کاهش امکان کشت در پی کاهش منابع آبی/ تقلیل کشت گندم از حدود ۱۰۰ هزار به ۴۰ هزار هکتار در استان اصفهان

khoshksali مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطر نشان کرد: میزان مصرف آب در کشت برنج نسبت به محصولات مشابه حدود ۱۰ درصد بیشتر است. اگر در هر هکتاری که برنج کشت می‌ شود، ۲ هزار متر مکعب آب مصرف شود، در مجموع ۴۰ هزار متر مکعب آب مصرف شده است که این عدد چندان قابل توجه نیست. و نمی‌ توان خشکسالی اصفهان را به کشت برنج نسبت داد.
 
پیمان فیروز نیا در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که اقلیم اصفهان خشک است و در سال‌ های اخیر با تنش‌ های آبی درگیر بوده است، آیا وزارت جهاد کشاورزی اقدامات ترویجی و اقناعی خاصی برای تغییر کشت در این استان انجام داده است؟ گفت: در سال ۱۴۰۰ سطح زیرکشت برنج استان به ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار رسید، این در حالیست که در ۱۰ سال گذشته کشت برنج در این استان حدود ۲۰ هزار هکتار بود.
 
وی با اشاره به برگزاری کلاس‌ های آموزشی در سازمان، افزود: در این کلاس‌ ها تلاش کردیم تا به کشاورزان آموزش دهیم که می‌ توانند محصولات جدیدی را کشت کنند.
 
فیروز نیا بابیان اینکه بخشی از اراضی کشاورزی استان اصفهان در حاشیه رود زایند رود قرار گرفته‌ اند، تصریح کرد: پَست بودن این اراضی نسبت به رودخانه، باعث شده است که این اراضی آب گیر شوند، از اینرو غیر از برنج نمی‌ توان محصول دیگری در آنها کشت و کار کرد. واقعیت این است که آب بری برنج نسبت به محصولات مشابه چندان قابل توجه نیست.
 
وی با بیان اینکه آب مهمترین و اساسی‌ ترین عامل در بخش زراعت است، تصریح کرد: میزان مصرف آب در کشت برنج نسبت به محصولات مشابه، حدود ۱۰ درصد بیشتر است. اگر در هر هکتاری که برنج کشت می‌ شود، ۲ هزار متر مکعب آب مصرف شود، در مجموع ۴۰ هزار متر مکعب آب مصرف شده است که این عدد چندان قابل توجه نیست و نمی‌ توان خشکسالی اصفهان را به کشت برنج نسبت داد.
 
به گفتۀ این مقام مسئول، در لنجان اصفهان بیشترین حجم برنج کاشته می‌ شود. اراضی در این منطقه خرد هستند، از این‌ رو کشت برنج در این منطقه تجاری نیست و بیشتر کشت برای امرار معاش کشاورز صورت می‌ گیرد و به نوعی کشاورزی معیشتی در این بخش صورت می‌ گیرد. باید بگویم میزان تولید برنج هر کشاورز در این منطقه از ۲۰ کیسه فراتر نمی‌ رود.
 
فیروزنیا با اشاره به میزان آب مصرفی محصولات علوفه‌ ای، بیان کرد: حدود ۶۰ محصول کشاورزی در استان اصفهان کشت می‌ شود که نیمی از آنها محصولات علوفه‌ ای هستند. برای کشت این محصولات حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار متر مکعب آب نیاز است. پس نیاز آبی برنج نسبت به محصولات مشابه چندان قابل توجه نیست، اما از سوی دیگر درآمد قابل توجهی برای کشاورز ایجاد می‌ کند.
 
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که مطابق با برخی گزارش‌ های ارائه شده، سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در این استان ۲ برابر شده است، چرا با وجود تنش‌ های آبی که این استان با آنها مواجه است، چنین الزامی احساس شد؟ گفت: در گذشته سطح زیر کشت استان حدود ۳۵۰ هزار هکتار بوده است، این در حالیست که در سال جاری به کمتر از ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است.
 
وی ادامه داد: بسیاری از مزارع استان زیر سیستم آبیاری تحت فشار رفته‌ اند، به همین دلیل می‌ توانستند، سطح زیر کشت بیشتری داشته باشند. اما با توجه به محدودیت‌ های آبی که در این استان با آن مواجه هستیم، سطح زیرکشت کاهش پیدا کرد، این مسئله به بهترین شکل گواه این مطلب است که منابع آبی در استان نگران کننده است و امکان کشت وجود ندارد. بسیاری از گزارش‌ هایی که از استان ارائه می‌ شوند، شایعه است و با اهداف سیاسی خاصی طرح می‌شود.
 
بنا به اظهارات این مقام مسئول، سطح زیر کشت برنج عدد قابل توجهی نیست که بخواهد باعث خشکسالی شود.
 
فیروز نیا تنوع کشت در استان اصفهان را بالا عنوان کرد و افزود: سالیانه گندم، جو، ذرت علوفه‌ ای، پیاز، سیب‌ زمینی، یونجه، انواع حبوبات، از جمله لوبیا، نخود، عدس و ماش، چغندر علوفه ای و چغندر قند، کشت می‌ شوند.
 
وی تصریح کرد: سالیانه در حدود ۴۰ هزار هکتار، گندم [کاشته] می‌ شود که در گذشته این میزان حدود ۱۰۰ هزار هکتار بود. 
 
این مقام مسئول با بیان اینکه دامداری استان اصفهان قوی است، گفت: دامداری‌ های سنتی و صنعتی زیادی در این استان فعالیت می‌ کنند. به همین دلیل در سال جاری حدود ۱۵ هزار هکتار ذرت علوفه‌ ای در اصفهان کشت می‌ شود.
 
فیروز نیا در پاسخ به این پرسش که اعتصاب کشاورزان به نتیجه رسید؟ گفت: هنوز اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده است، اما ما امیدواریم مشکل آنها حل شود، چرا که معیشت آنها به آب بستگی دارد.