اتحادیه اروپا از زمان حمله به اوکراین «۱۷ میلیارد دلار» سوخت از روسیه وارد کرده است

naftkesh vietnami
اتحادیه اروپا پارسال ۱۶۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه خریداری کرد که معادل ۴۰ درصد از مصرف گاز ۲۷ عضو این اتحادیه بود.

آمارهای مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک اروپا نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، ۱۷ میلیارد یورو گاز، نفت و زغال‌سنگ از روسیه وارد کرده است.

از طرفی آمارهای شرکت گازپروم روسیه نشان می‌دهد از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین در پنجم اسفند، تزانزیت روزانه گاز روسیه از طریق خطوط لوله اوکراین به اروپا از حدود ۶۲ میلیون متر مکعب به ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا پارسال ۱۶۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه خریداری کرد که معادل ۴۰ درصد از مصرف گاز ۲۷ عضو این اتحادیه بود. برای سال جاری، این اتحادیه در نظر دارد خرید گاز از روسیه را ۶۶ درصد کاهش دهد.

در همین زمینه، روز یکشنبه آلمان قرارداد بلندمدت خرید گاز با قطر امضا کرد، اما انتظار می‌رود خرید گاز این کشور از روسیه تا پایان امسال ادامه داشته باشد، اما از سال آینده به شدت افت کند تا متوقف شود.

اتحادیه اروپا تاکنون از اعمال تحریم علیه واردات منابع انرژی روسیه اجتناب کرده، اما تحریم‌های بانکی گسترده‌ای علیه روسیه وضع کرده است.

روسیه پارسال سهمی ۴۰ درصدی در تامین گاز و زغال‌سنگ اتحادیه اروپا و ۲۴ درصدی در تامین نفت و محصولات نفتی این اتحادیه داشت.

سال گذشته میلادی کل صادرات روسیه به اتحادیه اروپا ۱۸۸ میلیارد دلار، معادل ۳۸ درصد از کل صادرات روسیه بود.

رادیو فردا