ولادیمیر پوتین: امریکا در پی حل مشکلات خود با ایران و ونزوئلا است/ فقدان جایگزینی ۷ میلیون بشکه نفت روسیه

Naft dolar باشگاه خبرنگاران جوان: رئیس جمهور روسیه گفت که آمریکا برای حل مشکل بخش انرژی در تلاش برای حل مشکلات خود با ایران و ونزوئلاست.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جلسه هیئت دولت خود درباره تحریم‌ های آمریکا و اروپا علیه بخش انرژی این کشور، گفت: «صادرات نفت روسیه به آمریکا از ۲ درصد فراتر نمی‌ رود. واشنگتن با وجود اعمال تحریم‌ های غیرقانونی علیه ایران و ونزوئلا، اکنون برای حل مشکلات خود از طریق این دو کشور تلاش می‌ کند.»
 
به گزارش الجزیره، پوتین در ادامه اظهارات خود با غیرقانونی خواندن تحریم‌ ها علیه روسیه، خطاب به کشور‌های غیردوست گفت که روسیه به تعهدات خود در بخش انرژی پایبند است و  به صادرات انرژی از جمله انرژی‌هایی که از اوکراین عبور می‌کند ادامه خواهد داد.
 
او همچنین خاطرنشان کرد که کشور‌های غربی مردم خود را فریب می‌ دهند و در تلاش هستند تا روسیه را مسئول قیمت بالای انرژی بدانند. راه حل‌ های قانونی برای پاسخ قاطعانه به شرکت‌ های خارجی که تولید خود را در روسیه بسته و متوقف می‌ کنند، وجود دارد.
 
همزمان با حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌ ها علیه بخش انرژی روسیه، کشور‌های غربی و آمریکا با بحران روبرو شده اند. محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک در اوایل هفته جاری اعلام کرد که در حال حاضر هیچ ظرفیتی در جهان وجود ندارد که بتواند جایگزین ۷ میلیون بشکه در روز صادرات روسیه شود. در همین حال، یک هیئت آمریکایی به ونزوئلا رفته تا درباره «امنیت انرژی و حفظ اقتصاد آمریکا» گفتگو کند.  
 
روز گذشته نیز وال استریت ژورنال به نقل از مقامات خاورمیانه و آمریکا نوشت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی پس از درخواست‌ های آمریکا برای گفتگو در دسترس نبوده اند. یک مقام آمریکایی در این خصوص گفته است انتظارات زیادی برای این تماس وجود داشت، اما این اتفاق نیفتاد.