ایران از آغاز مرحله اجرایی توافق ۲۵ ساله با چین خبر داد

china iran

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که به چین سفر کرده، از آغاز مرحله اجرایی تفاهم همکاری‌های ۲۵ ساله دو کشور خبر داده است.

وزیران امور خارجه دو کشور در ووشی در استان جیانگ‌سو چین دیدار کردند.

چین توافق با جمهوری اسلامی برای آغاز اجرای این سند را "رویدادی مهم و زمینه ساز تحول اساسی" در روابط دو کشور خوانده است.

آقای امیرعبداللهیان در این سفر بر آمادگی جمهوری اسلامی برای توسعه همه جانبه روابط با چین تاکید کرده است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت ایران مارس سال پیش در تهران سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را امضا کردند.

سند همکاری‌ ایران و چین؛ 'حکمت‌آمیز' یا 'قرارداد ترکمن‌چای'
به دنبال علنی شدن گزارش‌ها درباره امضای تفاهم‌نامه ۲۵ ساله، حکومت جمهوری اسلامی از سوی افکار عمومی تحت فشار بود و از سوی منتقدان به بستن یک قرارداد به گفته آنها "پنهان" و "ضد منافع ایرانیان" متهم شد. منتقدان این سند را با قراردادهایی مانند "ترکمانچای" مقایسه کرده و از دادن امتیازات بیش از حد به چین ابراز نگرانی کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار سال ۱۳۹۴ با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، توافق برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله را "کاملا درست و حکمت‌آمیز" خوانده بود. او همچنین گفته بود ایران "هیچ‌گاه همکاری‌های چین در دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد."

آقای امیرعبداللهیان گفته است توافق کردیم که شروع اجرایی و عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و بلندمدت جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.

وزیر امور خارجه ایران گفته است حامل پیام کتبی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران برای شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین بوده است.

وزیر امور خارجه چین هم در این دیدار بر آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌ها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی تاکید کرد.

منبع: بی بی سی