۲۳ درصد واردات گندم جهان از روسیه و اوکراین/ ذخایر عظیم صادراتی هند - کمبود شدید عرضۀ امریکا و کانادا

Gandom منابع بازرگانی می‌ گویند، صادرات گندم هند پس از اینکه خریداران به دلیل مختل شدن جریان تجارت دریای سیاه در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین منابع دیگری را جستجو می کنند، احتمالًا در چند ماه آینده افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.
 
به گزارش ایسنا، منابع بازرگانی به "اس اند پی گلوبال کامادیتی اینسایتس" گفتند: صادرات گندم هند، احتمالاً در سال بازار یابی ۲۰۲۲- ۲۰۲۱، بیش از ۲۰۰ درصد رشد کرده و به رکورد ٧ میلیون تن خواهد رسید. اگر ادامه جنگ به تشدید تحریم‌ ها علیه روسیه منجر شود، حجم صادرات گندم هند در سال بازار یابی آینده، ممکن است تا ۱۰ میلیون تن افزایش پیدا کند.
 
به گفته منابع بازرگانی، معامله‌ گران هندی قراردادهایی برای صادرات بیش از ۶ میلیون تن گندم تا فوریه امضا کرده اند. طبق آمار سازمان توسعۀ صادرات محصولات غذایی کشاورزی و فرآوری شده هند، این کشور تا دسامبر بیش از ۵ میلیون تن گندم صادر کرد که بر مبنای سالانه، تقریباً حدود ۴ برابر افزایش داشت.
 
یک مقام شرکت بازرگانی غلات بین المللی گفت: هند با ذخایر عظیم گندم روبرو است و معامله‌ گران خصوصی، به دنبال بهره بردن از کمبود عرضۀ جهانی هستند که به دلیل جنگ در اوکراین ایجاد شده است. این کشور چندین فصل برداشت بالا و صادرات ضعیف داشته است و صادرات این کشور آخرین بار در سال بازاریابی ۲۰۱۳ ۲۰۱۲ به ۶.۵ میلیون تن رسیده بود.
 
 هند دومین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان پس از چین است اما عمده گندم خود را برای تامین نیاز داخلی مصرف می کند. منطقه دریای سیاه بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است و طبق اعلام وزارت کشاورزی آمریکا، صادرات گندم روسیه و اوکراین به اتفاق در سال بازاریابی ۲۰۲۲ -۲۰۲۱ معادل ۲۳ درصد از ۲۰۶.۹ میلیون تن صادرات جهانی را تشکیل داد.
 
همزمان با افزایش چشمگیر قیمت‌ های صادرات گندم استرالیا و کانادا و نگرانی‌ ها نسبت به کمبود عرضه و تشدید تورم غذایی، هند احتمالاً از اختلال جریان تجارت منطقۀ دریای سیاه سود می‌ برد. هند گندم را با قیمت ۳۱۰ تا ۳۲۰ دلار در هر تن عرضه می‌ کند و به گفته فعالان بازار، قیمت‌ ها ممکن است طی چند هفتۀ آینده، به ۳۵۰ دلار در هر تن افزایش پیدا کنند.
 
اگرچه قیمت گندم استرالیا طی چند هفته گذشته از زمان آغاز جنگ در اوکراین، افزایش چشمگیری پیدا کرده است، کانادا و آمریکا با کمبود شدید عرضه به دلیل شرایط اقلیمی نامساعد روبرو هستند.
 
طبق آمار اس اند پی گلوبال، قیمت گندم پرایم وایت استرالیا روز دوشنبه ۴۱۶ دلار و ۵۰ سنت در هر تن تخمین زده شد که ۱۸ درصد افزایش در ماه داشت. قیمت گندم بهاری وسترن رِد کانادا روز دوشنبه ۴۸۴ دلار و ۴۷ سنت در هر تن بود که ۲۰ درصد افزایش در ماه داشت.
 
در این بین، آرژانتین که یکی دیگر از صادرکنندگان بزرگ گندم است، تصمیم گرفته است که صادرات خود را برای کنترل نرخ تورم محدود نگه‌ دارد.
 
هند خریداران جدیدی مانند فیلیپین، کره‌ جنوبی و لبنان را هدف گرفته و همزمان صادرات به وارد کنندگان سنتی نظیر بنگلادش، سریلانکا و امارات متحده عربی را حفظ کرده است.
 
فیلیپین، کره‌ جنوبی و لبنان، معمولاً از استرالیا و روسیه گندم خریداری می‌ کنند.
 
بر اساس گزارش پلاتس، یک صادر کنندۀ مقیم دهلی گفت، هند احتمالاً از قیم ت‌های پایین‌تر خود سود می برد، زیرا کمبود عرضۀ شدیدی وجود دارد و وارد کنندگان به دنبال منابع جایگزینی برای تأمین گندم مورد نیازشان هستند.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی، 
دبیر: حسین غلامی