گفتگوی تلفنی بایدن و پوتین بر سرموضوعات گوناگون از جمله مذاکرات احیای برجام

biden putinهمزمان با تشدید رایزنی‌های بین المللی بر سر مذاکرات احیای برجام در وین، کاخ سفید از گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری ایالات متحده و روسیه در روز پنجشنبه خبر داده است.

این گفت‌‌و‌گو همزمان با بالا گرفتن تنش میان آمریکا و متحدانش با روسیه بر سر اوکراین انجام می شود.

به گفته امیلی هورد، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، جو بایدن و ولادمیر پوتین پنجشنبه درباره موضوع‌های مختلف از جمله نگرانی های غرب از تجمع نظامیان روسیه در مرز اوکراین صحبت خواهند کرد.

یک مقام آمریکایی که خبرگزاری رویترز نامش را فاش نکرده، گفته است که این دو درباره موضوع های دیگر از جمله مذاکرات هسته‌ای با ایران هم گفت‌و‌گو خواهند کرد.

این در حالی است که در حاشیه مذاکرات وین، مذاکره‌کنندگان آمریکا و روسیه چهارشنبه در دو دیدار جداگانه درباره وضعیت ‌گفت‌و‌گوها رایزنی کردند.

میخاییل اولیانوف، مذاکره‌کننده روسیه با انتشار خبر دیدار با رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در توییتر نوشت: ''رایزنی و هماهنگی نزدیک میان هیات های روسیه و آمریکا در طول مذاکرات وین پیش شرط مهمی برای پیشرفت گفت‌وگوها در جهت احیای برجام است. ''

آقای اولیانوف همچنین به همراه آقای مالی، دیدار جداگانه ای با مذاکره‌کنندگان دیگر طرف های حاضر در مذاکرات وین، به غیر از نماینده ایران داشته است.

به نوشته آقای اولیانوف، همه حاضران از ''روند مثبت '' مذاکرات ابراز رضایت داشتند.

ایران در مذاکرات وین با نمایندگان روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا مذاکره می کند ولی از گفت‌و‌گوی مستقیم با آمریکا خودداری کرده است.

حضور آمریکا در مذاکرات وین به طور غیرمستقیم و با میانجیگری طرف اروپایی انجام می شود.

در این حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌‌و‌گوی تلفنی با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران صحبت کرده است.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، ''کندی روند مذاکرات و سرعت پیشرفت برنامه اتمی ایران '' از جمله نگرانی‌های مطرح شده در این جلسه بوده است.

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن و همتایانش ''درباره نگرانی هایشان درباره سرعت تحولات در برنامه اتمی ایران و کم شدن فرصت باقی مانده برای تهران برای بازگشت به برجام تبادل نظر کردند. ''

وضعیت اوکراین و تنش با روسیه از دیگر موضوع‌های مورد گفت و گو میان آنتونی بلینکن و همتایانش بوده است.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام پس از وقفه ای ۱۰ روزه از دوشنبه از سر گرفته شد ومذاکرات قرار است پس از وقفه ای سه روزه در پایان سال میلادی جاری، از دوشنبه آیندهدوباره از سرگرفته شود.

منبع: بی بی سی