پیش فروش نزدیک به ۲ میلیارد لیتر بنزین با قیمت ثابت ۳۵۰ دلار در قوۀ اجرایی قبلی/ قیمت بنزین امسال ۸۰۰ دلار

Benzine-Tolid-1 معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه یکی از تخلفات صورت گرفته در دولت گذشته، پیش فروش نزدیک به ۲ میلیارد لیتر بنزین با قیمت ثابت بود، گفت: این بنزین به قیمت ۳۵۰ دلار پیش فروش شد.
 
به گزارش خبرنگار مهر، جلیل سالاری مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در یک نشست خبری که صبح امروز برگزار شد گفت:  همانطور که استحضار دارید شرکت پالایش و پخش، وظیفۀ تحویل ۵ فرآوردۀ اصلی نفت خام، و شفافیتِ ساز و کارِ مالیِ آن با دولت را مشخص می کند.
 
معاون وزیر نفت اظهار داشت: بخشی از مشکلات شرکت پخش به ایرادات ساختاری و حقوقی شرکت که از سال ۶۶ تصویب شده و اصلاحی در آن انجام نگرفته، بر می گردد. البته در سال ۹۵ عده ای از نمایندگان مجلس طرحی را به مجلس ارائه کردند که آنهم به سرانجام نرسید. بنابراین از نظر ما این بحث حقوقی شرکت باید اصلاح شود تا روند توسعه شکل بگیرد. در اساسنامۀ جدید که نتیجۀ ۱۱ جلسه با حضور کارشناسان و مسئولین شرکت های پالایش و پخش بوده است، به تدوین چشم اندازهای این صنعت در کشور مبتنی بر سیاست‌ های ابلاغی، از جمله جلوگیری از خام فروشی و پترو پالایشگاه‌ ها، و همچنین تکالیفی که مقام معظم رهبری مشخص کرده بودند، پرداختیم تا سیاست شرکت را مبنی بر اقدامات توسعه‌ ای و مشارکت و همچنین گسترش روابط بین‌ المللی، تنظیم کنیم.
 
وی در توضیح اقدامات انجام شده در این ٣ ماه تصریح کرد: یکی از بحث هایی که در قانون بودجه ۱۴۰۰ آمده و اجرا نشده بود، تحویل ۱۵۰ هزار تن وکیوم باتوم [Vacuum Batum] به دستگاه های اجرایی برای ساخت منازل بود که در ۶ ماهۀ اول، هیچ اقدامی برای این بحث انجام نشده بود و ما عرضۀ اختصاصی در بورس را انجام دادیم تا افزایش قیمت مسکن صورت نگیرد. در این راستا حواله ها صادر شده و در حال حاضر ۱۹ هزار تن تحویل داده شده و ۱۴۰۰ تن برداشت شده است.
 
سالاری ادامه داد: به موازات این بحث در نیمه دوم سال بحث سوخت زمستانی نیز از اولویت های ما بود، زیرا به نسبت سال گذشته ۱۵ الی ۲۰ درصد نیروگاه ها، سوخت مایع کمتری داشتند و با اقداماتی که انجام شد، نفتکش های زیادی را وارد ناوگان کردیم و ذخیره نفت و گاز را به حد قابل قبولی رساندیم و در حال حاضر ذخیره سوخت نیروگاه ها تا ۷۰ درصد پر شده است.
 
وی افزود: در ۵ ماهۀ پایانی سال ۹۹، ۱۳ میلیارد تن در شمال کشور، ۰.۸ میلیارد تن در خراسان و ۲.۹ میلیارد تن در ناحیه جنوب و مرکز و غرب سوخت مایع مصرف شد. به طور کلی سال گذشته ۱۶ میلیارد لیتر سوخت مایع تحویل داده شد که این بار سنگینی بر دوش شرکت پالایش و پخش است.
 
