وزیر نفت ایران: ۱۶ میلیارد دلار قرارداد نفتی امضا کردیم اما جزئیات را افشا نمی‌کنیم

Ojji Javad
جواد اوجی وزیر نفت ایران گفته است از زمان آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی تاکنون بیشتر از ۱۶ میلیارددلار قرارداد جدید نفتی به امضا رسیده اما دولت و وزارت نفت تصمیم به اعلام جزئیات این قراردادها و اسامی شرکت های طرف قرارداد ندارد.
آقای اوجی به ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی در ایران گفته است "این قراردادها چند برابر قرارداد ایران با شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است که به نتیجه نرسید".
منظور وزیر نفت ایران قرارداد نفتی ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه است که پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۱۳۹۴ بود. این قرارداد پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام به اجرا درنیامد.

وزیر نفت ایران تعداد قراردادها و تفاهم های صورت گرفته از زمان روی کار آمدن دولت جدید این کشور به ریاست ابراهیم رئیسی را ۵۵ مورد توصیف کرده و گفته "۲۸ مورد از این قراردادها مربوط به جمع‌آوری گازهای مشعل بوده که قرار است تا پایان این دولت تعیین تکلیف شود. در بحث احداث خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی نیز قراردادهایی امضا شد تا تردد تانکرها در جاده‌ها کم شود و انتقال فرآورده از جنوب تا شمال کشور با خط لوله انتقال انجام شود".
دولت آقای رئیسی با این انتقاد مواجه است که جزئیاتی از این قراردادها منتشر نکرده و مشخص نیست قراردادهای نفتی ایران در این دوره حتی با چه شرکتی و در چه فرایند قانونی امضا و واگذار شده است.
وزیر نفت ایران در این باره گفته است "در شرایط تحریمی طبیعی است اسامی شرکت‌ها اعلام نشود. صرفا برای اینکه عده‌ای دست از انتقاد بردارند، هرگز این رویه را تغییر نخواهیم داد و اسامی شرکت‌ها و جزئیات قراردادها را افشا نخواهیم کرد".

ایالات متحده آمریکا صنایع نفت و گاز ایران را تحریم کرده و دولت ایران می گوید برای مبارزه با فشار تحریم های ایالات متحده و با هدف حفاظت از شرکت های طرف قرارداد، جزئیات قراردادهای نفتی را منتشر نمی کند.
منتقدان می گویند این روش در تضاد با رویکردهای ضدفساد است و محرمانه ماندن همه جزئیات این قراردادها از دید افکار عمومی می تواند باعث بروز فساد مالی شود.
به دلیل شفاف نبودن قراردادها و اقدامات نفتی دولت ایران ارزیابی ادعای مقام ها در این باره دشوار و تا حدی ناممکن شده اما مقام های نفتی موضوع تحریم های آمریکا را برای کاهش میزان شفافیت در فعالیت های خود توجیه پذیر می دانند.

پیش از این و در روزهای اول سال جدید خورشیدی، ایران اعلام کرده بود که ظرفیت تولید نفت این کشور به پیش از تحریم‌های نفتی آمریکا رسیده است.
به گفته وزیر نفت ایران ظرفیت کنونی تولید نفت این کشور بیش از 'سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز ' شده است.
درآمدهای حاصل از فروش نفت خام، میعانات گازی، صادرات گاز و فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی در مقایسه با سال ۱۳۹۹ حدود ٢/٥ برابر شده است.

حدود شش هفته پیش خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود بر اساس برآورد سه شرکت ردیابی نفتکش‌ها، صادرات نفت ایران به چین در ماه ژانویه از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفته است.
این در حالی بود که بیشترین میزان خرید چین در سال ۲۰۱۷- یک سال قبل از تحریم‌های نفتی دولت دونالد ترامپ علیه صنایع نفت و گاز ایران، این رقم حدود ۶۲۳ هزار بشکه در روز بود.
بعضی گزارش‌ها حکایت از این دارد که ایران طی سال‌های اخیر و با توجه به محدودیت‌های تحریمی اقدام به "ارزان فروشی" نفت کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ اخیرا با استناد به داده‌های شرکت ردیابی نفتکش‌ها- "کپلر"- گفته است چین در سال ۲۰۲۱ میلادی واردات نفت از ایران و ونزوئلا را افزایش داده و بیشترین نفت وارداتی چین در سه سال اخیر از این دو کشور تحریم شده بوده است.
در این گزارش گفته شده پالایشگاه‌های چینی خرید نفت "ارزان" را در مقابل خطر جریمه احتمالی به دلیل نقض تحریم‌ها پذیرفته‌اند. اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین البته "ارزان فروشی" نفت ایران به چین را رد کرده است.
.
منبع: بی بی سی