کمبود مالی برای مطالعات دانشجویان در خارج/ تأمین بیش از ۳۵ درصد ارز توسط دانشجویان

Daneshjou وزیر علوم با تأکید بر اینکه سعی می کنیم دولت را متقاعد کنیم تا تعداد بیشتری از دانشجویان دانشگاه‌های ما بتوانند تعامل علمی بین المللی داشته باشند و به فرصت های مطالعاتی اعزام شوند، گفت: در حال حاضر محدودیت های مالی، دست ما را برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی دانشجویان بسته است.
 
دکتر محمد علی زلفی گل در گفتگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا محدودیت‌ هایی در رفت و آمدهای بین المللی دانشگاه ها ایجاد شد که بخشی از آن طبیعی است. اما آرزوی ما این است که هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی بتواند حداقل یک تجربه بین المللی داشته باشد این تعاملات، رفت و آمدها و فرصت های مطالعاتی هزینه های خاص خودش ر ا دارد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: شرایط فعلی اعتبارات لازم را برای اهداف و چشم اندازهای ما برای تعاملات بین المللی دانشجویان را محقق نمی کند، اما سعی می کنیم دولت را متقاعد کنیم تا دانشجویان بیشتری از دانشگاه‌ های ما بتوانند تعامل علمی داشته باشند و به فرصت های مطالعاتی بروند.
 
وزیر علوم خاطر نشان کرد: در حال حاضر محدودیت های مالی دست ما را برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی دانشجویان بسته است.
 
دکتر زلفی گل همچنین تأکید کرد: من فکر می کنم با توجه به بودجه ای که برای آموزش عالی بسته شده است، سال آینده با مشکل جدی در عرصه فرصت مطالعاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، مواجه خواهیم شد.
 
در این زمینه و پیش از این، دکتر هاشم داداش پور رئیس سازمان امور دانشجویان در گفتگو با ایسنا، یکی از اولویت های وزیر علوم را تقویت فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت اعلام کرده و گفته بود: سالیانه ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر متقاضی به تعداد دانشجویان دکتری کشور اضافه می‌شود و ما محاسبه کردیم، اگر ۵۵۰۰ نفر از این دانشجویان را برای اعزام به فرصت‌ های مطالعاتی پوشش دهیم، به حدود ۸۰۰ میلیارد تومان منابع مالی نیاز داریم؛ اگرچه اعلام کردم که در صورتی این برنامه قابل تحقق است که سازمان برنامه و بودجه با ما همراهی کند. تأکید می‌ کنم، چنانچه بودجۀ مورد نظر تأمین شود، ما آمادگی اعزام دانشجویان به فرصت‌ های مطالعاتی کوتاه مدت را داریم.
 
اعزام ۲۲۰ دانشجوی دکتری به فرصت‌های مطالعاتی در سال جاری: 
 
وی تأکید کرد: طی ٢ سال اخیر آموزش مجازی، تعداد فرصت‌ های مطالعاتی خارج از کشور دانشجویان صفر نشد و در سال جاری حدود ۲۲۰ دانشجو برای فرصت‌ های مطالعاتی اعزام شدند و در نیمسال دوم، یعنی همین تا چند روز آینده ابلاغ می کنیم که ۱۸۰ سهمیه برای فرصت‌ های تحقیقاتی کوتاه مدت در نظر گرفته ایم که در مجموع و امسال حدود ۴۰۰ نفر برای فرصت مطالعاتی اعزام خواهند شد و اگر این آمار را به نسبت آمار دانشجویان هدف مقایسه کنیم، حدود ۴ درصد دانشجویان متقاضی واجد شرایط  اعزام شده‌ اند که اصلا ًعدد قابل توجهی نیست.
 
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: امیدوارم سال آینده بتوانیم با تأمین بودجۀ لازم، حداقل به ۱۰ درصد از کل دانشجویان دکتری اضافه شده به نظام آموزش عالی کشور پاسخگو باشیم.
 
به گفتۀ وی، اگر قرار باشد وزارت علوم و دانشگاه‌ های ما در سطح بین‌ المللی عمل کنند، یکی از الزامات آن حضور دانشجویان در مجامع علمی جهانی است. از این جهت، باید تبادل دانشجویان و ایجاد فرصت‌ های مطالعاتی را جدی بگیریم. این در حالیست که متأسفانه بودجه در نظر گرفته برای این امر بسیار محدود است. حداقل امسال ما انتظار داشتیم اتفاق خوبی در این زمینه بیفتد که هنوز نیفتاده است.
 
معاون وزیر علوم همچنین تأکید کرد: در حال حاضر بخشی از منابع مالی برای فرصت‌ های مطالعاتی کوتاه مدت، عملاً توسط خود دانشجویان تأمین می‌ شود، زیرا ما نمی‌ توانیم همۀ منابع را تأمین کنیم. حدود ۶۵ درصد منابع از سوی وزارت علوم اختصاص می‌ یابد و با توجه به نوسانات ارزی ممکن است بیش از ۳۵ درصد از ارز را خود دانشجویان تأمین کنند.
 
دکتر داداش پور خاطرنشان کرد: سالیانه حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ دانشجوی دکتری به دانشجویان کشور اضافه می‌ شود که با احتساب ۱۱ هزار دانشجوی دانشگاه آزاد سالیانه ۲۳ تا ۲۴ هزار نفر به جمع دانشجویان دکتری کشور اضافه می‌ شود. 
 
خبرنگار: طاهره مرادی، 
دبیر: زهرا ابراهیم‌ آبادی