دیدار و گفتگوی رهبران مصر،اسرائیل و امارات محتده در باره مذاکرات اتمی ایران

alsissi benet zayedنفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات در سفری به مصر با السیسی، رییس جمهوری این کشور دیدار و درباره مذاکرات اتمی ایران گفت و گو کرده‌اند.

عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر روز دوشنبه ۲۱ مارس میزبان نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد امارات متحده عربی و رهبر دوفاکتوی این کشور بود. این خبر را دو مقام امنیتی مصر به خبرگزاری رویترز گفته‌ و اظهار داشته‌اند که موضوع اصلی صحبت این سه مقام عالی رتبه سیاسی مذاکرات اتمی با ایران است.

نگرانی‌های مشترک در مورد ایران باعث شد که امارات متحده عربی و بحرین در سال ۲۰۲۰ با اسرائیل روابط برقرار کنند تا یک محور منطقه‌ای جدید در زمان عدم اطمینان به تعهد متحد امنیتی خود، ایالات متحده، ایجاد کنند.

این محور جدید منطقه‌ای شامل مصر، کشورهای خلیج فارس و ترکیه به همراه اسرائیل است.

کشورهای خلیج فارس از توافق اتمی با ایران که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، ناخرسندند چرا که این توافق برنامه موشکی ایران و نیز دخالت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی از جمله در یمن را در بر نمی‌گیرد.

رییس جمهور مصر گفته است که با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات گفت و گوی دوجانبه داشته و درباره سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در بندر شرم‌الشیخ در دریای سرخ مذاکره کرده‌اند.

دفتر ریاست جمهوری مصر در یک بیانیه اعلام کرد که سیسی بر تعهد مصر به امنیت در خلیج فارس و "رد هر گونه رویه‌ای که به دنبال بی‌ثبات کردن آن باشد" تاکید کرده است.

درباره صحبت‌های نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل هیچ اظهارنظر رسمی منتشر نشده، اما مقامات مصری که نخواستند نامشان فاش شود به رویترز گفته‌اند، رهبران سه کشور درباره پیامدهای جنگ در اوکراین نیز گفت و گو کرده‌اند.

امارات متحده عربی و عربستان سعودی در برابر درخواست‌های غرب برای افزایش تولید نفت و مهار جهش قیمت نفت خام ناشی از جنگ در اوکراین مقاومت کرده‌اند.

نفتالی بنت در دسامبر سال گذشته میلادی به امارات سفر کرد. این اولین سفر یک مقام اسرائیلی به امارات بود.

مصر و اسرائیل نیز که از سال ۱۹۷۹ قرارداد صلح امضا کرده‌اند، برای اولین بار از هفته گذشته پرواز مستقیم بین تل‌آویو و شرم‌الشیخ را برقرار کردند.

دیدار نفتالی بنت از مصر در سپتامبر گذشته اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل در دهه گذشته به این کشور بود.

منبع: دویچه وله