سوریه از حمله هوایی اسرائيل به استان حماه خبر داد

Israiel Hamle sourieh

«سوریه از حمله هوایی اسرائیل به مصیاف در حماه خبر داد و اعلام کرد، برخی از این موشک‌ها توسط پدافند هوایی رهگیری شدند. گفته می‌شود که در این محل نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور مستقر هستند.»
 
سانا، خبرگزاری دولتی سوریه روز شنبه نهم آوریل از حملات هوایی اسرائیل به مواضع تحت کنترل دولت در استان حماه سوریه خبر داد. این خبرگزاری به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد: «اسرائیل از شمال لبنان یک حمله هوایی انجام داد و مواضعی در منطقه مرکزی را هدف گرفت».
 
این خبرگزاری همچنین گفته است پدافند هوایی سوریه فعال شده و برخی از موشک‌ها را بر فراز استان حماه رهگیری کرده است. طبق این گزارش خسارات ناشی از این حملات همچنان در حال ارزیابی است.
 
سانا می‌گوید، حملات اسرائیل در سوریه معمولاً در تاریکی شب صورت می‌گیرد، حمله روز شنبه اما حوالی ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر در حالی انجام شده که هنوز هوا روشن بوده است.
 
«اسرائيل رسما مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.»
روزنامه "تایمز اسرائیل" نوشته است، سوریه مرتبا ادعا می‌کند که موشک‌های اسرائیل را رهگیری می‌کند، اما تحلیل‌گران نظامی چنین ادعاهایی را رد کرده‌اند.
 
به نوشته این روزنامه، ارتش اسرائیل معمولا درباره حملات خود در سوریه اظهار نظر نمی‌کند، اما اعتراف کرده است که صدها پرواز علیه گروه‌های تحت حمایت ایران انجام داده که تلاش می‌کنند استقرار خود در سوریه را تثبیت کنند. ارتش اسرائیل بارها به محموله‌های تسلیحاتی که گمان می‌رود برای گروه‌های  تحت حمایت ایران ارسال می‌شود نیز حمله کرده است.
 
بر اساس گزارش‌های محلی، انفجارهایی در نزدیکی شهر مصیاف و مناطق اطراف آن در غرب استان حماه که تحت کنترل دولت سوریه است مشاهده شده است. 
 
به نوشته "تایمز اسرائيل"، منطقه اطراف مصیاف که گفته می‌شود، به عنوان پایگاهی برای نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان طرفدار ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، در سال‌های اخیر بارها هدف حملاتی بوده است که عمدتاً اسرائیل را مسئول آن دانسته‌اند. 
 
در اوایل ماه مارس سال جاری دو افسر سپاه پاسداران در حمله اسرائيل در نزدیکی دمشق کشته شدند. پس از آن سپاه حمله‌ای موشکی به اربیل در اقلیم کردستان عراق انجام داد و گفت که در این حمله تلافی‌جویانه "یک مرکز اسرائيلی" را هدف قرار داده است.
 
 
منبع: دویچه وله فارسی