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه مشکلات را باید به صورت ساختاری حل کرد، خاطرنشان کرد: یک برنامۀ دیگر این است که بخشی از منابع را از دولت خارج کنیم و با شیوه های Build–operate–transfer] BOT] و build–own–operate–transfer] BOOT] خصوصی منتقل کنیم. در واقع می توانیم زیرساخت ها را به گونه ای تنظیم کنیم که مشکل همیشگی مصرف سوخت در منطقه شمال و شمال شرق پوشش داده شود.
 
سالاری گفت: احکام بسیار خوبی را در قانون بودجه، پیشنهاد داده ایم تا بتوانیم تا ۱۰ درصد ظرفیت انتقال و ذخیره سازی سوخت را افزایش دهیم و برای این کار باید الگوی حمل زمینی و خطوط لوله توسعه پیدا کند. همچنین اقداماتی در خصوص انتقال سوخت از مسیر ریلی مخصوصا در شرق کشور در حال انجام است.
 
وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین شعارهای این دولت فساد ستیزی بوده است، تصریح کرد: نگاه ما در بحث خصوصی سازی این است که درآمد حاصل از واگذاری باید صرف توسعه همان محل شود. واگذاری های نادرستی در دولت گذشته انجام شده است که در حال پیگیری آنها هستیم تا سهامی دولت برگشت داده شود. همچنین در بحث مجاری عرضه دو هزار جایگاهی که واگذار شده بود و از طریق آن نزدیک به ۶۵۰ نفر بیکار شده بودند را پیگیری و اصلاح کردیم.
 
معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه یکی از تخلفات صورت گرفته در دولت گذشته، پیش فروش نزدیک به ٢ میلیارد لیتر بنزین با قیمت سال ما قبل از آن بود، اظهار داشت: این بنزین به قیمت ۳۵۰ دلار پیش فروش شده است. در حالی که قیمت بنزین امسال به ۸۰۰ دلار رسیده است و بنده از دستگاه های نظارتی تعجب می کنم، چرا به این مسئله ورود نکردند و این یک تخلف بسیار بزرگ است که بار آن بر دوش دولت سیزدهم گذاشته شده است.
 
وی با اشاره به اینکه تخلفات متعددی در زمینه شفاف نبودن واگذاری ها در دولت گذشته انجام گرفت، گفت: در عرضۀ سوخت در بورس تخلفاتی صورت گرفت که یک نمونۀ آن همین عرضه ٢ میلیارد لیتری سوخت در دولت گذشته است.
 
سالاری تأکید کرد: البته ظاهراً در آن زمان تذکراتی داده شد، ولی جلوگیری نشده است. سؤال اینجاست، چرا باید در تابلوی بورس، یک عددی عرضه شود و در ماه بعد، مجدداً عرضه صورت بگیرد، بدون آنکه عرضۀ قبلی، تسویه شود.
 
وی افزود: در زمینۀ شفافیت واگذاری ها، مشکلات بسیاری بوجود آمده که این موارد تنها مصادیقی از آن بود و ما در این زمینه ورود کردیم تا ساختار شفافی ایجاد شود.
 
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: در ماجرای اختلال در سامانۀ سوخت کشور، با تلاش همکاران بنده در شرکت ملی پالایش و پخش، توانستیم ظرف یک هفته، نقشۀ دشمن را خنثی کنیم. مدیریت و هماهنگی و اطلاع‌ رسانی مناسب در رسانه‌ ها باعث شد که در آبان ۱۴۰۰، ماجرای آبان ماه ۹۸ تکرار نشود و بدین صورت اعتماد مردم به دولت سیزدهم تقویت شد.
 
وی با بیان اینکه بحث آلودگی هوا مرتبط با ذرات معلق است و مربوط به کیفیت سوخت مصرفی خودروها نیست افزود: تلاش وزارت نفت اعطای سوخت باکیفیت به نیروگاه‌ها است و سوخت با کیفیت موردنظر به نیروگاه‌ها داده می‌شودولی وزارت نیرو نیز می‌تواند با افزایش راندمان سیستم‌های CحP به کاهش آلودگی زیست‌محیطی کمک کنند.
 
