نکبت کودکان کار و زباله گرد/ شرایط بد اقتصادی و تورم و بیکاری و کوتاهی مؤسسات کمک به آنها و سایر مشکلات

koodakan zobalehgard اقتصاد آنلاین - پرهام کریمی: کودکان کار و زباله گرد معضلی که این روزها چهره شهر را زشت کرده است. این کودکان که تاوان بی درایتی ها در زمینه جمع آوری زباله ها را پس می دهند، نیازمند توجه بیشتر مسئولین هستند مسئولین که خود اذعان می کنند در رابطه با این کودکان و مسئله جمع آوری زباله ها از سطح شهر و تفکیک آنها برای بازیافت کوتاهی کرده‌ اند. باید توجه داشت که رفع کامل و اساسی این معضل نیازمند بهبود شرایط اقتصادی و رفع بیکاری است، اما همزمان نباید نقش مؤسسات مردم نهاد را در رفع نیازهای حداقلی این اقشار جامعه از جمله سرویس‌ های بهداشتی و حمام نادیده گرفت.
 
کیومرث سرمدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با اقتصاد آنلاین در این باره گفت: تلاش برای حل این مشکلات پیش پا افتاده فقط بازی با معلول است و باید در پی حل اساسی مشکلات اقتصادی و بیکاری بود، البته قبول دارم، مؤسساتی که مسئولیت حل مشکلات اساسی و به تعبیر دیگری پیش پا افتاده این کودکان و زباله گرد آن را برعهده دارند، در انجام مسئولیت خود کوتاهی کرده‌اند.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: حتی با وجود شرایط بد اقتصادی، تورم، بیکاری و سایر مشکلات نمی‌ توان از کوتاهی این مؤسسات در زمینۀ کمک به این کودکان چشم پوشی کرد. 
 
او همچنین بیان کرد که اربابان گاراژ هایی که مسئولیت جمع آوری زباله‌ ها و تفکیک آنها را بر عهده دارند، از نظارت این مؤسسات خارج هستند و باید برای حل این معضل، فکری اساسی کرد. 
 
سرمدی با اظهار بی اطلاعی از اتفاقاتی که برای برخی از مؤسسات مردم نهاد می‌ افتد، همچون تعطیل شدن برخی از آنها به دلایلی همچون سیاه‌ نمایی یا جو سازی، تصریح کرد: باید مؤسسات دولتی و غیردولتی برای رفع هرچه سریعتر مشکلات کودکان کار اقدامی عملی انجام دهند.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین موازی‌ کاری در بین مؤسساتی که وظیفه رسیدگی به این معضل را بر عهده دارند را یکی از دلایل ناکامی در رفع این معضل دانست.
 
وی با اشاره به اینکه مجلس وظیفه نظارتی خود را در این زمینه تا حد قابل قبولی انجام داده است، افزود: اما مؤسساتی که مسئولیت اجرایی کردن قوانین را بر عهده دارند، از انجام وظایف خود کوتاهی و در حد اعلام گزارش، عمل کردند. 
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: بدون حل معضلات اجتماعی، اقداماتی همچون تعطیلی گاراژها و جمع آوری کودکان کار اندک درآمد این کودکان را قطع می‌ کنند و بدون داشتن جایگزین مناسب یا کاری در شأن این کودکان، فقط مشکلی به مشکلات دیگر این خانواده‌ ها می‌ افزایند.