سازمان بهداشت جهانی: از زمان اعلام هشدار نسبت به سویه اومیکرون تا کنون نیم میلیون نفر جان باخته اند

omicron1اومیکرون بسیار سرایت‌پذیر اما خفیف‌تر از سویه‌های قبلی کروناست. اما سازمان جهانی بهداشت می‌گوید، از زمانی که این گونه "نگران‌کننده" رده‌بندی شد تا کنون نیم میلیون نفر در سراسر جهان جان باخته‌اند.

اروپا به شدت درگیر سویه اومیکرون شده و از کاهش هشدارها خبری نیست. به گفته سازمان جهانی بهداشت، از زمانی که در اواخر ماه نوامبر نخستین‌ هشدارها در مورد این گونه جدید جهش‌یافته کرونا صادر شد تا کنون نیم میلیون نفر قربانی این ویروس شده‌اند.

عبدی محمود، نماینده سازمان جهانی بهداشت می‌‌گوید، از زمانی که این سازمان اومیکرون را سویه‌ای "نگران‌کننده" ارزیابی کرده در پهنه جهان ۱۳۰ میلیون ابتلای دیگر به کرونا شناسایی شده است.

او گفته است، در زمانه واکسن‌های کارآمد مرگ نیم میلیون نفر دیگر بر اثر آلودگی به این ویروس "واقعا خاص" و بسیار "غم‌انگیز" است.

ماریا فان کرکهوفه، کارشناس بیماری‌های عفونی در سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «ما هنوز در میانه پاندمی قرار داریم.»

او می‌افزاید، بسیاری از کشورها نقطه پیک یا اوج موج اومیکرون را رد نکرده‌اند؛ سویه‌ای که توانست دلتا، سویه غالب قبلی را کنار بزند.

فان کرکهوفه هشدار می‌دهد: «این ویروس همچنان خطرناک است.»

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، در هفته گذشته حدود ۶۸ هزار مرگ جدید در دنیا بر اثر ابتلا به کرونا ثبت شد که این آمار نسبت به هفته قبل از آن ۷درصد افزایش نشان می‌دهد.

در همین بازه زمانی شمار ابتلا به بیماری کووید با ۱۷ درصد پس‌رفت به حدود ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید.

۵۸ درصد موارد ابتلا و ۳۵ درصد موارد مرگ و میر مربوط به اروپا بود.

بیماری کووید ۱۹ از زمان ظهور در چین در دسامبر سال ۲۰۱۹ تا کنون بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را قربانی خود ساخته است.

طبق آمار رسمی، تا کنون ۳۹۲ میلیون نفر مبتلا به این ویروس شده‌اند و دست کم ۱۰ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

منبع: دویچه وله