ادامۀ مذاکرات هسته ای با متن توافق شدۀ ماه ژوئن هیأت اعزامی حکومت حسن روحانی یا با نظرات هفتۀ پیش؟

Hasteii بی بی سی: خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع اروپایی که نامش را فاش نکرده، گفته است که در مذاکرات روز گذشته وین، ایران اعلام کرده که حاضر است بر اساس متن توافق شده در ماه ژوئن مذاکرات را از سر بگیرد.
 
این مذاکرات بین ایران و کشورهای ۱+۴ ( چهار عضو دائم شورای امنیت یعنی روسیه، چین، بریتانیا، و فرانسه، به اضافه آلمان) در جریان است. آمریکا بر خلاف مذاکرات اولیه برجام در سال ۲۰۱۵، در این مذاکرات حضور مستقیم ندارد.
 
در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد،‌ بدین معناست که تیم مذاکره کنندۀ ایران بر خلاف اعلام‌ های قبلی، حاضر شده است تا بر اساس متن توافق‌ شده در مذاکرات هیأت پیشین ایران، در دولت حسن روحانی، مذاکرات وین را ادامه دهد.
 
این منبع اروپایی همچنین گفته است که کشورهای طرف مذاکره با ایران در روزهای آینده در روند مذاکرات بررسی خواهند کرد که آیا ایران بر اساس متن ماه ژوئن مذاکرات را ادامه می‌ دهد یا خیر.
 
اما خبرگزاری رسمی دولت ایران ایرنا و سایت تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در خبری به طور غیرمستقیم خبر خبرگزاری رویترز را تکذیب کرده و اعلام کردند که "پیشنهادها و نظرات ارائه‌ شده از سوی هیأت ایرانی در گفتگوهای هفته پیش همچنان روی میز قرار دارد".
 
تسنیم از قول یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌ کنندۀ ایران نوشته است که "هیچ تجدید نظری در موضع ما نبوده و پیش نویس های پیشنهادی پس گرفته نشده اند".
 
قرار است امروز گروه‌ های کاری ایران و ۱+۴ در خصوص تحریم‌ ها و احیای توافقنامۀ برجام با هم گفتگو کنند.
 
از دیروز مذاکرات احیای برجام با شرکت نمایندگان ایران و قدرت‌ های جهانی، پس از یک هفته، در وین از سر گرفته شد.
 
انریکه مورا، مذاکره کنندۀ هسته‌ ای ارشد اتحادیه اروپا گفته است، فوریت توافق، بیش از گذشته است. علی باقری کنی، همتای ایرانی او هم گفته که ایران مذاکرات را بر اساس مواضع قبلی‌‌ اش و با جدّیت ادامه می‌دهد.
 
ایران هفتۀ گذشته اعلام کرد، در مذاکرات احیای برجام در وین، دو متن را که حاوی دیگاه‌ هایش در مورد برداشته شدن تحریم‌ ها و بازگشت به تعهدات هسته‌ ای این کشور است، برای بررسی به طرف مقابل داد.
 
اما شرایطی که ایران در نشست قبلی مطرح کرد با انتقاد بعضی از کشورهای غربی مواجه شد و رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان گفته‌اند که ایران از از توافق‌ هایی که پیشتر به آن رسیده بودند، عقب‌ نشینی کرده است.
 
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه در مؤسسه چتم‌ هاوس، مذاکرات امروز وین را آخرین فرصت ایران برای بازگشت به توافق برجام خواند و گفت، به نفع ایران است که به این توافق بازگردد، چون بریتانیا و متحدانش در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ ای، قاطعیت دارند.
 
مقامات ایرانی تأکید دارند که برای بازگشت به تعهدات برجامی، آمریکا باید تمامی تحریم‌ هایی را که پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق علیه جمهوری اسلامی وضع کرده، لغو کند.
 
آمریکا در این گفتگوها حضور غیرمستقیم دارد و رابرت مالی، نمایندۀ ویژه دولت آمریکا در امور ایران، قرار است طی روزهای آینده وارد وین شود.
 
آقای مالی دیشب در مصاحبه‌ ای اختصاصی به بی‌ بی‌ سی فارسی گفت: "شکست مذاکرات فشارهای شدید اقتصادی و دیپلماتیک را برای ایران به همراه خواهد داشت، اما آمریکا ترجیح می‌ دهد، مجبور به انتخاب این مسیر نشود."
 
مذاکرات به درخواست آیت‌ الله علی خامنه‌ ای، رهبر ایران، به طور غیرمستقیم با ایالات متحده [امریکا]، انجام می‌ شود.
 
هدف از مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام، رفع تحریم های آمریکا در ازای بازگشت ایران به محدودیت های اتمی است.
 
***
 
نظرات ارائه‌ شده در گفتگوهای هفتۀ پیش تیم مذاکره کنندۀ رژیم ولایت فقیه همچنان روی میز؟
 
خبرگزاری تسنیم: پیشنهادات و نظرات ارائه‌شده از سوی هیأت ایرانی در گفتگوهای هفته پیش همچنان روی میز قرار دارد و مذاکره‌ کنندگان ایرانی در طول مباحث، در خصوص متن بر اساس این دیدگاه‌ ها پیش خواهند رفت.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران به خبرنگار تسنیم گفت: پیشنهادات و نظرات ارائه‌ شده از سوی هیأت ایرانی در گفتگوهای هفته پیش همچنان روی میز قرار دارد و مذاکره‌کنندگان ایرانی در طول مباحث در خصوص متن بر اساس این دیدگاه‌ها پیش خواهند رفت.
 
وی افزود: هیچ تجدید نظری در موضع ما نبوده و پیش نویس های پیشنهادی پس گرفته نشده اند. طرفهای مقابل پذیرفتند که به تفصیل درباره مطالبات ایران گفتگو کنند.
 
پیش از این حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنج‌شنبه شب در پیامی اینستاگرامی در خصوص مذاکرات وین، طرف‌های غربی را به عمل به وعده‌های گذشته خود فراخواند.
 
امیرعبداللهیان در اینستاگرام نوشت: ما همه در وین هستیم که مذاکره کنیم تا به یک توافق خوب برسیم. طرف های غربی باید بدانند در هشت سال گذشته به اندازه کافی حرف زده شده و وعده بی عمل داده اند، اما امروز وقت عمل است و ما برای رسیدن به توافقی جدی و خوب تلاش می کنیم.
 
وی در ادامه درباره ابراز نگرانی مکرر طرف‌های غربی از پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای ایران تصریح کرد: برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است، اما رفع نگرانی هسته‌ای ادعایی طرف‌های غربی با رفع کامل تحریم های برجامی ارتباط مستقیم دارد.
 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان این پیام اینستاگرامی خاطرنشان کرد: هر چند تردید داریم که آیا طرف غربی اصولا آماده رفع تحریم ها است یا اینکه صرفا به دنبال رفع یکطرفه نگرانی های خود است، اما اگر طرف غربی مذاکرات با حسن نیت، ابتکار عمل و ایده های سازنده در ادامه مذاکرات حضور یابد، یقینا شاهد پیشرفت سریع مذاکرات خواهیم‌ بود.