ضربۀ درگیری روسیه و اوکراین بر بهای نفت/ کمبود ٢٠ درصدی عرضه با سرمایه گذاری‌ های کمتر سال های اخیر

Naft1 نماینده سابق ایران در هیأت عامل اوپک اظهار داشت: اگر اوضاع به گونه‌ ای شود که درگیری به لحاظ فیزیکی، روی بازار اثر کند، یعنی نفت و گاز روسیه محدود شود، تأثیر بر مبنای عرضه و تقاضا، و به عبارت دیگر واقعی خواهد بود. تا زمانی که این اتفاقات روی عرضه و تقاضا تأثیر نگذارند، قیمت و اوضاع بازار چندان تغییر نخواهد کرد.
 
محمد علی خطیبی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بازار نفت و انرژی اظهار داشت: با توجه به اینکه امریکا اعلام کرده تحریم‌ های اعمالی، شامل انرژی و عرضه نفت و گاز روسیه نمی‌ شود، به نظر می‌ رسد این درگیری، تأثیر قابل توجهی در بازار انرژی بخصوص نفت و گاز نداشته باشد، مگر اینکه روسیه بخواهد عرضه نفت و گاز خود را به کشور های غربی محدود کند.
 
وی افزود: اگرچه تحریم‌ ها در این حوزه بی‌ تأثیر است، اما به لحاظ ژئوپلیتیک و روانی، تأثیرگذار خواهد بود.
 
نماینده سابق ایران در هیأت عامل اوپک در ادامه با اشاره به تأثیر درگیری‌ های اخیر بر روند تصاعدی قیمت نفت، توضیح داد: قیمت نفت طی چند ماه اخیر قیمت رو به رشدی را طی می‌ کند و البته جنگ روسیه با اوکراین هم آن را تشدید کرده و به عنوان یک عامل ژئوپلیتیک روی بازار تأثیر روانی گذاشته است. 
 
وی خاطرنشان کرد: اگر اوضاع به گونه‌ ای شود که درگیری به لحاظ فیزیکی روی بازار اثر کند، یعنی نفت و گاز روسیه محدود شود، تأثیر بر مبنای عرضه و تقاضا، و به عبارت دیگر واقعی خواهد بود. تا زمانی که این اتفاقات روی عرضه و تقاضا تأثیر نگذارند، قیمت و اوضاع بازار، چندان تغییر نخواهد کرد. 
 
خطیبی در ادامه به تشریح فضای بازار برای ورود نفت ایران پرداخت و گفت: منهای قضیۀ روسیه و اوکراین؛ خریداران نفت به خاطر تقاضا متقاعد شده‌ اند که باید از ایران نفت بخرند، اما در عین حال اگر عرضۀ روسیه هم محدود شود، نیاز کشورها مضاعف خواهد شد و بازار ملتهب می‌ شود. 
 
مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: تاکنون طرف‌ های غربی اعلام کرده‌ اند که عرضۀ فعلی نفت و گاز روسیه، محدود نمی‌ شود.
 
وی درباره اینکه آیا شرایط کنونی می‌ تواند زمینه ساز ورود ایران به بازار گاز اروپا شود، گفت: قراردادهای گاز طولانی مدت و نیاز به سرمایه گذاری، زیرساخت و احداث خط لوله دارد و یا اینکه به صورت پروژه‌ های ال ان جی اجر‌ا شود، بنابراین تأثیر فوری و آنی بر انتقال گاز ندارد. 
 
خطیبی یادآور شد: در هر حال اروپا ها در نظر دارند وابستگی خود را به انرژی روسیه کم کنند و دنبال جایگزین هستند و ایران هم می‌ تواند یکی از گزینه‌ ها باشد، اما همان میزان که اروپا با روسیه مشکل دارد، با ایران هم مشکل دارد، ضمن اینکه تنش‌ ها روزی شدت گرفته و در روز دیگر رو به افول می‌ روند، اما اگر تقاضا افزایش یابد، قطعاً نفت و گاز ایران طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد و اکنون نیز خوشبختانه تقاضا در حال قوی شدن است. 
 
وی روند رو به رشد قیمت نفت را قوی بودن طرف تقاضا دانست و گفت: به دلیل مشکلاتی که در بخش عرضه وجود دارند، تقاضا بالا رفته، رعایت کاهش تولید اوپک به ۱۳۰ درصد رسیده است، یعنی ۳۰ درصد امکان تولید وجود ندارد و دلیل آن نیز این است که سرمایه گذاری‌ ها در چند سال اخیر مناسب نبوده و عرضه مشکل دارد.