار تومان قیمت دارد و سؤال این است که برنج داخلی که در فرایند تولید آن هیچ مواد اولیۀ خارجی وجود ندارد، چرا باید گران باشد.
 
وی ادامه داد: البته طبیعی است که وقتی برنج ایرانی ۵۹ هزار تومان باشد، برنج هندی ۲۸ هزار تومان قیمت دارد. پیش از این یک خانواده از قشر ضعیف، یک کیسه برنج ۱۰ کیلویی را ۱۰ هزار تومان می‌ خرید و بعد طی یک اتفاق عجیب، قیمت این برنج به ۵۰ هزار تومان رسید و برای مردم تا حدی قابل قبول بود، اما اکنون یک کیسه برنج هندی ۲۸۰ هزار تومان است و واقعاً قابل دفاع نیست.
 
اسفنانی اظهارداشت: در مورد موضوع مرغ، ١٠٠ درصد نهاده‌ های دامی به صورت دولتی توزیع می‌ شوند و ۹۸ درصد این نهاده‌ ها وارداتی است و بابت واردات آن ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده می‌ شود.
 
وی اضافه کرد:‌ اکنون کمبود و گرانفروشی مرغ با این توجیه است که نهاده ها از بازار آزاد تهیه می‌ شوند، حال سؤال این است که نهادۀ دامی که ١٠٠ درصد واردات آن باید در سامانۀ بازارگاه ثبت شود و مشخصات همۀ مرغداری‌ ها در این سامانه، ثبت و ضبط شده، چگونه است که نهادۀ دامی، خارج از این شبکه قرار دارد، بنابراین در این میان پشت پرده‌ هایی وجود دارد.
 
اسفنانی ادامه داد: در این زمینه بررسی‌ هایی انجام دادیم و در یک مرغداری که ظرفیت تولید ١٠٠ هزار قطعه را داشت، ۲۰ هزار مرغ تولید می کرد و نهاده‌ هایی که بابت ۸۰ هزار مرغ دریافت می‌ کرد را در بازار آزاد عرضه می‌ کرد.
 
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: اکنون واحدهای مرغداریِ خردِ بسیاری، فعالیت می‌ کنند، در حالیکه در دنیا استفاده از «مگا فارم‌ ها» حرف نخست را می‌ زن، به این ترتیب که مزرعه‌ ای ایجاد می‌ کنند که چندین میلیون جوجه‌ ریزی ظرفیت دارد و نهادۀ مورد نیاز و خوراک دام را خود تولید می‌ کند، همچنین در این مزرعه کشتارگاه وجود دارد و سیستم قطعه‌ بندی و بسته‌ بندی مرغ هم همان محل انجام می‌ شود و در واقع، زنجیرۀ کامل را دربرمی‌ گیرد، در حالیکه در کشور ما در هر نقطه‌ ای، مرغداری‌ های کوچک ایجاد شده و کشتارگاه‌ ها نیز با فاصله از این مرغداری‌ ها قرار دارند.
 
اسفنانی افزود: گفته می‌ شود که در تهران ۱۷ کشتارگاه [وجود] دارند، در حالیکه این کشتارگاه‌ ها، فقط ثبت شده و اصلاً هیچ نام و نشانی از آنها نیست. اینها حکایت از این دارد که سیاست درستی برای مدیریت شبکۀ تولید مرغ، اتخاذ نشده است.
 
وی ادامه داد:‌ یکی از ایرادها این است که کسی که مرغداری دارد، اصلاً با کشتارگاه ارتباطی ندارد و واسطه هایی، از مرغدار، مرغ را می خرند، با قیمتی که خود تعیین می‌ کنند، به کشتارگاه می فروشند. در حالیکه مرغداری که نهاده دولتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کند، باید میزان تولید خود را تحویل دهد.
 
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: چارۀ کار این است که در مورد مرغ «مگا فارم‌ ها» را ایجاد کنند، ولو اینکه دولت و بخش خصوصی در این زمینه هزینه کنند.
 
***
 
افزایش قیمت یک سالۀ بیش از ١٠٠ درصدی نوشابه و  ۵۹ درصدی رب گوجه‌ فرنگی
 
میزان: دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفت: نوشابه نسبت به مدت مشابه سال قبل تاکنون افزایش قیمت بیش از ١٠٠ درصد داشته و رب گوجه‌ فرنگی نیز امسال طی ۴ مرحله، ۵۹ درصد افزایش قیمت داشته است.
 
قاسمعلی حسنی در گفتگو با میزان، در خصوص وضعیت بازار مواد غذایی، گفت: آخرین افزایش قیمت در بازار مواد غذایی مربوط به نوشابه و رب گوجه‌ فرنگی است.
 
وی افزود: نوشابه نسبت به مدت مشابه سال قبل تاکنون افزایش قیمت بیش از ١٠٠ درصد داشته و رب گوجه‌ فرنگی نیز امسال طی ۴ مرحله، ۵۹ درصد افزایش قیمت داشته است.
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفت: قیمت رب گوجه‌ فرنگی در ۱۵ فروردین برای مصرف‌ کننده ۲۲ هزار تومان بود در تیرماه به ۲۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد و در شهریور ماه قیمت رب گوجه‌ فرنگی به ۳۰ هزار تومان رسید و در حال حاضر نیز ۳۵ هزار تومان است.
 
حسنی بیان کرد: افزایش قیمت رب گوجه‌ فرنگی به دلیل افزایش قیمت کود، بذر، سم، هزینه حمل‌ و نقل، کارگر، همچنین تنش آبی، بوده است.
 
وی بیان کرد: همچنین در صنایع تبدیلی رب گوجه‌ فرنگی، درب، قوطی، پلاستیک، کارتن، حمل‌ونقل و صادرات در افزایش قیمت تأثیر گذار بوده است.
 
حسنی در ادامه گفت: در گوجه‌ فرنگی کمبودی نداشته‌ ایم، حتی ۲/۵ برابر جمعیت، تولید رب گوجه‌ فرنگی را داریم و در حال حاضر صادرات رب گوجه‌ فرنگی نیز صورت می‌ گیرد.
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفت: رب گوجه به‌ صورت فله با غلظت بالا به روسیه صادر و بعد از فرآوری شدن، تبدیل به رب گوجۀ معمولی می‌ شود و رب گوجه ایران به دلیل ارگانیک بودن، کیفیت بالا، طعم، مزه و رنگ طرفدارهای زیادی دارد.