سالاری گفت: در حال حاضر راندمان نیروگاه‌ های کشور ۳۰ درصد است، درحالی که راندمان پالایشگاه‌ های ایران ۵۸ درصد می‌ باشد که نشان می‌ دهد، وزارت نیرو باید برای افزایش راندمان نیروگاه‌ ها، برنامه‌ ریزی کند.
 
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: صادرات فرآورده‌ های نفتی نیز در صورت تأمین نیاز داخلی انجام می‌ شود که این صادرات نیز با در نظر گرفتن شرایط بازار و نیاز بازار صورت خواهند گرفت. در دولت قبلی شاهد بودیم که برخی عرضه‌ های بیش از حد، باعث افت قیمت فرآورده‌ های ایران شده بود.
 
وی تأکید کرد: تکلیف قانونی بر توسعه گاز فشرده طبیعی CNG تا ۲۲ درصد از سبد سوخت تأکید می‌ کند که این امر هم‌ اکنون محقق شده است. تولید کارخانه‌ ای CNG باید انجام شود. همچنین در کیت‌ های CNG نیز باید از فناوری‌ های نسل ۴ استفاده شود. همکاران ما در واحد پژوهش و فناوری به دنبال توسعه فناوری نسل ۴ و ۵ سوخت CNG در کشور هستند.
 
سالاری گفت: اگر احداث پترو پالایشگاه‌ ها طبق برنامه‌ ریزی صورت گرفته محقق شوند، ظرفیت پالایشی ۱.۵ برابر خواهد شد. ما در پالایشگاه اراک به دنبال این هستیم که یک پترو پالایشگاه ایجاد کنیم.
 
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش ادامه داد: مصرف بنزین در ماه جاری ۹۰ میلیون لیتر در روز بوده است که این رقم در سال گذشته ۷۵ میلیون لیتر در روز بوده است که البته این کاهش مصرف تحت تأثیر محدودیت‌ های کرونایی، رقم خورده بود. مصرف گازوئیل نیز از ۸۰ میلیون لیتر در سال گذشته به ۸۳ میلیون لیتر رسیده است. میزان تولید بنزین کشور نیز ۱۰۳ میلیون لیتر در روز است.
 
وی اظهار داشت: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌ های نفتی از طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌ دستی نفت یا همان قانون پترو پالایشگاه‌ ها حمایت می‌ کند. اما در کنار این موضوع ما یک تجربۀ تاریخی داریم، مبنی بر اینکه تا وقتی دولت مستقیماً وارد کار نشود، پالایشگاهی نیز احداث نخواهد شد.
 
سالاری در ادامه توضیح داد: در احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بار تأمین مالی بر دوش دولت بوده است و حدود ۷۵ درصد از تأمین مالی این پالایشگاه از منابع دولتی انجام شده است. همچنین پالایشگاه امام خمینی شازند نیز توسط دولت، تأمین مالی شده است.
 
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: در نتیجه به موازات اجرای تنفس خوراک پترو پالایشگاه‌ ها، ما نیز تلاش کردیم یک طرح پتروپالایشی به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه تدوین کنیم. برای تأمین مالی این طرح نیز پیش‌ بینی‌ هایی در قانون بودجه ۱۴۰۱ شده است.
 
وی همچین ادامه داد: برای پیشبرد قانون پترو پالایشگاه‌ ها نیز جلساتی با کمیسیون انرژی داشته‌ ایم تا در سناریوهای مختلف فروش نفت، سهم تنفس خوراک طرح‌ های پترو پالایشی از صندوق توسعه ملی مشخص شود و صندوق توسعه ملی باید زودتر این موضوع را روشن کند. ما نیز به همراه کمیسیون انرژی، جلسات ماهانه‌ ای برای پیشبرد طرح‌ ها برگزار کرده‌ ایم.
 
سالاری تأکید کرد: احداث پترو پالایشگاه‌ ها در کشور نیازمند یک طرح جامع است. در حال حاضر ۲۰، ۳۰ طرح پترو پالایشی روی میز شرکت پالایش و پخش است که ما باید از بین آنها ۲، ۳ طرح را انتخاب کرده و حمایت‌ هایمان را روی آنها متمرکز کنیم.