اعتصاب غذا در زندان اوین؛ انتقال دو تن به مکان نامعلوم

 Eetesab ghazaهفت زندانی سیاسی با اعتصاب غذا در زندان اوین خواستار پاسخگویی و قبول مسوولیت مقامات قضایی در مرگ بکتاش آبتین شده‌اند.
بگزارش ایران وایر :دو نفر از این هفت زندانی سیاسی به بهانه درمان به محل نامعلومی منتقل شدند.

دو نفر از هفت زندانی سیاسی که با اعتصاب غذا در زندان «اوین» خواستار پاسخ‌گویی و قبول مسوولیت مقامات قضایی در مرگ «بکتاش آبتین» هستند، به بهانه درمان به محل نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گفته زندانیان بند هشت این زندان، روز شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰، «حمید حاج جعفر کاشانی» و «محمود علی نقی» به بهانه درمان افت فشار خون و ضعف شدید بدنی، به «بیمارستان طالقانی» که طرف قرارداد سازمان زندان‌ها برای رسیدگی به وضعیت فیزیکی آن‌ها است، اعزام شدند اما دیگر به محل نگه‌داری خود در زندان بازگردانده نشدند.این موضوع منجر به نگرانی زندانیان ساکن بند هشت زندان اوین شده است.

هم‌بندی‌های این دو زندانی بر این باورند که برای شکستن مقاومت اعتصاب کنندگان، این دو تن یا به انفرادی‌های زندان اوین و یا به زندان تهران بزرگ (فشافویه) برده شده‌اند.

فایل صوتی که از زندان اوین به دست ایران‌وایر رسیده است.

بستری دو تن دیگر در بهداری‌های زندان اوین

هم‌چنین زندانی دیگر اعتصاب کننده به نام «علی‌اصغر حسنی‌راد» را که با افت شدید فشار خون مواجه شده بود، نیمه شب به بهداری مرکزی زندان اوین منتقل و همان جا بستری کردند. او تا لحظه نوشتن این گزارش تاکنون به بند هشت بازنگشته است.

ساعتی بعد از این اتفاقات، «مهدی دارینی» دچار ضعف بدنی شدید و حالت تهوع شد. از آن جایی که سه زندانی منتقل شده دیگر به بند بازگردانده نشده‌اند، هم‌بندی‌های مهدی دارینی اصرار کرده‌اند که او به بهداری کوچک بند هشت منتقل شود.

اعتصاب غذا در پاسخ به بی‌توجهی مسوولان

اعتصاب کنندگان می‌گویند در مدت پنج روزی که در راه پله زندان تحصن کرده و خواستار حضور رییس زندان یا دادستان تهران برای پاسخ‌گویی در مورد قتل بکتاش آبتین شده بودند، هیچ واکنشی از سوی مسوولان زندان ندیده و به ناچار به اعتصاب غذا روی آوردند. در این چند روز اعتصاب غذا نیز هیچ واکنشی از سوی مسوولان زندان دیده نشده است.

به همین دلیل هم آن‌ها از صبح یک‌شنبه ۲۶ دی با انتشار یک بیانیه، گفتند تا زمان روشن شدن وضعیت سه هم‌بندی دیگرشان که بازگردانده نشده‌اند، اعتصاب غذای خشک خود را به اعتصاب غذای‌تر تغییر می‌دهند. در متن این بیانیه که نسخه‌ای از آن به «ایران وایر» رسیده، آمده است:

«آقایان حمید حاج جعفر کاشانی، علی‌اصغر حسنی‌راد و محمود علی‌نقی را به بهانه درمان از جمع ما ربودند و به مکان‌های نامعلومی منتقل کردند. لذا به خاطر نگرانی دوستان و جلوگیری از تکرار چنین نقشه‌ای که همان ربودن و جدا کردن اعتصاب کنندگان است، تا رسیدن به هدف‌مان که پاسخ‌گویی و قبول مسوولیت مقامات قضایی در مرگ زنده یاد بکتاش آبتین است، اعتصاب غذای خود را از حالت خشک به‌ تر تبدیل می‌کنیم.»

اعتصاب کنندگان چه کسانی هستند؟

حمید حاج‌جعفرکاشانی، محمود علی‌نقی، علی‌اصغر حسنی‌راد، «پیمان پورداد»، «مهدی دارینی» و «صادق امیدی لپوندی»، از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین گفته‌اند رییس قوه قضاییه، دادستان کل و رییس کل سازمان زندان‌ها باید در مورد علت مرگ بکتاش آبتین به مردم توضیح دهند چون این نگرانی وجود دارد که چنین اتفاقات دردناکی در حق زندانیان سیاسی تکرار شود؛ همان طور که سال گذشته حادثه مشابهی برای «بهنام محجوبی»، از درویشان زندانی افتاد.

