خطر ۸۰ ضربه شلاق برای نرگس محمدی/ خواست آزادی فوری و بی قید و شرط وی توسط سازمان عفو بین‌ الملل

mohammadi narges 07072016 رادیو فردا: مدیر بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۲۷ آبان از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، را بلافاصله و بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنند.
 
هبه مرایف در اطلاعیه‌ ای از نرگس محمدی به عنوان زندانی عقیدتی نام برده و تأکید کرده است که او صرفاً به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌ آمیز خود در راستای دفاع از حقوق بشر زندانی شده و اکنون در خطر اجرای حکم ۸۰ ضربه شلاق قرار دارد.
 
خانم محمدی روز سه‌ شنبه با یورش نیروهای امنیتی به مزار ابراهیم کتابدار، از کشته‌ شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، بازداشت شد. خانواده این فعال حقوق بشر یک روز پس از این رخداد اعلام کردند که او در تماسی تلفنی خبر داده که در زندان اوین بسر می‌ برد و حکم ۳۰ ماه زندان و (۸۰ ضربه) شلاق به او ابلاغ شده است.
 
نرگس محمدی از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان انتقال یافت و ۱۶ مهرماه ۹۹ با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس از زندان زنجان آزاد شد.
 
خانم محمدی اما در پرونده جدیدی که طی ماه‌های اخیر علیه او گشوده شد، به‌ دلیل اتهام‌ هایی چون «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا» در مورد اتهام شکنجه‌ گری و ضرب و جرح، به «۸۰ ضربه شلاق، ۳۰ ماه حبس تعزیری و ٢ فقره پرداخت مالی» محکوم شده است.
 
هبه مرایف در اطلاعیه سازمان عفو بین‌ الملل خواستار لغو کامل این احکام زندان و شلاق شد و گفت که دستگیری یک مدافع حقوق بشر به خاطر بیان حقیقت و برقراری عدالت آن هم در دومین سالگرد اعتراضات آبان ۱۳۹۸ که در جریان آن صدها مرد و زن و کودک کشته شدند، اقدامی بی‌رحمانه است.
 
وی افزود: «مقامات ایران برای مدت‌ طولانی نرگس محمدی را به خاطر فعالیت‌های او در دفاع از حقوق بشر در معرض بازداشت‌های خودسرانه، تعقیب قضایی ناعادلانه، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها قرار داده‌اند».
 
عفو بین‌الملل در نهایت از جامعه بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا خواسته است که درباره پرونده نرگس محمدی سکوت نکنند و به سرکوب لجام گسیخته مدافعان حقوق بشر در ایران توجه ویژه داشته باشند.