قاچاق دارو به افغانستان ، آرد به عراق و بنزین به پاکستان

Ghachaghe kala اقتصاد ایران در همه نیم سده تازه سپری شده آرام آرام و با انواع ترفندهای دولتهای گوناگون بیمار شده است و تنها چیزی که حیات نباتی آن را ممکن کرده و مرگ ان را دور تر می کند توانایایی های ذاتی این سرزمین و سرمایه گذاری های تاریخی انجام شده است. این اقتصاد بیمار هرجای جسم و روحش با یک نوع میکروب آلوده شده و هیچ دولتی هم آن را مداوا نمی کند که هیچ بلکه با سیاستهای ناکارآمد این بیماری ها را نیرومند می کند. قاچاق وارونه کالاهای ارزان قیمت سوبسید دار از ایران به کشورهای همسایه اتفاقی است که جلوی جشم مدیران انجام می شود و کسی هم جلودار آن نیست.

یک مقام وزارت بهداشت ایران با اشاره به نقش «قاچاق معکوس» دارو از ایران به برخی کشورهای همسایه، می گوید : داروی ضد سل به راحتی و به‌صورت کامیونی و کانتینری به کشور افغانستان قاچاق می‌شود/ مقامهای خصوصی و دولتی باور دارند آرد ارزان ایران به سادگی به کشورهای غربی همسایه ایران قاجاق می شود و داستان بنزین ارزانی که به پاکستان می رود که دیگر بازگویی ندارد.

بهرام دارابی، رئیس سازمان غذا و داروی ایران، در گفت‌وگویی که روز یک‌شنبه، ۱۴ فروردین در روزنامه همشهری منتشر شده درباره رقم قاچاق معکوس دارو در ایران توضیح دقیقی نداده است ولی میزان آن را «قابل توجه و چشمگیر» دانسته و گفته است قاچاق در کنار «مصرف بالا و غیرمنطقی» دارو و کاهش ارز دولتی برای واردات باعث افزایش قیمت دارو شده است.به گفته این مقام وزارت بهداشت سال گذشته به دلیل کاهش تخصیص ارز دولتی برای تامین دارو، قیمت برخی داروهای خارجی «تا ۶ برابر» و قیمت داروهای داخلی بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از قاچاق انواع دارو و همچنین شیرخشک از ایران به عراق و افغانستان منتشر شده است.او همچنین با اشاره به وضعیت مصرف انسولین گفته است که از یک محموله انسولین که سال ۹۹ وارد کشور شده است، اما «تنها نیمی از این محموله در شرکت بیمه ثبت شده و هیچ خبری از نصف دیگر این انسولین‌ها در اختیار نداریم و احتمالا بخش قابل توجهی از آنها قاچاق شده باشد».بحران تامین انسولین در مهرماه ۹۹ رخ داد و همان زمان یک مقام اتاق بازرگانی ایران اعلام کردند که که « ۱/۵ برابر نیاز کشور انسولین وارد کرده‌اند» ولی کمبود آن به خاطر «قاچاق معکوس» و «خروج غیرقانونی انسولین» از ایران به مقصد دیگر کشورهاست.

در روزهای اخیر، اظهارات متناقض مقامات وزارت بهداشت درباره حذف ارز ترجیحی دارو در سال ۱۴۰۱ به نگرانی شهروندان از چند برابر شدن قیمت اقلام دارویی دامن زده است.ابهام در مورد وضعیت ارز و دارو در حالی ادامه دارد که در روزهای گذشته شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به اجرا شدن این قانون واکنش نشان داده و درباره وخیم شدن وضعیت بیماران در صورت عدم امکان تامین دارو به دلیل بالا رفتن قیمت داروها هشدار داده‌اند.

همایون سامه‌ی ح نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در ارتباط با برآوردها از افزایش قیمت دارو در سال ۱۴۰۱ گفته است که قیمت داروهای تولید داخل ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت، اما بهای داروهای وارداتی حداقل بین سه تا پنج برابر افزایش پیدا می‌کند.

ساعت 24 -