اکسیوس: دولت بایدن در حال بررسی حذف نام سپاه از یک فهرست تروریستی است

sepah-
یک رسانه آمریکایی گزارش داده است که دولت آمریکا در حال بررسی حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست "سازمان‌های تروریستی خارجی" است.
چند مقام آمریکایی و اسرائیلی به سایت خبری اکسیوس گفته‌اند که دولت جو بایدن چنین اقدامی را در برابر تعهد علنی ایران به کاهش تنش در منطقه در نظر گرفته است.

با وجود این شبکه عربی اسکای‌نیوز در توییتی به نقل از یک مقام آمریکایی این مسئله را رد کرده است.
هنوز مقام‌های رسمی آمریکایی درباره این گزارش‌ها اظهار نظری رسمی نکرده‌اند.

نام سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۹ در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به فهرست "سازمان‌های تروریستی خارجی" آمریکا اضافه شد. سپاه اولین نهاد نظامی رسمی یک کشور بود که نامش در این فهرست جا می‌گرفت.
پیشتر گزارش شده بود که حذف نام سپاه از لیست سیاه آمریکا به عنوان یکی از شروط ایران برای توافق در مذاکرات وین مطرح شده است.
این مذاکرات که اکنون با وقفه روبرو شده، از حدود یک سال پیش با هدف برای بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌های ایران در حال برگزاری است.

بررسی گزینه‌ها در آمریکا و نگرانی اسرائیل
باراک راوید، خبرنگار اکسیوس گزارش داده است که مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی - که نامشان برده نشده - به او گفته‌اند که شناسایی سپاه به عنوان یک "سازمان تروریستی" مستقیما به توافق هسته‌ای مربوط نمی‌شود و هر گونه تصمیمی درباره این موضوع در قالب تفاهمی جدا میان ایران و آمریکا خواهد بود.
بر اساس این گزارش یکی از گزینه‌هایی که در دولت آمریکا درباره آن بحث شده، اعلام عمومی این مسئله است که ایالات متحده حق افزودن دوباره نام سپاه به این فهرست را در صورتی که ایران به تعهدات خود در قبال کاهش تنش در منطقه پایبند نباشد، محفوظ می‌داند. این در صورتی است که چنین تصمیمی عملی شود.
اما مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند که چنین تعهدی از سوی ایران مبهم است و نگران آن هستند که شامل هدف گرفتن منافع اسرائیل نشود.

مقام‌های اسرائیلی به اکسیوس گفته‌اند که دولت بایدن احتمالات پیش رو درباره سپاه را با دولت اسرائیل در میان گذاشته اما تاکید کرده که هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
بنابر این گزارش مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، در جریان سفر اخیر خود به اسرائیل، به نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفته است که آقای بایدن قصد دارد نام سپاه را در ازای تعهد ایران به هدف نگرفتن آمریکایی‌ها در منطقه از فهرست "سازمان‌های تروریستی خارجی" خارج کند.
اکسیوس می‌گوید بعد از این گفت‌وگو اسرائیلی‌ها از واشنگتن درباره این موضوع سوال کرده‌اند و در پاسخ گفته شده که چنین احتمالی مطرح اما رد شده است.

یک مقام آمریکایی هم به باراک راوید گفته است که حتی اگر نام سپاه از "فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی" آمریکا حذف شود، به دلایل دیگر همچنان شامل تحریم‌های شدید آمریکا خواهد بود.
.
منبع: بی بی سی