سولیوان: در مذاکرات احیای برجام، علیرغم پیشرفت هنوزمسائلی باقی‌مانده است

sullivan jakeجیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه سوم فروردین اطمینان داد که هر گونه توافقی با ایران در رابطه با مذاکرات احیای برجام، برای روسیه «فرصت اقتصادی» ایجاد نخواهد کرد.

مسکو در روزهای گذشته شرط گذاشته بود که پس از احیای برجام، باید روابط اقتصادی و نظامی روسیه با ایران از تحریم‌های جدیدی که غرب علیه روسیه اعمال کرده است، تاثیر منفی نگیرد.

آقای سالیوان همچنین گفت که آمریکا و متحدانش در مذاکرات هسته‌ای با ایران پیشرفت‌هایی داشته‌اند اما هنوز مشخص نیست مسائل باقی‌مانده حل‌شدنی‌اند یا نه.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید که جو بایدن را در سفر به بروکسل برای شرکت در نشست اضطراری ناتو همراهی می‌کند، به خبرنگاران گفت: «در طول چند هفته گذشته پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. هنوز برخی مسائل باقی مانده است».

او تاکید کرد که آمریکا و متحدانش می‌کوشند تا از «دیپلماسی» برای بازگرداندن برنامه هسته‌ای ایران به چارچوب برجام استفاده کنند.

از سوی دیگر، باراک راوید، گزارشگر اسرائیلی آکسیوس،‌ شامگاه چهارشنبه به نقل از یک مقام اسرائیلی و دو منبع آمریکایی آشنا به این مسائل گفت که «مقام‌های ایرانی با دادن تعهد علنی برای کاهش تنش در منطقه موافقت نکرده‌اند».

بر اساس این گزارش، یکی از شروط دولت آمریکا برای حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تروریستی ایالات متحده، پذیرش این تعهد علنی از سوی جمهوری اسلامی بوده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفته بود اکنون به عهده ایران است که بخواهد بازگشت متقابل به تعهدات خود در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی داشته باشد.

آقای پرایس روز دوشنبه هم گفته بود که دستیابی به توافق برای احیای برجام «نه قریب‌الوقوع است و نه حتمی».

ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر برای بازگشت متقابل دو کشور به تعهدات‌شان در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ موسوم به برجام، بارها توپ را به زمین یکدیگر انداخته‌اند.

در همین زمینه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه سوم فروردین اظهارات پیشین خود درباره احتمال دستیابی به توافق در مذاکرات وین را تکرار کرد و بار دیگر، آن را در گرو «حسن نیت» آمریکایی‌ها دانست.

او در دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، با اشاره به روند مذاکرات احیای برجام گفت: «ما در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم. اگرچه آمریکایی‌ها مدعی هستند که علاقه‌مند به حل موضوعات و رسیدن به توافق هستند، اما آن‌ها باید در عمل نیز حسن نیت خود را نشان بدهند».

این دیپلمات ارشد ایرانی پیش از این، واشینگتن را به «زیاده‌خواهی» و طرح «برخی درخواست‌های غیرمنطقی و توجیه‌ناپذیر» متهم کرده بود.

وزیر خارجه ایران در نخستین روز سفر به سوریه علاوه‌بر بشار اسد با ژنرال علی مملوک، از مقامات نظامی و امنیتی ارشد و فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه، نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای عبدالهیان در نشست خبری پس از گفت‌وگو با مقامات سوری گفت حکومت ایران از موضع آشتی‌جویانه کشورهای عربی در قبال حکومت سوریه استقبال می‌کند.

ایران و سوریه هر دو از متحدان نزدیک روسیه هستند. مقام‌های جمهوری اسلامی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را محکوم نکرده‌اند و حکومت سوریه آشکارا جانب مسکو را گرفته است.

مناسبات تهران و دمشق طی چهار دهه اخیر همواره بسیار نزدیک بوده ولی با شروع جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ ایران به یکی از مهم‌ترین حامیان رژیم بشار اسد بدل شد. هزاران شبه نظامی شیعه از کشورهای مختلف منطقه تحت فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران به سوریه اعزام شده‌اند.

روسیه نیز از سال ۲۰۱۵ واحد هایی از ارتش و نیروی هوایی خود را برای حمایت از رژیم بشار اسد به سوریه اعزام کرد. با حمایت روسیه و ایران، حکومت سوریه در سال‌های اخیر توانست بخش اعظم مناطق تحت کنترل شورشیان را بازپس بگیرد.

منبع: رادیو فردا


در این رابطه