چه تعدادی از ایرانیان مهاجرت کرده اند، اکثر آنها در کدام کشورها سکونت دارند؟

mohajeratانقلاب اسلامی در هجرت: با پیروزی انقلاب در سال 57 ، ایرانیان بسیاری که جلای وطن کرده بودند و اغلب آنها استعدادهای قابلی بودند، بااعتماد به شعارها و وعده های داده شده توسط آقای خمینی که جمهوری ایران را همچون فرانسه و به تعبیری پیشرفته تر خواند با شوق فراوان راهی وطن شدند تا در بازسازی کشور، خواه سیاسی و اقتصادی یا اجتماعی سهیم گردند. اما، متاسفانه آقای خمینی بر عهد خود نماند. نظام استبدادی تمامیت خواه که استعداد کش بود را مستقر کرد. بستن فضای رشد و شعار برتری تعهد بر تخصص ابتدا آغازگر فرار و یا حتی کشتن استعدادها و سپس جمعیت بزرگی از وطن شد. امروز درمیان ایرانیان که جلای وطن کرده اند ونیز نسل بعد آنها استعدادهای برجسته ای در مراکز علمی دنیا بکار مشغولند. استعدادهایی که دریک نظام مردمسالار و حقوند که کرامت انسان محترم شمرده شود میتوانستند در رشد و اعتلای ایران سهم بسزایی داشته باشند.

آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که چهار کشور آلمان، سوئد، هلند و فرانسه بیش از دیگر اعضای اتحادیه اروپا میزبان ایرانیان مهاجر بوده‌اند.

سالنامه مهاجرتی ایران در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا بر اساس آخرین آمار موجود قابل استناد در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱.۸ میلیون نفر است. البته دبیرخانه شورای عالی ایرانیان، جمعیت مهاجران خارج از کشور را ۴.۰۴ میلیون نفر برآورد کرده که این آمار بر پایه منابع بین‌المللی موجود قابل راستی‌آزمایی نیست.

بر پایه محتوای این سالنامه که از سوی رصدخانه مهاجرت ایران تدوین و از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران منتشر شده، جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا بر پایه داده‌های منابع بین‌المللی در سال ۱۹۹۰ میلادی، بالغ بر ۸۲۰ هزار نفر بوده است که این رقم تا سال ۲۰۲۰ و طی سال ۳۰ سال ۲.۲ برابر شده است.

گزارش دبیرخانه شورای عالی ایرانیان در سال ۱۳۹۹ حاکیست که آمریکا با پذیرش یک و نیم میلیون ایرانی، مهمترین مقصد مهاجران کشور بوده است. اما داده‌های تجمیع شده سازمان ملل متحد و بانک جهانی نشان می‌دهد که ۴۵۴ هزار ایرانی مهاجر راهی امارات عربی متحده شده‌اند که از این نظر امارات بالاتر از آمریکا که ۳۸۷ هزار و ۲۴۶ ایرانی به آن مهاجرت کرده‌‌اند، قرار دارد.

 ammar iranian mohajer

مطابق داده‌های هر دو گزارش داخلی و بین‌المللی، کانادا جزء سه کشوری است که بیشترین تعداد ایرانی‌ها به آن مهاجرت کرده‌اند. این جمعیت بر اساس گزارش دبیرخانه شورای عالی ایرانیان، ۴۰۰ هزار نفر و بر پایه گزارش‌های بین‌المللی ۱۶۶ هزار و ۲۹۴ نفر است.

همچنین گزارش دبیرخانه شورای عالی ایرانیان نشان می‌دهد که در مجموع افزون بر ۶۶۶ هزار ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کرده‌اند که بیشترین تعداد آنها یعنی ۳۱۹ هزار نفر از سوی آلمان پذیرش شده‌اند. اما گزارش‌های بین‌المللی حاکیست که کمی بیش از ۳۶۵ هزار ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کرده‌اند که مقصد اکثر آنها یعنی بیش از ۱۵۲ هزار نفر کشور آلمان بوده است.

گزارش‌های بین‌المللی همچنین یادآور می‌شوند که تا کنون ۵۰ هزار و ۸۰۸ ایرانی به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند و این کشور نهم مقصد ایرانی‌ها بوده است.

منبع:یورونیوز


در این رابطه