آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۰ دی ۱۴۰۰/ احتمال پنج‌رقمی‌شدن آمار مبتلایان روزانه تا دو هفته دیگر، امیکرون غلبه می‌کند

corona iran5به گزارش «انتخاب»، بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۳۰ دی ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۶۵۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۴۵ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۵۶۷ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۱۵۲ نفر رسید.

خوشبختانه تاکنون ۶ میلیون ۷۳ هزار و ۴۱۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند.

یک هزار و ۲۴۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تاکنون ۴۳ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۳۵۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

همچنین ایسنا به نقل از روزنامه همشهری نوشت: «به فاصله یک روز میزان مراجعه‌های سرپایی مبتلایان به کرونا به مراکز درمانی دو برابر شد. ۲۸ دی عضو کمیته مقابله با کرونای وزارت بهداشت اعلام کرد که میزان مراجعه به مراکز درمانی ۲۰درصد افزایش پیدا کرده و حالا معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران خبر می‌دهد که میزان مراجعه‌ها تنها در تهران تا ۴۰درصد نسبت به سه هفته قبل بالا رفته است. نشانه‌های حرکت خزنده و سریع امیکرون در آمارهای روزانه هم دیده می‌شود؛ به‌ طوری‌ که از ۲۲دی کشور با افزایش تدریجی تعداد مبتلایان مواجه شد و هر روز بیش از دو هزار بیمار جدید شناسایی می‌شد. از ۲۷دی اما تعداد ابتلای روزانه به بالای سه‌ هزار نفر رسید و حالا روز گذشته در جهشی جدید چهار هزار و ۶۰ نفر بیمار شناسایی شدند.

روز گذشته، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران به ایسنا گفت که سویه جدید کرونا در تهران در حال غالب‌شدن است و این موضوع را می‌توان از شمار مراجعه‌ها به مراکز درمانی متوجه شد؛ هر چند که هنوز وضعیت بستری افزایش قابل توجهی نداشته است: «بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران امیکرون است.» ماجرا اما تنها به اینجا ختم نمی‌شود. موارد ابتلا در کودکان هم با رشد قابل‌ توجهی مواجه شده؛ به‌ طوری‌ که بر اساس اعلام این متخصص، ابتلا به آنفلوآنزا و امیکرون در میان کودکان تقریبا برابر است.

احتمال پنج‌رقمی‌شدن آمار مبتلایان روزانه

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونای وزارت بهداشت، هم درباره افزایش موارد ابتلا به امیکرون می‌گوید: «تعداد مبتلایان به‌ طور محسوس نسبت به دو هفته قبل افزایش پیدا کرده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که آمارها با همین سرعت بالا برود و به‌زودی تعداد بیماران جدید روزانه پنج‌رقمی شود. پس باید به‌ طور جدی اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیشتر انجام شود.»

او از روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام اقدامات پیشگیرانه انتقاد می‌کند: «ما در زمینه پیشگیری کوتاهی کردیم اما ضروری است برای کاهش سرعت اوج سویه امیکرون تمام موارد با جدیت دنبال شود تا بتوان میزان مرگ و ابتلا را کنترل کرد. البته هم‌اکنون در کشورهای انگلیس و آمریکا، موارد ابتلای شدید افراد به کرونا کاهش پیدا کرده است؛ یعنی با وجود افزایش ابتلا، بستری و مرگ بالا نیست ولی نمی‌توان ایجاد شرایط مشابهی برای ایران را پیش‌بینی کرد.»

او می‌گوید: «باید این طور تصور شود که بیماری شدت می‌گیرد. بنابراین در کنار رعایت پروتکل‌ها باید میزان واکسیناسیون هم بالا برود و افراد نسبت به تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز سوم اقدام کنند. آن طور که مشاهده می‌شود، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم در میان مردم و هم در میان مسئولان با توجه به تصمیماتی که گرفته می‌شود، بسیار کاهش پیدا کرده است.»

او تأکید می‌کند که بهترین زمان برای تزریق دوز سوم کرونا، همین حالاست؛ چرا که واکسیناسیون قبل از آغاز یک پیک، می‌تواند اثرگذار باشد.

تا دو هفته دیگر، امیکرون غلبه می‌کند

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح‌ دانشوری، هم با یونسیان هم‌نظر است. او می‌گوید که به‌ نظر می‌رسد تا دو هفته دیگر امیکرون تمام ایران را دربرمی‌گیرد و تبدیل به‌ سویه غالب می‌شود: «این موضوع که شدت ابتلا در امیکرون بالا نیست نباید مانع از توجه به این نکته مهم شود که این سویه بسیار ایمن‌گریز است و همچنین سرعت انتقال بالای آن می‌تواند منجر به افزایش ابتلا و حتی پیدایش سویه جدیدی شود. همچنین احتمال شدت‌گرفتن بیماری در کودکان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند نیز وجود دارد.»

به اعتقاد این ویروس‌شناس ممکن است کشور در اسفندماه با پیک جدیدی از بیماری مواجه شود که حتی شمار مرگ‌ها را بالا ببرد؛ هر چند که شدت آن نمی‌تواند مانند پیک ششم باشد: «اگر تعداد موارد مثبت تست‌ها افزایش پیدا کند، احتمال شدت‌یافتن بیماری هم بیشتر می‌شود. در این میان افزایش بازگشایی‌ها و جدی‌نگرفتن موارد پیشگیری از بیماری و عدم استفاده از ماسک هم می‌تواند به این موضوع دامن بزند.»

با این که گفته می‌شود کیت‌های تشخیص امیکرون در کشور وجود ندارد اما ناجی می‌گوید که این کیت‌ها موجود است و هم‌اکنون با روش‌های تشخیصی و اختصاصی می‌توان موارد ابتلا را شناسایی کرد: «تشخیص سویه امیکرون از سویه‌های دیگر مانند دلتا برای بیماران اهمیتی ندارد؛ چراکه شیوه درمان در تمام سویه‌ها یکسان است اما تست‌های اختصاصی برای مشخص‌شدن سویه‌های غالب بسیار مهم است که در ایران هم در حال انجام است.»

ناجی می‌گوید: «اگر به ویروس اجازه داده شود آزادانه در جامعه بچرخد، امکان تغییر و نوترکیب‌شدن آن بالا می‌رود. بنابراین باید جلوی چرخش آن را گرفت.»

منابع: انتخاب/ایسنا