در دیدار چهار سال پیش فرماندهان سپاه با حسن روحانی چه گذشت؟

rouhani farmanehan sepahانقلاب اسلامی در هجرت: از قرار فشارها برای برخورد با حسن روحانی و اعضای کابینه اوافزایش می یابند. روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری در زمان حسن روحانی موافقت کردند. پیش از این برخی از اصولگرایان افراطی از جمله برخی از نمایندگان مجلس خواستار محاکمه حسن روحانی به جرم سوء مدیریت از جمله در بحران کرونا و ...شده بودند. حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری بارها در سخنانی به مداخلات سپاه در امور کشور اشاره کرده بود.

وی در دیماه 96 در دیدار با فعالان اقتصادی گفت:« ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد، اما ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی سازی نیست.»

روحانی پیش از این نیز در موردنقش سپاه و نظامیان در گسترش فساد اقتصادی در آذرماه 83 درحضور سران سه قوه گفت:« اگر اطلاعات، تفنگ، پول، روزنامه، خبرگزاری و دیگر مظاهر قدرت در یک نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم باشد، فاسد می‌شود.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه او نیز در فایل صوتی لو رفته ای نقش سپاه به ویژه سردار سلیمانی در تصمیات سیاسی و به قول خودش دیپلماسی را مهم و اثر بخش خوانده بود.وی در این فایل صوتی جایگاه دیپلماسی و میدان را برعکس میخواند و می گوید: «من می‌توانم به‌جرئت بگویم که من دیپلماسی را بیشتر هزینه کردم برای میدان [جنگ] تا این‌که میدان برای دیپلماسی هزینه شود» و ادامه می‌دهد که «تقریباً در طول کار من، هیچ‌وقت نتوانستم - نه این‌که نخواهم - که به فرمانده میدان بگویم این کار را بکن چون در دیپلماسی به آن نیاز دارم»... «من می‌رفتم برای موفقیت کار میدانی مذاکره می‌کردم. اما این‌که من به ایشان بگویم شما مثلا از هواپیمای ایران ایر در خط تهران- سوریه استفاده نکن. ایشان [قاسم سلیمانی] زیر بار نمی‌رفت. لذا دیپلماسی هزینهٔ میدان شد اما هیچ‌وقت میدان هزینهٔ دیپلماسی نشد».

اینک چندین ماه پس از اینکه حسن روحانی دیگر رئیس جمهور نیست، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در گفتگویی با روزنامه کیهان از دیدار چهار سال پیش فرماندهان نظامی با حضور جعفری فرمانده وقت سپاه و سردار سلیمانی و برخورد با حسن روحانی سخن گفته است که سایت انتخاب به نقل از کیهان خلاصه ای از آن را انتشار داده است:

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در گفتگویی با روزنامه کیهان به بیان جزئیات دیدار چهار سال پیش فرماندهان عالی رتبه سپاه با حسن روحانی رئیس جمهوری سابق پرداخته است.

به گزارش «انتخاب»؛ سردار حاجی زاده می گوید: «در دولت دوم آقای روحانی جلسه‌ای با او گرفتیم. سردار جعفری فرمانده کل سپاه بود. حاج قاسم سلیمانی بود. بنده بودم. چند نفری به آنجا رفتیم. آن جلسه برای چه بود؟ جلسه خیلی صریح و تند بود.

وی افزود: «حاج قاسم مخالف دیپلماسی نبود. مخالف آن چیزی که در سطح کشور تأیید شده و تصویب شده نبود. در واقع نه موافق بود و نه مخالف. ایشان مخالف وابستگی و سازش بود. می‌گفت: از این طریق به جایی نمی‌رسید. در آن جلسه حاج قاسم با آقای روحانی خیلی صریح حرف زد.»

سردار حاجی زاده اضافه کرد: در جلسه‌ای که رفتیم اتفاقاً برای همین موضوع بود. اگر یادتان باشد رهبری صحبتی می‌کرد هفته بعد آقای روحانی موضع می‌گرفت، سپاه را تخریب می‌کرد، هر روز به خودی‌ها حمله می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: در آن جلسه که ما رفتیم پیام جلسه این بود و همه این را گفتیم که آقای روحانی ما کمک شما هستیم. آدم نباید خودزنی کند. ما توان و امکانی داریم می‌خواهیم به دولت شما کمک کنیم. برای ما مهم نیست کدام دولت باشد هر دولتی باشد وظیفه می‌دانیم کمک کنیم. دیدید در بحران‌هایی که پیش آمد مانند سیل و زلزله و مسائل مختلف واقعاً سپاه پای کار بود. آدم نیروی خودش را نمی‌زند؛ این چه حرفی است که شما می‌زنید! بعد هم گفتیم اگر این حرفها را بزنید برای ما قابل تحمل نیست. شما هر روز مخالفتی می‌کنید. دفاع از انقلاب و ملت و نظام و رهبری خط قرمز ما است فکر نکن همیشه می‌توانی این حرف را بزنی ما هم سکوت کنیم.

فرمانده نیروی هوای فضای سپاه گفت: عین جمله حاج قاسم این بود که گفت: آقای روحانی! می‌خواهی مسیر احمدی‌نژاد را بروی؟ تو هم می‌خواهی مثل او بشوی؟ مردم به تو رأی داده‌اند و رئیس‌جمهور شدی بیا دست به دست هم دهیم کمک کنیم کشور را درست کنیم. برای چه خودزنی می‌کنی؟ برای چه هر روز به خودمان حمله می‌کنی؟ بیا مشکلات را حل کنیم.