لاپید از مکرون خواست، فشار بر ایران در مذاکرات وین ادامه یابد

Macron-Lapid

«وزیر خارجه اسرائيل در گفت‌وگو با رئیس جمهور فرانسه خواستار ادامه فشارها بر جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام در وین شد. هم‌زمان رئیس هیئت ایرانی با مذاکره‌کنندگان جدید بریتانیا و آلمان دیدار کرد.»
 
به گزارش جروزالیم پست ژائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائيل در گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه خواستار ادامه فشارها بر ایران در مذاکرات هسته‌ای وین شد. 
 
بنا بر این گزارش گفت‌وگوی رهبران دو کشور در حالی انجام شد که دیپلمات‌ها در وین نسبت به مذاکرات احیای برجام ابراز خوش‌بینی محتاطانه کردند.
 
به گفته لاپید، مکرون در این گفت‌وگو بر تعهد خود نسبت به حفظ امنیت اسرائیل و بر اهمیت روابط گرم میان دو کشور تاکید کرده است.
 
اسرائیل از ابتدا هم با توافق اولیه در سال ۲۰۱۵ و هم تلاش برای احیای از هنگام از سرگیری مذاکرات وین مخالفت کرده است. مذاکرات احیای برجام پس از یک وقفه چند ماهه پس از روی کار آمدن دولت رئیسی از سر گرفته شد.
 
هم‌زمان خبرگزاری ایسنا گزارش داد که در ادامه رایزنی‌های دور هشتم مذاکرات وین، علی باقری، رییس هیئت ایرانی روز شنبه با روسای مذاکره‌کننده جدید بریتانیا و آلمان دیدار کرد.
 
پس از این دیدار نیز نشستی با شرکت انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و روسای سه هیات اروپایی در هتل کوبورگ وین برگزار شد.
 
هفته گذشته "تایمز اسرائیل" نوشته بود، ژنرال آهارون حالیوا، فرمانده سرویس اطلاعاتی ارتش اسرائیل به سیاستمداران ارشد کابینه امنیتی این کشور گفته است، "برای اسرائیل بهتر خواهد بود اگر مذاکرات وین به محدود ساختن برنامه هسته‌ای ایران در قبال لغو تحریم‌ها بینجامد".
    
 
منبع خبر: دویچه وله فارسی