گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی: تجهیزات ساخت سانتریفیوژ ها ازکرج به نطنزمنتقل شده است

centrifugeخبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) در گزارش مربوط به انتقال تجهیزات ساخت سانتریفیوژها از کرج به نطنز نوشته است جمهوری اسلامی این اقدام را شش هفته پس از احداث سایت دیگری در اصفهان برای ساخت همان قطعات انجام داده است.

آژانس اتمی در بیانیه‌‌ای گفته است بازرسان این آژانس تایید می‌کنند که این دستگاه‌ها در نطنز مهر و موم هستند و دیگر فعالیت نمی‌کنند.

رویترز به یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اشاره کرده است که این آژانس به اعضای خود ارسال کرده است.

ایران و آژانس اتمی قبلا توافق کرده‌اند که به نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اجازه دهند دوربین‌هایی را در سایت تولید سانتریفیوژ در کرج نصب کنند اما یک ماه بعد مقامات ایرانی به آژانس اتمی اطلاع دادند تجهیزات مربوط به ساخت سانتریفیوژ‌های پیشرفته را به مکان جدیدی در اصفهان منتقل می‌کنند. آژانس برای نظارت بر این فعالیت، دوربین‌هایی را در محل مورد نظر نصب کرد.

رویترز نوشته است آژانس اتمی در بیانیه و گزارش محرمانه خود اشاره‌ای به محل دقیق تجهیزات انتقال یافته در نطنز نکرده است.

اطلاعات کمی در مورد کارگاه جدید نطنز وجود دارد و دیپلمات‌ها گمان می‌برند که این سایت جدید کمی بزرگ‌تر از کرج است.

با انتقال دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن ساخت سانتریفوژها به مکان نامشخص در نطنز، این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا جمهوری اسلامی ایران تولید سانتریفیوژها را در کارگاه‌های نطنز و اصفهان افزایش خواهد داد؟

حدود یک سال است که آژانس بین المللی انرژی اتمی دوربین‌ها را در سایت‌های ایران نصب کرده و باید داده‌های جمع‌آوری شده توسط برخی از این دوربین‌ها مانند دوربین‌های کارگاه جدید اصفهان بررسی شود.

رویترز در ادامه نوشته است در گزارش محرمانه آژانس به اعضا گفته شده که بدون دسترسی به داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این دوربین‌ها، آژانس قادر به تایید آغاز تولید قطعات سانتریفیوژ در کارگاه اصفهان نیست.

بازرسان آژانس پیش‌تر در چهار مرکز اعلام نشده جمهوری اسلامی مواد رادیواکتیو یافته‌اند و خواستار توضیح ایران درباره منشاء این مواد شدند.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) اعلام کرد ایران پاسخ پرسش‌های آژانس درباره مکان‌های اعلام نشده را همراه با اسناد مربوط به آن ارائه کرده است. اسلامی ابراز امیدواری کرده اسنادی که برای رفع ابهام‌ها به آژانس ارائه شده تا خرداد ماه سال جاری بررسی شوند.

منبع: دویچه وله