پیش بینی صدها هزار مبتلا به سویۀ اومیکرون ویروس کرونا از ژانویۀ آینده به بعد با قابلیت دور زدن سیستم ایمنی بدن

coronavirus دویچه وله فارسی: روزانه صدها‌ هزار نفر به سویۀ جدید و خطرناک اومیکرون مبتلا می‌شوند. سه کارشناس آلمانی هشدار دادند آلمان برای موج جدید اومیکرون آمادگی لازم را ندارد. آنها بر این باورند که به کم‌خطر بودن اومیکرون نباید امیدوار بود.
 
سه محقق و ویروس‌شناس آلمانی در ارتباط با گسترش سریع سویه جدید کرونا اومیکرون در آلمان و جهان پیش‌بینی‌ ناامید‌کننده‌ای کردند. آنها هشدار دادند موج جدید اومیکرون در راه هست و آلمان برای مقابله با آن از آمادگی لازم برخواردار نیست. 
 
کریستوف نویمان-هفلین، ایمونولوژیست در مرکز پزشکی دانشگاه فرایبورگ می‌گوید، اواسط ژانویه ۲۰۲۱ موج جدید اومیکرون بر آلمان غالب خواهد شد و جای سویه دلتا را خواهد گرفت. شمار افراد مبتلا به این سویه کرونا افزایش پیدا خواهد کرد و صدها هزار نفر هر روز در معرض خطر ابتلا قرار می‌گیرند.
 
دلیل "پیش‌ بینی‌ های نا امید‌کننده" این محقق آلمانی زیاد بودن شمار افراد مبتلا به کرونا در بریتانیاست، جایی که تعداد مبتلایان به گونۀ اومیکرون، هر روز ٢ تا ٣ برابر می‌ شود.
 
دیرک براکمن، فیزیکدان دانشگاه هومبولت در برلین می‌ گوی، طبق محاسباتی که شده، ابتلا به سویه اومیکرون ٣ تا ۴ برابر بیشتر از گونۀ کنونی کرونا است.
 
محاسبات کارشناسان بریتانیایی نشان می‌ دهد که روزانه ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر به اومیکرون مبتلا می‌ شوند. در بازۀ زمانی دسامبر سال جاری تا ۲۰ آوریل ۲۰۲۲، تا ۳۴ میلیون نف، یعنی حدود نیمی از جمعیت بریتانیای به اومیکرون مبتلاً خواهند شد. همۀ اینها با وجود رعایت قوانین فاصله‌ گذاری اجتماعی، زدن ماسک‌ ها، تعطیلی مدارس و غیره اتفاق می‌ افتد.
 
بروکمن هشدار داده است که اگر اوضاع در آلمان هم  به همین منوال پیش‌ نرود، یک معجزه خواهد بود.
 
"برای سناریوهای اومیکرون در آلمان آماده شوید":
 
بروکمن اصافه می‌ کند، سیاستمداران باید هر چه سریع‌ تر برنامه‌ های اضطراری را برای سناریوهای مختلف طراحی و اجرا کنن، چونکه آسیب‌ های ناشی از شیوع اومیکرون را باید محدود کرد.
 
به گفته محققان، تماس‌ ها و ترددها باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد. براکمن اقدامات مشابهی چون قرنطینه موج اول را توصیه می‌ کند، اما به دلیل نرخ بالای ابتلا به اومیکرون، تأکید می‌ کند که اقدامات بیشتری باید انجام بگیرد.
 
اومیکرون، نه تنها بسیار مسری‌ تر از انواع قبلی سویه‌ های کروناست، بلکه می‌ تواند سیستم ایمنی ما را دور بزند. این بدان معناست که افرادی که دو بار واکسینه شده‌ اند و حتی کسانی که واکسن تقویتی تزریق کرده‌ اند نیز می‌ توانند مبتلا شوند.
 
واکسیناسیون تقویت‌ کننده اثربخشی محافظت ایمنی را تا حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد افزایش می‌ دهد و احتمالاً خطر یک دورۀ جدی بیماری را نیز کاهش می‌ دهد.
 
پروفسور ساندرا چزیک، دکتر ویروس‌ شناس و مدیر مؤسسه ویروس‌ شناسی پزشکی در بیمارستان دانشگاه فرانکفورت، می‌ گوید: «با واکسیناسیون تقویتی نباید احساس امنیت کاذب ایجاد کرد، چون افرادی که واکسن تقویتی را دریافت کردند هم، می‌ توانند، دوباره مبتلا شوند و به همین دلیل لغو الزام آزمایش برای افراد تقویت‌ شده، کاملاً اشتباه است».
 
هشدار درباره سقوط سیستم درمانی:
 
با توجه به اوضاع کنونی کارشناسان هشدار می‌ دهند، اگر تعداد مبتلایان به اومیکرون به طور چشمگیری افزایش یابد، سیستم‌ های درمانی در معرض خطر فروپاشی قرار می‌ گیرند.
 
بیمارستان‌ ها دیگر قادر به پذیرش بیماران نخواهند بود و به احتمال زیاد کادر پزشکی نیز به این بیماری مبتلا می‌ شوند.
 
بر این اساس، هر سه محقق آلمانی از سیاستمداران خواستند که پیوسته هوشیار بوده و دست بکار باشند. بروکمن می‌ گوید، سیاستمداران نباید وقت‌ کشی کنند.
 
قطعاً این پیش‌ بینی محققان آلمانی "بدترین سناریو ممکن" است، اما هر سه کارشناس بر این باورند که تنها به "کم خطر بودن" سویه اومیکرون، نباید امیدوار بود.