مکرون از ایران خواست، از فرصت کنونی برای نجات برجام استفاده کند

macron raeissi

«رییس جمهوری فرانسه در گفت و گوی تلفنی ۹۰ دقیقه‌ای با همتای ایرانی‌اش خواستار آمادگی ایران برای پذیرش یک توافق در مذاکرات وین شد. ابراهیم رییسی تاکید کرد که هرگونه توافق باید شامل لغو تحریم‌ها باشد.»
 
شامگاه شنبه ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) امانوئل  مکرون، رییس جمهوری فرانسه و ابراهیم رییسی همتای ایرانی‌اش به مدت ۹۰ دقیقه تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون در این گفت و گوی تلفنی خواستار آمادگی ایران برای پذیرش توافق شده و گفته است، تهران باید از این فرصت برای نجات برجام که منافع خودش نیز در آن است، استفاده کند.
 
بر اساس گزارش کاخ الیزه، مکرون بر "ضرورت رسیدن به یک توافق تا زمانی که هنوز فرصت هست" تاکید کرده است.
 
رییس جمهوری فرانسه گفته که مذاکرات وین امکان پیدا کردن یک راه‌حل را فراهم کرده است؛ راه‌حلی که منافع همه طرفها در آن لحاظ شده باشد و جلوی یک "بحران سخت اتمی" را بگیرد.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ابراهیم رییسی در این گفت و گوی تلفنی تاکید کرده است که "هرگونه توافقی در وین باید شامل لغو تحریم‌ها، ارائه تضمین معتبر و بسته شدن مسائل و ادعاهای سیاسی باشد".
 
رییس جمهوری اسلامی ایران گفته است: «جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات، پیشنهاد‌های سازنده‌ای ارائه کرده است و پیشنهادهای مطرح شده از سوی طرف‌های دیگر مذاکره را براساس میزان انطباق آنها با منافع ملت ایران مورد بررسی قرار داده است.»
 
رییسی با تاکید بر این که این ایران "از ابتکاراتی که متضمن تامین و حفظ حقوق ملت ایران باشند، استقبال می‌کند" تصریح کرده است: «فشارها یا ادعاهای سیاسی با هدف حفظ اهرم فشار بر ملت ایران مطرح شده‌اند و چشم‌انداز حصول توافق را تضعیف می‌کنند.»
 
او همچنین بر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده و گفته است: «ایران برای اثبات حسن نیت خود همواره بر همکاری‌حرفه‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید داشته است و در این راستا باید مراقب فتنه‌انگیزی دشمنان بود.»
 
«اظهارات دیگر مقامات غربی»
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز شنبه در سخنرانی‌اش در کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد: «ایران هسته‌ای برای ما قابل قبول نیست چرا که امنیت اسرائیل برای ما غیرقابل مذاکره است.»
 
به اعتقاد شولتس اکنون شانس رسیدن به توافقی که می‌تواند برداشتن تحریم‌ها را هموار کند، وجود دارد. او در عین حال هشدار داد: «اگر خیلی سریع موفق نشویم، خطر ناکامی مذاکرات وجود دارد».
 
صدراعظم آلمان خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «رهبری ایران اکنون یک انتخاب دارد: اکنون لحظه حقیقت است.»
 
پنج‌شنبه گذشته نیز آمریکا اعلام کرد که امکان رسیدن به یک توافق در روزهای آینده وجود دارد.دور هشتم مذاکرات با هدف احیای برجام با شرکت نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان، اتحادیه اروپا و آمریکا در وین ادامه دارد. نمایندگان آمریکا به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارند و مقام‌های ایران می‌گویند حاضر به مذاکره مستقیم با آنها نیستند.
 
 
 
نقل از دویچه وله فارسی