اسناد محرمانه پنتاگون حاکی از "اشتباهات مهلک" در حملات پهپادی آمریکاست

Pahpad-USA

«روزنامه نیویورک تایمز با ارزیابی ۱۳۰۰ سند محرمانه پنتاگون حملات پهپادی آمریکا را اغلب "عجولانه" یا "نادقیق" نامیده است. بنا بر این گزارش، شمار تلفات غیرنظامیان بسیار بیش‌تر از داد‌ه‌های رسمی پنتاگون است.»
 
آمریکا سال‌هاست که از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) برای هدف قرار دادن دشمنان خود در سوریه، افغانستان و عراق استفاده می‌کند. اما اغلب این حملات پهپادی به گفته نیویورک تایمز، آنقدرها که اعلام می‌شود هدفمند نیستند.
 
این روزنامه در تحقیقات خود بیش از ۱۳۰۰ سند محرمانه دولتی را ارزیابی کرده و به این نتیجه رسیده است که روایات رسمی در ارتباط با یک "جنگ دقیق پهپادی علیه جهادگران" از دقت کافی برخوردار نیستند.
 
به گفته نیویورک‌ تایمز، ارقامی که وزارت دفاع آمریکا یا پنتاگون راجع به تلفات غیرنظامیان ارائه می‌کند به وضوح کم‌تر از ارقام واقعی است و حملات هوایی آمریکا در خاورمیانه سرشار از "ناخالصی‌های اطلاعاتی" است.
 
این روزنامه همچنین نوشته است، ظرف پنج سال ارتش آمریکا بیش از ۵۰ هزار حمله هوایی در عراق، سوریه و افغانستان انجام داده است.
 
پنتاگون گفته است، از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱۴۱۷ غیرنظامی در حملات هوایی در سوریه و عراق کشته شده‌اند. در افغانستان نیز طبق آمار رسمی پنتاگون، از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۱۸۸غیرنظامی کشته شده‌اند.
 
تحقیقات روزنامه نیویورک تایمز  حاکی از اشتباهاتی در برآوردهای نیروهای مسلح آمریکا از اهداف حملات هوایی است. برای مثال افرادی که به یک محل بمباران شده می‌دویدند به عنوان جنگجوی گروه داعش (دولت اسلامی) و نه به عنوان کمک‌کننده برآورد شده‌اند یا "موتورسواران ساده" به عنوان "نشانه" حمله قریب‌الوقوع تعبیر شده‌اند.
 
بر اساس اسناد پنتاگون، شناسایی اشتباه تنها موجب چهار درصد از موارد قربانیان غیرنظامی شده است. اما پژوهش‌های انجام شده توسط نیویورک تایمز نشان داده که ۱۷ درصد از حوادث بررسی‌شده دارای خطا بوده و نزدیک به یک‌سوم مرگ و جراحات غیرنظامیان ناشی از این خطاها بوده است.
 
سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به این روزنامه گفته است که اشتباهات ممکن است حتی با بهترین فناوری، چه از طریق اطلاعات نادرست و چه از طریق تفسیر نادرست از اطلاعات موجود رخ دهد اما ارتش برای جلوگیری از این آسیب‌ها هر کاری که از دستش برمی‌آید را انجام می‌دهد.
 
سازمان غیردولتی جنگ‌های هوایی (Airwars) ارتش آمریکا را متهم می‌کند که از سال ۲۰۰۱ تاکنون حداقل ۲۲ هزار غیرنظامی را در حملات هوایی به بهانه "جنگ علیه تروریسم" کشته است.
 
طبق برآورد این سازمان، تنها در افغانستان تا کنون بیش از چهار هزار و ۸۰۰ نفر کشته شده‌اند. 
 
در گزارش نیویورک تایمز همچنین آمده است که ارتش آمریکا تنها در کمتر از ۱۰ مورد به خانواده قربانیان و زخمی‌های حملات پهپادی غرامت پرداخت کرده است.
 
منبع خبر: سایت دویچه وله فارسی