لاوروف در پکن: چین و روسیه برای دستیابی به یک نظم نوین بین‌المللی همکاری می‌کنند

Rosiye-chin
سفر وزیر امور خارجۀ روسیه به چین فرصتی است تا مسکو و پکن یک بار دیگر بر "دوستی بی حد و مرز" خود تأکید کنند. در حالی که پنج هفته از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین می‌گذرد، سرگئی لاوروف در پکن اطمینان داد که روسیه در کنار چین و سایر هم‌پیمانان‌شان، به سوی یک نظم جهانی "عادلانه" حرکت می‌کنند.
روز چهارشنبه ۳٠ مارس/۱٠ فروردین، سرگئی لاوروف در ملاقات با همتای چینی خود، آقای وانگ‌ یی، گفت: "ما در مرحلۀ خیلی جدی و مهمی از تاریخ روابط بین‌المللی قرار داریم".
لاوروف خطاب به وزیر خارجۀ چین گفت که مطمئن است که "در پایان این مرحله، موقعیت بین‌الملل روشن‌تر خواهد شد و ما و شما، همراه با طرفداران‌مان به سوی یک نظم جهانی چندقطبی، دموکراتیک و عادلانه خواهیم رفت".

طرفداری چین از روسیه
با شروع جنگ اوکراین، دولت چین با تحریم روسیه مخالفت کرد. حتی آقای وانگ یی دوستی دو کشور را "محکم چون صخره" توصیف کرد و نگرانی‌های امنیتی مسکو را کاملاً موجه دانست.
چند هفته قبل از جنگ اوکراین نیز ولادیمیر پوتین به مناسبت شروع بازی‌های المپیک زمستانی به پکن رفت و با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار کرد. هر دو طرف در این ملاقات از دوستی "بی‌حد و مرز" دو کشور سخن گفتند و از "توسعه‌طلبی" ناتو انتقاد کردند.
اگرچه لاوروف به پکن رفته تا در اجلاسی در بارۀ افغانستان شرکت کند، اما در شرایط کنونی که روسیه شدیداً با جهان غرب درگیر است، این سفر می‌تواند تأکیدی بر موضع‌گیری‌های مشترک مسکو و پکن در برابر آمریکا و متحدانش تعبیر شود.
روسیه که باید تحریم‌های بسیار سنگینی را تحمل کند، چشم امید به چین دوخته بلکه بتواند از این طریق انزوای اقتصادی خود را تا حدی جبران نماید.

حد و مرز همکاری
هم‌زمان با سفر لاوروف، مسکو بیانیه‌ای رسمی منتشر کرد که از "افزایش هماهنگی دو کشور در عرصۀ سیاست خارجی" خبر می‌دهد. با اینحال به غیر از شعارهای رسمی هیچ نکته یا تصمیم مشخصی در این بیانیه دیده نمی‌شود.
قدرت‌های غربی و به ویژه آمریکا به چین هشدار داده‌اند که مبادا در پشتیبانی از مسکو زیاده‌روی کند. غربی‌ها می‌ترسند که پشتیبانی چین تحریم‌ روسیه را بی‌اثر سازد. البته تاکنون شرکت‌های چینی در داد و ستد با روسیه بسیار محتاطانه رفتار کرده‌اند تا یکوقت خود هدف مجازات و تحریم قرار نگیرند.

شاید به همین دلیل، سخنان لاوروف در پکن از ابراز دوستی و عبارات معمول دیپلماتیک فراتر نرفت. یکی از سخنگویان وزارت خارجۀ چین نیز با اشاره به فرمول قبلی "دوستی بی‌حد و مرز"، ادامه داد که "همکاری چین-روسیه هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد. تلاش ما برای صلح هیچ حد و مرزی ندارد، مخالفت با برتری‌جویی هیچ حد و مرزی ندارد"... به رغم همۀ این عبارات دوستانه، به نظر نمی‌رسد که چین بخواهد در پشتیبانی از روسیه، منافع بی‌حد و مرز خود را در تجارت با دنیای غرب نادیده بگیرد.
.
منبع: رادیو فرانسه