نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس: "زمان کمی برای دیپلماسی باقی مانده است"

shoora hokamلوئیس بونو معاون دفتر نمایندگی ایالات متحده در آژانس گفته تولید اورانیوم بسیار غنی شده تا ۶۰ درصد در ایران "هیچ هدف صلح آمیز معتبری ندارد"

آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته‌ای ایران گفته که "زمان کمی برای دیپلماسی باقی مانده است".

لوئیس بونو، معاون دفتر نمایندگی ایالات متحده در آژانس، در سخنان خود در شورای حکام گفت: "ایران به گسترش فعالیت‌های هسته ای خود از جمله انباشت اورانیوم غنی شده بسیار فراتر از محدودیت های مندرج در برجام و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه می دهد".

به گفته معاون دفتر نمایندگی آمریکا در آژانس "همانطور که همکاران ما اخیرا تأکید کردند، این فعالیت های جاری، مانند تولید اورانیوم بسیار غنی شده تا ۶۰ درصد، هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد".

ایران می‌گوید اورانیوم ۶۰ درصدی را برای مصارف صلح آمیز از جمله استفاده های پزشکی غنی سازی می کند.

آقای بونو گفته با ادامه این وضعیت "زمان کمی برای دیپلماسی باقی مانده است تا ما را در مسیر جمعی برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام قرار دهد".

سه روز پس از سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران و تعیین یک جدول زمانی با ایران برای پاسخ به ابهامات آژانس، شورای حکام که هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی است در وین تشکیل جلسه داده و موضوع پرونده اتمی را بررسی کرده است.

آقای گروسی به تازگی با سفر به تهران و دیدار با مقام های ایران در یک توافق با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که تهران متعهد شده تا پایان سال جاری خورشیدی به سئوالات آژانس درباره منشا مواد رادیواکتیو یافت شده در سه مرکز اعلام نشده پاسخ دهد. همچنین مقداری اوارنیوم طبیعی در ایران مفقود شده که قرار است مقام های ایران درباره سرنوشت آن به آژانس گزارش دهند.

قرار است مجموعه پاسخ های ایران و ارزیابی مدیرکل از آن سه ماه دیگر در اجلاس شورای حکام آژانس مجددا بررسی شود.

نماینده آمریکا در نشست امروز شورای حکام، خواهان همکاری کامل ایران با آژانس "برای انجام مأموریت نظارت و راستی‌آزمایی" این نهاد در ایران شده و از مقام های تهران خواسته "تمام داده‌های نظارتی دوره‌های قبلی را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد".

ایران از یک سال قبل که اجرای پروتکل الحاقی را متوقف و سطح بازرسی های آژانس را کاهش داده، با نصب دوربین های نظارتی آژانس موافقت کرده اما گفت دسترسی بازرسان به اطلاعات ذخیره شده در این دوربین ها، فقط زمانی ممکن است که تحریم‌های اتمی آمریکا رفع شده باشد.

به برخی از این دوربین ها در یک حمله مشکوک به یکی از مراکز اتمی ایران در کرج آسیب هم وارد شده بود که پس از مدتی اختلاف، ایران و آژانس بر نصب دوربین های جدید به توافق رسیدند.

در حال حاضر ایران به جز پاسخ به سئوالات آژانس درباره منشا مواد رادیواکتیو و اورانیوم مفقود شده باید اطلاعات این دوربین‌ها را هم نهایتا در اختیار بازرسان بگذارد.

مذاکرات برای رفع تحریم های آمریکا در برابر اعمال مجدد محدودیت بر برنامه اتمی ایران نزدیک به یک سال است که ادامه دارد. در روزهای اخیر با درخواست روسیه از آمریکا برای صدور معافیت از تحریم در صورت احیای توافق برجام، وضعیت این توافق در ابهام قرار گرفته است.

آمریکا گفته است که چنین معافیتی از تحریم برای روسیه که به دلیل تجاوز به اوکراین تحت شدیدترین تحریم بین المللی قرار گرفته صادر نمی شود و ایران هم بسیار با احتیاط از موضع روسیه انتقاد کرده است.

منبع: بی بی سی


در این رابطه