هیات ایرانی 'برای مذاکره بر سر دارایی‌های مسدود شده به کره جنوبی سفر می‌کند'

Iran Koreh

یک منبع مطلع به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفته است ایران و کره جنوبی در ماه فوریه در سئول رایزنی‌ها برای حل اختلافات چند ساله بر سر دارایی‌های مسدود شده را آغاز خواهند کرد.
پول‌های ایران در کره‌جنوبی، که بیشتر از محل فروش نفت است، به علت تحریم‌های آمریکا توقیف شده است.
این منبع که نامش اعلام نشده به یونهاپ گفته است "انتظار می‌رود گروه‌های کاری دو طرف، عمدتا جزئیات راه‌های پرداخت دارایی‌های ایران را در صورت معافیت از تحریم‌های ایالات متحده بررسی کنند."
این منبع گفته است ممکن است در مورد احتمال از سرگیری واردات نفت از ایران پس از لغو احتمالی تحریم‌ها هم مذاکره شود.

روابط ایران و کره جنوبی به دلیل مسدود ساختن بیش از ۷ میلیارد دلار دارایی ایران در دو بانک کره‌ای تیره شده است.

ایران پیشتر امکان شکایت از کره جنوبی در مجامع بین‌المللی را مطرح کرده بود.

مهر ماه امسال، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، دستور داد واردات لوازم خانگی از کره‌جنوبی ممنوع شود.

کره جنوبی از متحدان نزدیک آمریکا است اما از طرف‌های تجاری اصلی ایران هم هست و تا پیش از وضع تحریم‌های آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، از واردکنندگان اصلی نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

ایران در حال حاضر در مذاکرات وین برای احیای برجام حضور دارد. این مذاکرات دیروز، جمعه، چند روز متوقف شد.

ایران خواهان لغو تحریم‌های آمریکا است و دولت جو بایدن رفع تحریم‌ها را به بازگشت ایران به تعهداتش در برجام منوط کرده است.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند قرار است هیات ایرانی در سفر به کره و دیدار با مقام‌های این کشور، جزئیات انتقال پول در صورت لغو تحریم‌ها را بررسی کند.

اخیرا کره جنوبی "۱۸ میلیون دلار از از محل پول‌های بلوکه شده" ایران در این کشور را به سازمان ملل متحد پرداخت کرد تا حق رای ایران در سازمان ملل برگردانده شود. وزارت دارایی کره جنوبی گفت این پرداخت با همکاری آمریکا و سازمان ملل صورت گرفته است.

 

 

منبع: بی بی سی