میخائیل اولیانوف: سانتریفیوژهای ایران یا باید از بین رفته یا به خارج منتقل شده یا در انبار نظارتی نگهداری شوند

Centrifuge IR-1 دویچه وله فارسی: اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت یکی از مشکلات حاد مذاکرات برجام سانتریفیوژهای پیشرفته ایران است. روسیه سه گزینه از جمله نابودی سانتریفیوژها را برای حل این مشکل پیشنهاد کرده است.
 
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌ های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) در مصاحبه با خبرگزاری روسی "تاس" گفت، مذاکرات احیای برجام در حال پیشرفت است، اما به کندی پیش می‌ رود و یکی از مشکلات حاد آن سانتریفیوژهای پیشرفته غنی‌ سازی اورانیوم در سایت‌ های هسته‌ ای ایران است.
 
اولیانوف تأکید کرد، سانتریفیوژهای ایران یکی از مشکلات اساسی از ده‌ ها مشکل مذاکرات توافق هسته‌ ای برجام در وین است.
 
او در ارتباط با گزینه‌ های مختلف در ارتباط با حل مشکل گفت: «سانتریفیوژهای غنی‌ سازی ایران یا باید از بین برده شوند، یا به خارج از کشور منتقل شوند، یا در انباری تحت نظارت آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در ایران نگهداری شوند».
 
نمانیده روسیه در مصاحبه خود توصیه کرده است که می‌ توان در مورد استفادۀ یکی از این گزینه‌ ها توافق کرد.  
 
نماینده روسیه که در مذاکرات توافق هسته‌ ای برجام مواضعی غیر از کشورهای غربی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) و نزدیک به ایران اتخاذ می‌ کرد، برای نخستین‌ بار چنین اظهاراتی را بیان کرده است.
 
مقامات ایرانی دربارۀ اظهارات اولیانوف تاکنون واکنشی نشان نداده‌ اند.  
 
اما محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران غنی‌سازی ۹۰ درصدی ایران را رد کرده است. آقای اسلامی گفت: «این مورد کذب است و این اتهامات نخ نما شده‌ ای است که بویژه دشمنان و جریان صهیونیستی، این‌ ها را به کشور ما نسبت می‌ دهند.» 
 
طبق مفاد توافقنامه برجام، ایران حق استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌ سازی اورانیوم را ندارد.
 
طبق توافق هسته‌ ای سال ۲۰۱۵، تهران تعهد داده که غنی‌ سازی اورانیوم را در سطح  ۳/۶۷ درصد محدود کند.
 
پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ ای در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی اما به طور گام به گام از تعهدات هسته‌ ای خود کاست و سطح غنی‌ سازی خود را ارتقا داد.  
 
آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۰ آذر ( اول دسامبر) اعلام کرد، ایران غنی‌ سازی ۲۰ درصدی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های پیشرفته "آی‌ آر ـ ۶" (IR-6) در تأسیسات فردو در نزدیکی قم را آغاز کرده است.

در این رابطه