نفت برنت ۸۲.۵۶ دلاری/ افزایش بیش از ۶ درصدی یک هفتۀ اخیر - تولید نفت روزانۀ ۴.۲۳ میلیون بشکه ای عراق

Naft Dalar قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تأثیر نگرانی های عرضه، در بحبوجۀ افزایش نا آرامی ها در قزاقستان و اختلالات در لیبی، افزایش یافت و به سوی بزرگترین رشد هفتگی از اواسط ماه دسامبر پیش می رود.
 
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۵۷ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۸۲ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۱.۵ درصد صعود کرده بود.
 
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۶۷ سنت معادل ۰.۸۴ درصد افزایش یافت و به ۸۰ دلار و ۱۳ سنت افزایش یافت. شاخص نفت آمریکا روز گذشته ۲.۱ درصد صعود کرده بود.
 
در شرایطی که نگرانی ها نسبت به مختل شدن عرضه بر تقاضا، از نگرانی ها نسبت به تأثیر شیوع اُمیکرون، سبقت گرفته است، نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در مسیر ثبت بیش از ۶ درصد رشد در نخستین هفتۀ سال نوی میلادی قرار دارند و قیمت های آنها به بالاترین حد از اواخر نوامبر رسیده است.
 
لوییس دیکسون، تحلیلگر شرکت "ریستاد انرژی" در اظهاراتی گفت: روند صعودی قیمت های نفت عمدتاً منعکس کننده التهاب بازار در مواجهه با تشدید نا آرامی ها در قزاقستان و ادامه وخامت وضعیت سیاسی در لیبی و کاهش تولید نفت است.
 
پس از روزها نا آرامی در قزاقستان که طی آن دولت حالت فوق العاده اعلام کرد، روسیه روز پنج شنبه نیروهایش را برای مهار نا آرامی ها اعزام کرد. اعتراضات در مناطق غربی نفت خیز قزاقستان پس از حذف سقف قیمت دولتی بوتان و پروپان در روز سال نو آغاز شد.
 
در این بین، افزایش تولید از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس با رشد تقاضا همگام نبوده است. تولید نفت اوپک در دسامبر به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش افزایش یافت، در حالی که تحت توافق، اوپک پلاس اجازه داشت، تولیدش را ۲۵۳ هزار بشکه در روز افزایش دهد.
 
تولید در لیبی به ۷۲۹ هزار بشکه در روز در مقایسه با اوج ۱.۳ میلیون بشکه در روز در سال گذشته، کاهش پیدا کرده که بخشی از علت این کاهش، تعمیرات خط لوله بوده است.
 
اگرچه واریانت [ = گونه] اُمیکرون به سرعت در حال شیوع است، اما نگرانی های بخش تقاضا، با شواهدی از شدت بیماری‌ زایی کمتر این واریانت، در مقایسه با واریانت های قبلی و تدابیر دولت ها برای مهار شیوع گسترده، تخفیف پیدا کرده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، وانگ شیائو، محقق ارشد شرکت "گوئوتای جونان فیوچرز" اظهار کرد: ذخایر اندک نفت در اروپا و آمریکا، عامل دیگری بوده که از رشد قیمت های نفت پشتیبانی کرده است.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی، 
دبیر: فاطمه محمد‌نژاد
 
**
 
تولید نفت ۴.۲۳ میلیون بشکه در روز عراق در دسامبر گذشته
 
خبرگزاری تسنیم: عراق در ماه دسامبر ۴.۲۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده و ۱۰۲ درصد به قرارداد اوپک پلاس پایبند بوده است.
 
به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت بازرگانی نفت عراق (سومو) اعلام کرد این کشور ۴.۲۳ میلیون بشکه در روز نفت در آخرین ماه ۲۰۲۱ تولید کرده که ۱۷ هزار بشکه نسبت‌ به ماه قبل‌ از آن، افزایش داشته‌ است.
 
این رقم شامل تولید از منطقه نیمه‌ خودمختار کردستان هم می‌شود. این منطقه در ماه گذشته میلادی ۴۰۶ هزار بشکه در روز تولید نفت داشته‌ است.
 
سهم تولید عراق طبق قرارداد اوپک پلاس ۴.۲۴ میلیون بشکه در روز برای ماه دسامبر بوده‌ است.
 
آمار شرکت سومو نشان می‌ دهد، تعهد عراق به قرارداد اوپک پلاس در ماه گذشته میلادی به ۱۰۲ درصد رسیده‌ است. 
 
***
 
کاهش قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عربستان به بازار آسیا
 
خبرگزاری تسنیم: عربستان قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عرب به بازار آسیا را در ماه فوریه ۱.۱۰ دلار در هر بشکه پایین آورده و به پایین‌ ترین رقم طی ٣ ماهه گذشته رسانده است.
 
به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، عربستان در بحبوحه گسترش سریع کرونای اومیکرون و افزایش عرضه نفت اوپک پلاس به بازار، قیمت رسمی فروش نفت خام خود را به آسیا در ماه آینده میلادی تا پایین‌ ترین رقم طی سه‌ ماهه گذشته کاهش می‌ دهد.
 
بزرگترین صادرکننده نفت دنیا قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عرب به بازار آسیا را در ماه فوریه ۱.۱۰ دلار در هر بشکه پایین آورده و ۲.۲۰ دلار بالاتر از شاخص عمان دوبی به فروش می‌ رساند. صادرات نفت خاورمیانه به آسیا بر اساس این شاخص تعیین می‌ شود. این کمترین قیمت فروش نفت سبک عربستان طی ۳ ماه گذشته‌ است.  
 
تمام درجات نفتی عربستان که در ماه آینده میلادی در بازار آسیا به فروش می‌ رسند، بین ۱ تا ۱.۳۰ دلار کاهش قیمت خواهند داشت.
 
عربستان در آخرین ماه ۲۰۲۱ قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عرب به آسیا را ۰.۶۰ دلار در هر بشکه برای ماه ژانویه افزایش داد و به ۳.۳۰ دلار بالاتر از شاخص عمان​ دوبی رساند.
 
افزایش قیمت نفت عربستان در ماه دسامبر حاکی از آن بود که این کشور نگران تأثیر گسترش کرونای اومیکرون بر بازار نفت نیست. این نوع جدید کرونا باعث کاهش ۱۰ دلاری قیمت نفت در اواخر نوامبر شد و قیمت نفت خام برنت را تا کمتر از ۷۰ دلار در هر بشکه پایین آورد.
 
و حالا کاهش قیمت نفت عربستان برای ماه فوریه نشان می‌ دهد، این کشور انتظار کاهش تقاضا در آسیا تحت تأثیر گسترش این ویروس و افزایش محدودیت‌ های کرونایی چین را دارد.
 
عربستان قیمت رسمی فروش نفت خام برای مشتریان آمریکایی و منطقه مدیترانه را تغییری نداده، اما قیمت نفت برای شمال غرب اروپا را کمی پایین آورده است.