جنگ اوکراین؛ کی‌یف از تلفات سنگین ارتش روسیه در دونباس خبر داد

okraein

جنگ اوکراین در حالی وارد دومین ماه خود می‌شود که ارتش روسیه با اشاره به تغییر استراتژی نظامی در نبردهای جاری از تمرکز بیشتر بر مناطق شرقی و تلاش برای کنترل دونباس خبر داده است.

از سوی دیگر نگرانی‌ها نسبت به وضعیت غیرنظامیان در شهرهای بزرگ از جمله ماریوپل که تحت محاصره ارتش روسیه و نیروهای جدایی‌طلب تحت حمایت مسکو هستند روز به روز افزایش می‌یابد.

منابع خبری از تخریب بسیاری از بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مدارس و ساختمان‌های مسکونی و اداری در شهرهای بزرگ اوکراین بر اثر بمباران‌های هوایی و آتش توپخانه ارتش روسیه خبر داده‌اند.

ستاد کل ارتش اوکراین از کشته شدن بیش از یکصد سرباز روس طی نبردهای روز جمعه خبر داده و مدعی شده که نیروهای نظامی این کشور ۴۲ خودرو و تجهیزات نظامی ارتش روسیه از جمله تعدادی تانک و هواپیمای جنگی را منهدم کرده‌اند.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در روز شنبه ۲۶ مارس را در این گزارش دنبال کنید.
11:46
بیش از ۱۰۰ هزار نفر دیگر باید از ماریوپل خارج شوند

 شهردار ماریوپل روز شنبه گفت که یک روز پس از اعلام موضع امانوئل ماکرون در خصوص مشارکت فرانسه و دو کشور دیگر در عملیات تخلیه غیرنظامیان از این شهر با سفیر فرانسه در اوکراین گفتگو کرده است.

وادیم بویچنکو که مسئولیت شهر محاصره شده ماریوپل را در دست دارد در گفتگویی تلویزیونی تاکید کرد که وضعیت این شهر همچنان بحرانی است و درگیری‌های پراکنده خیابانی به ویژه در نقاط مرکزی شهر در جریان است.

رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه اعلام کرده بود که کشورش به همراه یونان و ترکیه در عملیات بشردوستانه تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل مشارکت می‌کند.

از سوی دیگر ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین روز شنبه در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان ماریوپل همچنان در این شهر گرفتارند.

11:40
پایتخت اوکراین بار دیگر تحت مقررات منع رفت‌ و آمد قرار گرفت

مسئولان شهر کی‌یف روز شنبه بار دیگر از وضع مقررات منع آمد و شد در پایتخت اوکراین برای تامین امنیت بیشتر خبر دادند.

به گفته شهردار کی‌یف مقررات جدید منع رفت و آمد از عصر روز شنبه به اجرا درخواهد آمد و تا دوشنبه صبح به قوت خود باقی خواهد بود.

ویتالی کلیچکو با اعلام این خبر در کانال تلگرامی شهرداری اوکراین گفت که مقررات منع رفت و آمد بر اساس تصمیم فرماندهی نظامی اعمال می‌شود.

11:36
اوکراین: کنترل شهر اسلاووتیچ به دست ارتش روسیه افتاد

مقامات اوکراینی روز شنبه اعلام کردند که نیروهای ارتش روسیه کنترل شهر اسلاووتیچ واقع در استان کی‌یف را در دست گرفته‌اند.

فرماندار منطقه کی‌یف ضمن تایید این خبر مدعی شد که نیروهای روس علاوه بر در اختیار گرفتن کنترل بیمارستان اسلاووتیچ، شهردار این شهر را نیز ربوده‌اند.

اسلاووتیچ شهری است در استان کی‌یف با حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت. این شهر به دنبال فاجعه سال ۱۹۸۶ چرنوبیل برای اسکان کارکنان این نیروگاه هسته‌ای و نیز آنهایی که بدنبال تشعشات هسته‌ای مجبور به ترک شهر پریپیات شده بودند، احداث گردید. پریپیات، در نزدیکی نیروگاه هسته‌‌ای چرنوبیل و شهری است متروکه.

10:44
درخواست رئیس جمهوری اوکراین از قطر برای افزایش تولید گاز

ولودیمیر زلنسکی روز شنبه از قطر خواست برای مقابله با روسیه تولید گاز طبیعی خود را برای جبران کمبود‌های احتمالی افزایش دهد.

رئیس جمهوری اوکراین این درخواست را برای مقابله با تهدیدهای روسیه در زمینه استفاده از انرژی به عنوان نوعی سلاح و نیز فشار بر کشورهای غربی مطرح کرده است.

آقای زلنسکی در پیامی ویدیویی به نشست مجمع دوحه در پایتخت قطر تاکید کرد: از شما می‌خواهم تولید انرژی را افزایش دهید تا همه در روسیه بفهمند که هیچ‌کس نمی‌تواند از انرژی به عنوان سلاحی برای باج‌گیری از جهان استفاده کند.
10:23
روسیه ارسال گاز به اروپا از طریق اوکراین را ادامه می دهد

شرکت روسی گازپروم روز شنبه اعلام کرد که مطابق با تقاضای مصرف‌کنندگان اروپایی همچنان به عرضه گاز طبیعی به اروپا از طریق اوکراین ادامه خواهد داد.

این در حالیست که ولادیمیر پوتین به تازگی اعلام کرده است که کشورش در پی تحریم‌های غرب از این پس تحویل گاز به کشورهای «غیردوست» را تنها در ازای دریافت روبل از سر خواهد گرفت.

این تصمیم خشم کشورهای اروپایی را که در پی کاستن از وابستگی به روسیه در زمینه انرژی هستند، برانگیخته است.

کشورهای اروپایی دریافت کننده گاز و نفت روسیه معتقدند که تصمیم اخیر کرملین ناقض مفاد قراردادهای امضا شده میان طرفین است.

10:00
جو بایدن در لهستان علیه پوتین سخنرانی می‌کند

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده که برای ملاقات با سربازان آمریکا و بازدید از یک شهر مرزی با اوکراین به لهستان سفر کرده قرار است امروز شنبه ۲۶ مارس در این کشور سخنرانی کند.

کاخ سفید با اعلام این مطلب یادآور شد که آقای بایدن در سخنان خود بر مخالفت «جهان آزاد» با تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین تاکید خواهد کرد.

به گزارش کاخ سفید، جو بایدن همچنین در این سخنان یادآور خواهد شد که اقتصاد‌های بزرگ دنیا همگی خواهان متوقف کردن ولادیمیر پوتین در این اقدام تهاجمی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا که پس از نشست‌های جداگانه با گروه هفت و متحدان ناتو در بروکسل به لهستان سفر کرده قرار است با رئیس جمهوری این کشور هم مرز با اوکراین نیز دیدار و گفتگو کند.
ورود رئیس جمهوری آمریکا به ورشو
09:43
ارتش اوکراین مدعی شد که تعدادی تانک و هواپیمای روسی را منهدم کرده است

ستاد کل ارتش اوکراین روز شنبه مدعی شد که نظامیان این کشور تلفات و خسارات سنگینی را به نیروهای روسیه در اطرف شهرهای دونتسک و لوهانسک واقع در استان دونباس وارد کرده‌‌اند.

در بیانیه ستاد کل ارتش اوکراین آمده است: «خسارات قابل توجهی به مهاجمان روسی وارد کرده‌ایم.» در این بیانیه به طور مشخص به انهدام سه هواپیما، هشت تانک و کشته شدن ۱۷۰ سرباز روس اشاره شده است.

منبغ: اویرو نیوز