جایگاه دهم جهانی تولید فولاد در ایران به کمیت ۲۲.۴ میلیون تن در ١٠ ماه اخیر میلادی

foolad karkhaneh تولید فولاد ایران که برای نخستین بار در دورۀ کرونا در ماه سپتامبر کاهش یافته بود، در ماه اکتبر، با رسیدن به ۲.۲ میلیون تن بخش قابل توجهی از افت خود را جبران کرد و در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۱ نیز به ۲۲.۴ میلیون تن رسید.
 
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با کاهش ۱۵.۳ درصدی به ۲.۲ میلیون تن رسیده است.
 
تولید فولاد ایران در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) برای نخستین بار در دوره شیوع کرونا منفی شده بود و نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با کاهش ۵۱.۴ درصدی به ۱.۳ میلیون تن رسیده بود.
                               Foulad-Iran-1
از این رو، در مهر ماه، تولید فولاد زیادی، بخش زیادی از این کاهش را جبران کرده است.
 
همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی به ۲۲.۴ میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ کاهش ۵.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
 
ایران همچنان در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان:
 
بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون و علی رغم این کاهش ۵۱ درصدی، همین جایگاه را حفظ کرده است.
 
چین با تولید ۷۱.۶ میلیون تن، هند با ۹.۸ میلیون تن و ژاپن با ۸.۲ میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.
 
البته تولید چین نسبت به اکتبر سال گذشته ۲۳.۲ درصد کاهش یافته که در ماه پیش هم ۲۱.۲  درصد کاهش را ثبت کرده است.
 
پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۷.۵ میلیون تن، روسیه با ۶.۱ میلیون تن، کره جنوبی با ۵.۸ میلیون تن، آلمان با ۳.۷ میلیون تن، ترکیه با ۳.۵ میلیون تن، برزیل با ۳.۲ میلیون تن و ایران با ۲.۲ میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.
 
با شروع همه گیری ویروس کرونا در جهان از دسامبر سال ۲۰۱۹، صنایع، کارخانه‌ ها و تقریباً تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بی‌ شماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند.
 
البته ایران در تمامی این مدت روند افزایشی خوبی داشت، اما برای نخستین بار در ماه شهریور، تولید ایران کاهشی شد و در مهر ماه نیز علی رغم کاهشی بودن، بخش اعظمی از این کاهش جبران شده است.  البته گفته می‌شود، احتمال دارد این کاهش تولید در شهریور ماه به علت قطعی برق کارخانه‌های تولید فولاد در شرایط کمبود برق در کشور بوده باشد.
 
۶۹ درصد تولید فولاد منطقه در دست ایران:
 
همچنین تولید فولاد در غرب آسیا تحت تاثیر کاهش بیش از ۱۵ درصدی تولید فولاد ایران، در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۷ درصد کاهش یافته و به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.
 
با توجه به تولید ۲.۲میلیون تنی ایران در این ماه، ۶۸.۷۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران است.
 
بر اساس این گزارش، تولیدی فولاد آمریکا نسبت به ماه اکتبر سال گذشته میلادی ۲۰.۵ درصد افزایش یافته است و بیشترین افزایش در میان در ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در این ماه را به خود اختصاص داده است.
 
پس از آن تولید فولاد ژاپن و برزیل نسبت به ماه اکتبر سال گذشته میلادی به ترتیب ۱۴.۳ و ۱۰.۴ درصد افزایش یافته و در جایگاه دوم و سوم افزایش تولید قرار گرفتند.
 
در این ماه، به جز ایران، کره جنوبی و چین نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ کاهش تولید داشتند.
 
از زمان شیوع کرونا در جهان، علی رغم اینکه در دوره‌ای رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی ماند.
 
ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) با ثبت رشد ۱۱.۵ درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه ۲۰۲۰  در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.
 
همچنین در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود.
 
اما روند مثبت به ناگهان در ماه سپتامبر و مهر ماه کاهشی شده است.
 
کاهش تولید فولاد در جهان نسبت به سال گذشته:
 
بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه اکتبر ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰.۶ درصد کاهش یافته است و به ۱۴۵.۷ میلیون تن رسیده است.
                                   Foulad-Jahan-1
تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه اکتبر با افزایش ۶.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به  ۱۳.۴ میلیون تن رسیده است.
 
کشورهای آسیا و اقیانوسیه در ماه اکتبر ۲۰۲۱ یعنی مهر ماه امسال ۱۰۰.۷ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۱۶.۶ درصد کمتر شده است.
 
تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶.۹ درصد افزایش یافته و به ۱۰.۲میلیون تن رسیده است.
 
همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در این بازه زمانی با ۰.۲ درصد کاهش به ۸.۳ میلیون تن رسیده است.
 
کشورهای آمریکای جنوبی نیز با ۱۲.۱ درصد بیشتر تولید فولاد در ماه اکتبر، ۴ میلیون تن تولید داشته‌ اند.