رشد بیش از ۵۰ درصدی بهای یونجه - ۳ یا ۴ برابر شدن بهای ذرت علوفه ای

younjeh-1 مشاور بازرگانی اتحادیه دامداران استان البرز خاطر نشان کرد: با هدف کاهش قیمت یونجه در بازار، اقدام به واردات یونجه از روسیه کردیم، اما هنوز مقدمات واردات آن فراهم نشده است.
 
کسری لشکری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره دلیل عدم ترخیص محموله یونجه روسیه در گمرک، گفت: در سنوات گذشته یونجه، از روسیه وارد نمی‌‌ شد و بیشتر نیاز ما از کشورهای دیگر چون برزیل و اسپانیا تأمین می‌ شد. برای ترخیص یک محموله، باید پروتکل‌ های دامپزشکی بین دو کشور منعقد و ملزومات آن رعایت شود که بتوان یک کالا را وارد کرد.
 
عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان، ادامه داد: اقدامات لازم برای واردات یونجه از سوی اسپانیا صورت گرفت و ما توانستیم محموله یونجه را از این کشور وارد کنیم. ولی واردات روسیه ملزم به این است که دامپزشکی دو کشور برای بیماری‌ های قابل انتقال به دام رایزنی‌ های لازم را انجام دهند تا در مناطقی که یونجه‌ ها رشد کرده‌ اند، [معلوم شود که] بیماری قابل انتقال به دام وجود داشته است.
 
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌ های دام و طیور با اشاره به بحث قرنطینه نباتی، گفت: باید در این محموله بررسی شود که بذر علف‌ های هرز زائد از روسیه به ایران انتقال پیدا نکند، همچنین بذر گیاه از آنجا به ایران نیایید و به مزارع ما آسیب وارد کند که بررسی این موضوعات زمان‌ بر است.
 
به گفته وی، هدف از واردات یونجه متعادل کردن بازار یونجه در داخل کشور است، چراکه شاهد افزایش نرخ این محصول بودیم. به عنوان مثال اگر در ماه‌ های گذشته این محصول کیلویی ۴ هزار خریداری می‌ شد، هم اکنون نرخ آن به ۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است و قیمت آن رشد ۵۰ درصدی دارد، از همین روی ما با واردات یونجه می خواستیم این فشار را کم کنیم.‌
                                                       
وی در پاسخ به این پرسش که با اصلاح نظام یارانه‌ ای، قیمت نهاده‌ های دامی چه میزان تغییر خواهد کرد؟ گفت: اگر بنا را بر این بگذارد که نهاده با ارز آزاد، یعنی ۳۰ هزار تومانی وارد شود، حدود ۷.۵ برابر بیشتر از ۴۲۰۰ تومان تمام می‌ شود، پس قیمت نهاده‌ ها هم، باید ۷.۵ برابر بیشتر شود.
 
لشکری ادامه داد: قیمت ذرت با حذف این ارز، از کیلویی ۱۹۰۰ تومان به ۱۳ هزار ۷۰۰ تومان بالغ می‌ شود. این قیمت، توان خرید ذرت را برای مرغدار و دامدار سلب می‌ کند، و در نتیجه، تولید در کشور متوقف می‌ شود.
 
وی با اشاره به تورم بالا در بخش علوفه، گفت: ذرت علوفه‌ ای سال زراعی گذشته ۴۵۰ تا ۶۰۰ تومان خرید و فروش می‌ شد، اما در سال جاری، قیمت خرید به ۱۶۰۰ تومان رسید، یعنی ه است.
 
لشکری در پایان خاطر نشان کرد: بعد از تغییر قیمت شیر، میزان مصرف این محصول در بین مردم کاهش پیدا کرد و ۶۴ درصد محصول بفروش می‌ رسید و بقیۀ آن تبدیل به شیر خشک می‌ شد، چرا که بازار مصرف، کشش این موضوع را نداشت. به نظر من، بازار کشش افزایش ذرت و سویا تا ۱۳، ۱۴ هزار تومانی را ندارد و دولت نیز توانایی این را ندارد که ‌تسهیلات ویژه برای این موضوع در نظر بگیرد.

در این رابطه