کره‌جنوبی بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد

Iran-Sazmane Melal

«خبرگزاری رویترز و بلومبرگ گزارش کرده‌اند که که کره جنوبی "۱۸ میلیون دلار از از محل پولهای بلوکه شده" ایران در این کشور را به سازمان ملل پرداخت کرده تا حق رای ایران در سازمان ملل برگردانده شود.»
 
بر اساس این خبر، وزارت دارایی کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرده که این پرداخت روز جمعه با همکاری آمریکا و سازمان ملل صورت گرفته است.
 
پولهای ایران در کره‌جنوبی که بیشتر از محل فروش نفت بوده به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.
 
وزارت دارایی کره جنوبی گفته است که ایران اوایل ماه جاری میلادی از این کشور خواسته بود حق عضویت ایران را هر چه سریع‌تر از محل پول‌های بلوکه شده پرداخت کند.
 
به دلیل عدم پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل، حق رای ایران در این نهاد به حال تعلیق درآمده بود.
 
خبرگزاری ایرنا هم نوشته است که مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل شنبه شب به وقت محلی تایید کرد بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده است.
او گفت که به محض وصول این مبلغ در نیویورک، حق رای ایران "باید طبیعتا در آغاز هفته میلادی (دوشنبه) بازگردد".
 
جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر دو بار حق رای خود را به دلیل عدم پرداخت حق عضویت در 
سازمان ملل از دست داده بود.
آخرین مورد آن دو هفته پیش بود که آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که هشت کشور از جمله ایران به دلیل بدهی‌های پرداخت نکرده‌شان حق رای خود را در سازمان ملل از دست داده‌اند.
 
پس از آن سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است "برای دومین سال پیاپی و به دلیل تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا پرداخت های کشورمان با مشکل مواجه شده است."
 
آقای خطیب‌زاده افزوده بود که "به رغم مضایق متعدد ایجاد شده" ایران "منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده" است.
 
بازگرداندن پول‌های بلوکه‌شده ایران نیاز به تایید ایالات متحده دارد. در هفته جاری آمریکا به همراه متحدان اروپایی‌اش و نیز چین و روسیه مشغول مذاکره با ایران برای بازگشت به توافق اتمی برجام بود.
 
وزارت دارایی کره جنوبی گفته ایران هفته گذشته از این کشور خواست تا فورا برای پرداخت بدهی‌اش به سازمان ملل و به دست آوردن دوباره حق رأیش به ایران کمک کند.
 
تهران بارها درخواستش از کره جنوبی  برای آزاد کردن حدود ۷ میلیارد دلار پول‌های بلوکه‌شده‌اش در این کشور را مطرح کرده  و گفته سئول این دارایی ایران را "گروگان" گرفته است.
 
یک مقام وزارت دارایی کره جنوبی به دلیل قوانین رازداری دولتی از اظهار نظر در این باره که مقدار زیادی از بدهی‌های مسدود شده ایران پس از پرداخت به سازمان ملل همچنان در سئول باقی مانده است، خودداری کرد.
 
 
منابع خبر: بی بی سی فارسی، رادیو دویچه وله 

در این رابطه