۲ هزار هکتار کشت گلخانه‌ ای برای بازار روسیه و اوراسیا/ مصرف ۲۰ درصد تولیدات گلخانه‌ ای در داخل ایران

Golkhaneh-Kesht-1 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان خاطر نشان کرد: ۲٠٠٠ هکتار کشت گلخانه‌ ای برای بازار روسیه و اوراسیا در استان گلستان تخصیص داده شده است.
 
مختار مهاجر در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به ظرفیت های استان گلستان در کشت محصولات گلخانه‌ ای، گفت: شرایط برای کشت گیاهان گلخانه‌ای مناسب است و در باند شمالی استانT حدود ۲۸۰ روز آفتابی داریم و شدت نور خورشید طبق مطالعاتی که انجام شده برای کشت گیاهان گلخانه‌ ای مناسب است.
 
وی در ادامه تصریح کرد: طبق برنامه ریزی‌ های صورت گرفته، قرار است که در حدود ۵۰۰ هکتار کشت گلخانه‌ ای صورت بگیرد که هم اکنون ۱۰۰ هکتار آن به تولید رسیده است و محصولات حاصل از آن صادر می شوند.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه ۲۰ درصد تولیدات گلخانه‌ ای در کشور مصرف می‌ شوند، گفت:  کشاورزان حداقل سموم شیمیایی را در تولید محصولات به کار می‌ برند، از این رو ما شاهد مرجوع شدن هیچیک از محصولات کشاورزی در استان گلستان نبودیم.
 
وی با بیان اینکه ۲٠٠٠ هکتار کشت گلخانه‌ ای برای بازار روسیه و اوراسیا در استان گلستان تخصیص داده شده است، افزود: برای ۵۰۰ هکتار پرونده سازی کرده‌ ایم و مجوزهای لازم صادر شده اند. ۱۰ مجتمع گلخانه‌ ای ۱۰ هکتاری، توسط بخش خصوصی در حال راه اندازی است که از تبصره ۱۹ سال گذشته برای تأمین زیرساخت استفاده، و یارانه‌ های لازم برای احداث این مجتمع‌ ها در نظر گرفته شده اند.
 
وی با اشاره به تولید گلخانه‌ ای بذرهای سبزی و صیفی‌ جات، افزود: با همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء، فاز یک در جنوب احداث شده است و رایزنی کرده‌ ایم که فاز دوم در استان ما اجرا شود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی استان، ارقام متفاوت بذرهای گوجه فرنگی و فلفل را تولید می‌ کند. دورنمایی صادرات محصولات کشاورزی صادراتی در استان گلستان برای بازار روسیه و اوراسیا ظرفیت خوبی است و به برنامه ریزی‌ های لازم صورت گرفته است.