دو روز بعد از شروع اعتصاب غذای شش زندانی سیاسی بند۸، «معین حاجی‌زاده»، دیگر زندانی سیاسی که به دلیل حمایت از زندانیان مخالف با حجاب اجباری در حبس است، به جمع شش نفره اعتصاب کنندگان پیوست. معین حاجی‌زاده روز دوشنبه با توجه به بیماری زمینه‌‌ای کلیوی و خون‌ریزی، به اصرار سایر اعتصاب کنندگان مجبور به پایان اعتصاب خود شد.

گفته می‌شود کارت تلفن هر هفت نفر اعتصاب کنندگان، از سوی مسوولان زندان مسدود شده است و هیچ کدام از آن‌ها امکان ارتباط با فضای بیرون از زندان را ندارند.

توهین و تهدید اعتصاب‌کنندگان

یک زندانی ساکن بند۸ به «ایران‌وایر» گفته است که روز جمعه و در حالی که دو روز از اعتصاب غذای این زندانیان گذشته بود، تنی چند از مسوولان قوه قضاییه برای بازدید از زندان اوین به آن‌جا رفته و وقتی به حسینیه سالن هشت رسیده، خطاب به اعتصاب کنندگان گفته بودند که شما از نام بکتاش آبتین برای ساختن پله شهرت و مطرح کردن نام خودتان استفاده می‌کنید. این حرف با اعتراض شدید زندانی‌های اعتصاب کننده مواجه شده بود و به همین دلیل هم به تندی از مسوولان بازدید کننده درخواست کرده بودند که محل حسینیه را ترک کنند.

این زندانی که مکالمه بین مسوولان بازدید کننده را در راهروهای زندان شنیده است، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «یکی از آن‌ها معتقد بود که باید با اعتصاب کنندگان با قوه قهریه و با صلابت برخورد کرد و آن‌ها را سرجایشان نشاند. اما معاون قضایی سازمان زندان‌ها که آن‌ها را همراهی می‌کرد، گفت بهترین روش، بی‌توجهی و نادیده گرفتن آن‌ها است و به صلاح است که همین رویه را که تا به حال در پیش گرفته‌ایم، ادامه بدهیم و نادیده‌شان بگیریم.»

این زندانی می‌گوید: «اگر حال اعتصاب کنندگان به وخامت برسد، به بیمارستان طالقانی که طرف قرارداد سازمان زندان‌ها است، منتقل می‌شوند. اما این بیمارستان وضعیت اسفباری دارد و بخش حراست آن‌جا به شکل سیستماتیک، اعمال نفوذ می‌کند تا کادر پزشکی از درمان و توجه واقعی به زندانی‌های منتقل شده پرهیز و از مسوولیت‌ خود شانه خالی کنند.»

«مجتبی نارویی»، زندانی سیاسی بند۸ زندان اوین می‌گوید بعد از شرکت در مراسمی که روز بیستم دی از سوی زندانیان برای بزرگ‌داشت یاد بکتاش آبتین برگزار شد و او در آن مراسم حضور فعال داشت، کارت تلفنش از سوی مسوولان زندان اوین مسدود شد.

نارویی از مراجعه مکرر برای پس گرفتن کارت تلفنی که تنها راه تماس او با مادرش بوده است، نتیجه نگرفت و سرانجام عوامل زندان به او گفتند چون در مورد مرگ آبتین با رسانه‌های بیرون در ارتباط بوده و اطلاع‌رسانی کرده است، اجازه تماس تلفنی نخواهد داشت. این زندانی حتی اجازه تماس با «بابک پاک نیا»، وکیلش را هم ندارد.

به گفته زندانیان دیگر، مدیر داخلی زندان اوین، فردی به نام «یوسفی» با وعده پی‌گیری مرگ بکتاش آبتین، از زندانیان درخواست کرده بود که به اعتصاب خود پایان دهند.

او در ضمن تهدید کرده بود که اگر زندانیان به اعتصاب خود پایان ندهند، به زندان‌های دیگر تبعید خواهند شد.

درخواست کانون نویسندگان برای پایان اعتصاب

«کانون نویسندگان ایران» با انتشار یک بیانیه، از این زندانیان درخواست کرد به اعتصاب غذای خود پایان دهند و جان عزیزشان را به خطر نیندازند.

در متن بیانیه این کانون آمده است: «قتل بکتاش آبتین، بانگ بلند جنبش آزادی‌خواهانه‌ مردم را رساتر کرده است؛ جنبشی که به این جان‌های شیدای آزادی نیاز دارد و بر ما است که هم‌چون مردمک چشم از آنان مراقبت کنیم.»

دو نفر از این هفت زندانی سیاسی به بهانه درمان به محل نامعلومی منتقل شدند.