ند پرایس: گفتگوها در وین «پیشرفت اندکی» داشته است

price nedند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت که گفت‌و‌گوها در وین پیشرفت اندکی داشته و ایالات متحده امیدوار است که در این هفته پیشرفت‌هایی در همین راستا به دست آید.

ند پرایس در کنفرانس خبری خود اظهار داشت، برخی پیشرفت‌های اندکی هفته گذشته به دست آمد. ما امیدواریم این پیشرفت‌ها در این هفته گسترش یابند.

بوریس جانسون می‌گوید درهای دیپلماسی باز است اما زمان برای رسیدن به یک توافق در حال سپری شدن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد، آنچه واضح است این است که اگر به زودی به تفاهم در مورد بازگشت متقابل به پایبندی به برجام دست پیدا نکنیم، سرعت پیشرفت گام‌های هسته‌ای ایران به طور فزاینده‌ای مزایای عدم اشاعه برجام را کاهش خواهد داد.

ند پرایس که در پاسخ به پرسشی در مورد مهلت باقی‌مانده مد نظر ایالات متحده برای ادامه مذاکرات ، گفت، زمانی که کارشناسان ما در اینجا به این نتیجه برسند که مزایای [بازگشت به توافق هسته‌ای برجام]... با پیشرفت‌های [هسته‌ای]که ایران به دست می آورد کاهش یابد، ساعت [برای ادامه مذاکرات] به پایان خواهد رسید.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش، از روز دوشنبه پس از وقفه‌ای چند روزه به مناسبت آغاز سال نوی میلادی، دوباره از سر گرفته شده است.

ند پرایس در پاسخ به پرسشی در خصوص لغو تحریم‌ها علیه ایران گفت٬ این موضوع در کانون مذاکرات کنونی قرار دارد .

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد، در خصوص این مسائل تا زمانی که همه مورد توافق صورت نگیرد، باید این طور حساب کرد که روی هیچ چیز توافق نشده است. بنابراین، من نمی خواهم از جایی که هستیم، جلوتر بروم.

گزارش‌ها حاکی است که علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران روز سه‌شنبه دیدارهای جداگانه ای با هیئت‌های مذاکره کننده حاضر در وین داشته است .

به گزارش ایرنا، علی باقری کنی با انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار و گفت‌وگو کرده است. طبق این گزارش محور مذاکرات آنها در خصوص «مسیر جلسات در روزهای آتی» بوده است.

مذاکره‌کننده ارشد ایران همچنین روز سه‌شنبه دیداری با نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام داشته است.

در همین زمینه، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا سه‌شنبه نسبت به از دست رفتن زمان برای رسیدن به توافق احیای برجام هشدار داد.

بوریس جانسون گفته است که بریتانیا خواهان احیای «کامل» برجام است و برای نیل به آن، ایران باید با حسن نیت عمل کند.

پیش از این نیز مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص از بین رفتن مزایای بازگشت برجام با توجه به پیشرفت های هسته ای ایران در در دو سال اخیر هشدار داده‌اند.

منبع: رادیوفردا