واکنش کاربران ایرانی به فعال‌ شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای اوکراین

Starling-Internet-Mahvarei

«در پی درخواست یک مقام دولت اوکراین برای تامین اینترنت در این کشور از شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس، ایلان ماسک، بنیانگذار این شرکت اعلام کرد که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای اوکراین فعال کرده است.»
 
واکنش ایلان ماسک به این درخواست در فضای توییتر فارسی نیز بازتاب زیادی داشت و برخی از کاربران با اشاره به طرح‌های‌ مجلس و دولت ایران برای محدود کردن اینترنت، از او گلایه کرده‌اند که چرا چنین امکانی را برای ایران فراهم نکرده است.
 
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر سابق ارتباطات ایران، نیز با اشاره به راه‌اندازی استارلینک در اوکراین، با کنایه در پیامی تلگرامی خطاب به نمایندگان مجلس نوشت: « اگر شما خدمت مناسب (البته مناسب از دیدگاه مردم) برای آنها فراهم نکنید، دیگران خواهند کرد».
 
روز گذشته میخاییل فدوراف، معاون نخست وزیر اوکراین، در توییتی خطاب به ایلان ماسک نوشت روسیه با موشک به غیرنظامیان اوکراینی حمله می‌کند و می‌خواهد این کشور را اشغال کند و در این شرایط «از شما می‌خواهیم که ایستگاه‌های استارلینک را در اختیار اوکراین قرار دهید».
 
واکنش ایلان ماسک به این درخواست مثبت بود و او در پاسخ نوشت که سرویس استارلینک برای اوکراین فعال شده است و تجهیزات بیشتری در راه است. بنابر گزارش‌ها، این اقدام یک راهکار پیشگیرانه و مقابله‌ای برای حمله روسیه به تجهیزات مخابراتی و ارتباطی اوکراین و قطع اینترنت در این کشور است.
 
شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس، متعلق به ایلان ماسک، بیش از ۱۶۰۰ ماهواره را در شبکه‌ای به نام استارلینک با هدف فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای بیشتر نقاط زمین به فضا پرتاب کرده و مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره دیگر را نیز دریافت کرده است.
 
 
 
نقل از سایت رادیو فردا