طالبان مدارس دخترانه را باز نکرده، بست

madrese-afghan
وزارت معارف طالبان در روزی که به دختران افغانستان وعده بازگشایی مدارس دخترانه داده شده بود، اعلام کرد، این مدارس تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌مانند. در اطلاعیه‌ای در این باره به موضوع "لباس مکتب مناسب" اشاره شده است.

چهارشنبه ۲۳ مارس (۳ فروردین) می‌توانست روز مهمی برای دختران دانش‌آموز در افغانستان باشد. با وعده "بازگشایی مکتب‌های دخترانه" از سوی طالبان، قرار بود به دختران همچون پسران، از این روز اجازه حضور در کلاس‌های درس داده شود. اما بر پایه گزارش‌های منتشر شده این تصمیم طالبان دوامی نداشته و مدارس دخترانه تا "اطلاع ثانوی" بسته می‌مانند.
به گزارش "طلوع نیوز" (شبکه خبری در افغانستان)، عزیز احمد ریان، سخنگوی وزارت معارف طالبان گفته است: «تمام مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم تا اطلاع بعدی بسته می‌مانند.» به گفته او "تصمیم نهایی در اینباره از سوی رهبری امارت اسلامی گرفته خواهد شد."

در اطلاعیه‌‌‌ای که در این زمینه از سوی وزارت معارف منتشر شده، به موضوع "لباس مکتب مناسب" اشاره شده است. بر پایه این اطلاعیه "هرگاه لباس مکتب طبق شریعت اسلامی و فرهنگ افغانی طراحی شود، آنگاه به اساس حکم رهبری امارت اسلامی مکاتب متذکره [مدارس دخترانه] آغاز خواهد شد."
جلوگیری از حضور دختران در مدارس، در شبکه‌های اجتماعی هم بازتاب گسترده‌ای داشته است. فیلم‌ها و عکس‌هایی در این شبکه‌ها منتشر شده‌ که نشان می‌دهند، دانش‌آموزان دختر با چشمانی گریان از جمله می‌پرسند: «گناه است که ما دختر هستیم؟ گناه است که ما درس می‌خوانیم؟»

خبرگزاری فرانسه نیز صحنه‌هایی از حضور دختران در برابر دبیرستان "زرغونه" در کابل منتشر کرده و نوشته است که خبرنگاران در لحظه‌ای که آموزگار آمده و از دانش‌آموزان خواسته از مدرسه خارج شوند، در محل حاضر بوده‌اند.
با گذشت بیش از هفت ماه از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، دانش‌آموزان دختر روز چهارشنبه (سوم فروردین/ سوم حمل ۱۴۰۱) برای حضور در کلاس‌های درس از جمله در مقطع بالاتر از کلاس ششم، راهی مدرسه شدند.
همه مدارس در افغانستان به دلیل همه‌گیری کرونا از زمانی که طالبان در ماه اوت کنترل این کشور را به دست گرفت، بسته شدند. دو ماه بعد از آن، تنها به پسران و دختران مقاطع پایین‌تر از ششم (در برخی ولایات) اجازه داده شد، به مدرسه بازگردند.
وزارت معارف طالبان هفته گذشته اعلام کرده بود که مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی برای دختران و پسران در چندین ولایت بازگشایی خواهند شد.

داستان محرومیت زنان در افغانستان از بسیاری حقوق مسلم، از جمله حق تحصیل، داستان تازه‌ای نیست. در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ هم که طالبان در این کشور بر سر قدرت بود، دختران از تحصیل و ورود به بسیاری از حرفه‌ها و مشاغل محروم بودند.
.
منبع: دویچه وله