شولتس و بنت: جنگ اوکراین هر چه سریع‌تر باید پایان یابد

Schhulz-benet

«اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائيل پس از گفت‌وگویی ۹۰ دقیقه‌ای هدف مشترک دو کشور را پایان بخشیدن هر چه سریع‌تر به جنگ اوکراین نامیدند. آمریکا قانون جدید روسیه برای محدود کردن رسانه‌ها را محکوم کرد.»
 
● دیدار صدراعظم آلمان و نخست‌وزیر اسرائيل
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان شامگاه شنبه ۵ مارس با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل دیدار کرد.
 
اشتفن هبراشترایت، سخنگوی دولت آلمان پس از ۹۰ دقیقه گفت‌وگو میان این دو در توییتی نوشت، آن‌ها هدف مشترک دو کشور را پایان دادن هر چه سریع‌تر به جنگ اوکراین نامیده و گفته‌اند، با تمامی نیرو برای رسیدن به این هدف تلاش خواهند کرد.
 
در این دیدار در مورد نتایج مذاکرات بنت با ولادیمیر پوتین در روز شنبه در مسکو صحبت شده است. دو سیاستمدار توافق کردند که همچنان در تماس نزدیک بمانند.
 
● آمریکا قانون جدید روسیه برای محدودیت رسانه‌ها را محکوم کرد
آمریکا تصمیم شورای فدراسیون روسیه برای تصویب قانونی محدودکننده برای خبرنگاران را محکوم کرد.
 
قانونگذاران روسی لایحه جرم‌انگاری انتشار "اطلاعات غلط" در مورد نیروهای مسلح این کشور را تصویب کرده‌اند. طبق این قانون، خبرنگارانی که به انتشار اخباری مبادرت کنند که از سوی دولت روسیه "اطلاعات غلط" تعبیر می‌شود، ممکن است تا ۱۵ سال زندانی شوند.
 
بسیاری از رسانه‌ها، از جمله کانال یک و دو تلویزیون آلمان، ARD و ZDF، پس از تصویب این لایحه پخش گزارش‌های خود از مسکو را به حالت تعلیق در آورده‌اند. 
 
● آلمان همه پناهجویان اوکراین را صرفنظر از ملیتشان می‌پذیرد
نانسی فزر، وزیر کشور آلمان گفت، این کشور پذیرای همه پناهجویانی است که از اوکراین می‌آیند، صرفنظر از این که ملیتشان چه باشد.
 
او به روزنامه "بیلد ام زونتاگ" گفته است: «ما می‌خواهیم زندگی آنها را نجات دهیم، مهم نیست که پناهجو چه پاسپورتی دارد.»
 
اکثر پناهجویانی که از اوکراین راهی آلمان می‌شوند اوکراینی‌اند اما برخی نیز خارجیانی هستند که در اوکراین اقامت دارند. پلیس آلمان بر کنترل‌های مرزی خود افزوده است.
 
● زلنسکی: پایانه‌های بیش‌تری از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک دریافت می‌کنیم
رئیس‌جمهور اوکراین در توییتی از ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس برای در اختیار گذاشتن پایانه‌های بیشتری از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تشکر کرد.
 
ولودیمیر زلنسکی  گفت، این پایانه‌ها هفته آینده در اختیار شهرهای ویران‌شده اوکراین خواهند بود.
 
ماسک پنج‌شنبه ۳ مارس گفته بود، استارلینک در برخی مناطق اوکراین تنها سیستم ارتباطاتی غیر روسی است که هنوز کار می‌کند. با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که این پایانه‌ها ممکن است هدف حملات هوایی روسیه واقع شوند.
 
 
منبع خبر: سایت دویچه وله