تعیین مهلت مذاکره حول سقوط تروریستی هواپیمای ۷۵۲ اوکراینی برای رژیم ولایت فقیه پیش از پیگیری های دیگر

havapeyma ukrain bal بی بی سی: کشورهای کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین برای ایران ضرب‌ الاجل تازه‌ ای تعیین کرده‌ اند تا قصد خود را برای مذاکره جهت تعیین غرامت برای قربانیان هواپیمای ساقط شده ۷۵۲ اعلام کند.
 
چند تن از شهروندان این چهار کشور از مسافران هواپیمای مسافربری اوکراینی بودند که نزدیک به دو سال پیش با دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شد.
 
این کشورها از ایران دعوت کرده‌ اند که هفته سوم ژانویه ۲۰۲۲، برای گفتگو درباره غرامت در پی سقوط هواپیمای ۷۵۲ حاضر شود و اگر تا پنجم ژانویه موافقت خود را برای شرکت در این مذاکرات اعلام نکند، این کشورها تلاش بیشتر برای گفتگو با ایران را بی‌ ثمر تلقی خواهند کرد و به سراغ گزینه‌ های دیگر برای حل این مشکل در قالب قوانین بین‌ المللی خواهند رفت.
 
بر اساس بیانیه این چهار کشور "به نظر می‌ رسد دو سال بعد از ساقط شدن این هواپیما، ایران کماکان برای شرکت در مذاکرات جهت حل این موضوع به شیوه‌ ای سازنده، تمایلی از خود نشان نمی‌ دهد، هیچ علاقه‌ ای به ایفای تعهدات بین‌ المللی خود ندارد و صبر گروه بین‌ المللی هماهنگی و پاسخ‌ دهی به قربانیان پرواز PS ۷۵۲ رو به اتمام است."
 
در جریان شلیک دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران به این هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین که از تهران عازم کی‌ یف بود، کلیه ۱۷۶ نفر سرنشین آن کشته شدند. بسیاری از آنها شهروندان کانادایی-ایرانی بودند که از طریق کی‌ یف عازم کانادا بودند. مقام‌ های ایرانی پس از سه روز انکار، مسئولیت این سرنگونی را پذیرفتند.
 
اعضای خانواده‌ های بسیاری از جان‌ باختگان سرنگونی این هواپیما از عملکرد ایران به شدت انتقاد دارند.
 
کانادا و کشورهای دیگر پیشتر هم اعلام کرده‌ بودند که به دنبال جبران خسارت مادی و معنوی برای قربانیان و خانواده‌های آنها، فارغ از ملیت‌ شان هستند و این غرامت باید با تعهدات ایران بر اساس قوانین بین‌ المللی هم‌ خوانی داشته باشد.
 
در اولین سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی هم، افغانستان و چهار کشور دیگر از دولت ایران خواهان ارائه گزارش کامل و همه‌ جانبه پیرامون این "فاجعه" شده‌ بودند.
 
سازمان هواپیمایی کشور ایران در ماه مارس در آخرین گزارش خود درباره این حادثه، اپراتور پدافند موشکی سپاه را در سرنگونی هواپیمای اوکراین مقصر دانست.
 
حامد اسماعیلیون که همسر و دختر او سرنشین آن پرواز بودند، در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی گفت: "چیزی که ما به دولت های متضرر گفتیم، این بود که جمهوری اسلامی به پرداخت غرامت تن نخواهد داد و این موضوع بعد از دو سال، تقریباً برای این دولت ها مشخص شده است."
 
به گفته او، هشدار اول در روز سوم ژوئن، هشدار دوم ۳۰ سپتامبر، و هشدار سوم تقریباً سه هفته پیش، صادر شد و این هشدار آخر است.
 
آقای اسماعیلیون می گوید، ایران دو هفته پیش با انتشار بیانیه ای گفت، می خواهد به خانواده ها غرامت بپردازد، اما در آن نامه کانادا، بریتانیا و سوئد را به عنوان کشورهایی که شهروندان خود را از دست داده اند، به رسمیت نشناخت.
 
او می گوید: "ما پس از آن به چهار وزیر خارجه نامه نوشتیم و گفتیم این پایان مذاکرات با جمهوری اسلامی است و خبر خوبی است که حالا ضرب الاجلی برای ۱۵ دی ماه تعیین شده و اگر تا آن تاریخ جمهوری اسلامی پاسخ ندهد که در شب ۱۸ دی ماه (زمان سرنگونی) چه کرده، این پرونده به سازمان جهانی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) خواهد رفت."
 
او در مورد گزینه های مورد نظر این کشورها در صورت عدم پاسخگویی ایران می گوید، این پرونده به شورای ایکائو که کانادا و بریتانیا از اعضای اصلی آن هستند، ارجاع خواهد شد و در آن صورت جمهوری اسلامی "مجبور به پاسخگویی خواهد بود و به نظر من تنبیهات بسیار سنگینی برای جمهوری اسلامی تعیین خواهد شد."
 
او می افزاید: "این اولین بار است که یک حکومت، هواپیمای خودی را سرنگون می کند و این اولین بار است که پرونده سرنگونی یک هواپیما، به سازمان جهانی هوانوردی می رود".
 
آقای اسماعیلیون می گوید که خواسته اصلی خانواده های قربانیان، حقیقت و عدالت است و اکثر خانواده ها به غرامت، نه گفته اند.