سهم کمتر از ۷ درصدی کارگران از تولید/ استثمار کارگران و حتی کارگران صاحب شرکت توسط پیمانکاران

Kargaran-Barde dari Novin رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام گفت: بسیاری از کارگرانی که با پیمانکاران کار می‌ کنند، امروز بی‌ انگیزه شده‌اند، چراکه با آنها بعنوان نیروی دست چندم رفتار می‌ شود و این احساس، بهره‌ وری آن‌ ها را پایین می‌ آورد.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد صالحی‌ پور باور صاد (رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام و ماهشهر)، در خصوص لزوم تصویب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت گفت: اولین نکته، تبعات اقتصادی است که این طرح برای مشمولین خود دارد. با توجه به اینکه حداقل حقوق کارگران با نرخ سبد معیشت و خط فقر، فاصله‌ ی بسیاری زیادی دارد، می‌ توان امیدوار بود که با تصویب طرح ساماندهی کارکنان، کارفرمایان به طور مستقیم نسبت به نیروهای خود پاسخگو باشند و این مسئولیت را به پیمانکاران محول نکنند. 
 
وی ادامه داد: شرکت‌ های پیمانکاری، هیچ هدف بلند مدتی برای مجموعه ندارند و صرفاً به دنبال این هستند که از هر قراردادی، سود خود را بدست آورند. 
 
صالحی‌ پور باور صاد، همچنین به نبود امنیت شغلی در قراردادهای پیمانکاری اشاره کرد و گفت: بیش از نیمی از مواد حمایتی قانون کار برای کارگرانی که با پیمانکار کار می‌ کنند، اجرایی نمی‌ شوند. این موضوع مخصوصاً در مورد کارگران مناطق ویژۀ اقتصادی بیشتر از مناطق دیگری صدق می‌ کند. شرکت‌ ها اغلب به دلیل معافیت های مالیاتی به این مناطق می‌ آیند و چون نظارتی بر آنها نیست، خود را متعهد به اجرای مواد پشتیبانی قانون نمی‌ بینند. 
 
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام ادامه داد: معمولاً خدماتی که کارفرمای اصلی طبق قانون کار متعهد به انجام آن در قبال کارگران است، به کارگران پیمانکاری، ارائه داده نمی‌ شود. 
 
وی گفت: کارگران می‌ گویند در حالیکه شرکت‌ ها مشمول یارانه‌ ها و تسهیلات هستند، اما هیچ خدمات بیش‌ تر از قانون کار و حتی کمتر از قانون کار، به کارگران خود ارائه نمی‌ دهند. 
 
صالحی‌ پور باور صاد تأکید کرد: کارگری که زیرمجموعه‌ ی مستقیم کارفرمای اصلی نباشد، قدرت مطالبه‌ ی قانونمند از کارفرما را هم ندارد. این کارگران به دلیل نداشتن امنیت شغلی، قدرت به چالش کشیدن کارفرما و مطالبه‌ گری را ندارند، آنها در واقع نمی‌ خواهند، موقعیت خود را به خطر بیندازند. 
 
رئیس اتحادیه ی کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام، افزود: وضعیتِ دومینو واری بوجود آمده که از نداشتن امنیت شغلی بوجود می‌ آید و به تدریج ضربه‌ ی خود را به سایر حقوق کارگران وارد می‌ کند. 
 
این فعال کارگری در خصوص ادعای داشتنِ بار مالی این طرح برای دولت گفت: ما با قاطعیت این موضوع را رد می‌ کنیم. اول اینکه در علم مدیریت، ثابت شده که بالاترین عامل افزایش بهره‌ وری، نیروی انسانی است. اگر در جایی برای نیروی انسانی تنها یک درصد هزینه کنند، در پایان سال، بیش از ١٠ درصد کاهش هزینه و افزایش درآمد ایجاد خواهد شد. 
 
وی ادامه داد: طبق آخرین محاسبات، سهم کارگران در تولید کمتر از ۷ درصد است. تصور کنید شرکتی با ۲۰۰ نیروی کار محصولاتش را از کیلویی ۱۲۰ هزار تومان به کیلویی ۱۲۱هزار تومان افزایش دهد. در اینصورت برای هر کارگر در پایان سال ۱۰۰ میلیون تومان امکان پرداخت فراهم می‌ شود. در واقع می‌ ‎خواهم بگویم، سهم کارگران از تولید بسیار ناچیز است، در حالیکه می‌ شود این سهم را افزایش داد. 
 
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام بیان کرد: بسیاری از کارگرانی که با پیمانکاران کار می‌ کنند، امروز بی‌ انگیزه شده‌ اند، چراکه با آن‌ ها بعنوان نیروی دست چندم رفتار می‌ شود و این احساس، بهره‌ وری آنها را پایین می‌ آورد. باید بدانیم که بی‌ انگیزگیِ نیروی کار، سبب خسارت های بسیاری به تولید می‌ شود. 
 
صالحی‌ پور باورصاد بیان کرد: وجود پیمانکاران در کارهای با ماهیت مستمر، به هیچ وجه منطقی نیست و انگیزه‌ ای جز سوء استفاده و استثمار کارگران ندارد. آقای زنگنه، وزیر نفت سابق، قبلا گفته بودند در سال، ۳ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران تأمین نیرو، اختصاص پیدا می‌ کند. خوب، سؤال اینجاست که چرا همین ۳ هزار میلیارد تومان را به کارگران نمی‌ دهند تا آنها با انگیزه‌ ی بیشتری کار کنند. چرا با حذف پیمانکاران، احساس تعلق کارگران به شرکت را افزایش نمی‌ دهند تا باعث شود بهره‌ وری کارگران افزایش پیدا کند؟ 
 
وی تأکید کرد: حضور پیمانکاران در کارهای غیرمستمر که ماهیت پروژه‌ ای دارد، قابل فهم است، اما چرا باید در کارهای مستمر با بکارگیریِ پیمانکاران، سهمیه‌ ی کارگران را کم کرد؟ جالب اینجاست که در اغلب این شرکت‌ ها، صاحب اصلیِ شرکت، کارگران هستند، مثل تمام زیرمجموعه‌ های شستا که عملاً کارگران صاحب آن هستند، اما با بکارگیری پیمانکاران، کارگران به استثمار کشیده می‌ شوند.