اسناد شبکه پولشویی در پاکستان؛ درآمد ۲۰۰هزار دلاری نماینده خامنه‌ای

Poolshuie

«وبسایت عرب‌نیوز به اسنادی از یک شبکه پولشویی در پاکستان دست یافته که بیانگر انتقال غیرقانونی مبالغ زیادی پول به ایران است. نام نماینده خامنه‌ای در پاکستان با درآمد ماهانه ۲۰۰ هزار دلاری در این مدارک دیده می‌شود.»
 
وبسایت "عرب‌نیوز" از اسنادی خبر می‌دهد که داد و ستدهای یک شبکه بزرگ پولشویی در پاکستان و درآمد ماهانه نماینده خامنه‌ای از این مبادلات را برملا می‌کند. این سایت، یکشنبه ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) در گزارشی نوشت، تحقیقات درباره این شبکه پس از آن آغاز شد که چند عضو از گروه زینبیون در زمستان  ۱۳۹۹ در کراچی پاکستان بازداشت شدند. زینبیون نام گروهی از شبه نظامیان وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه است که عمدتا  شیعیان پاکستانی را شامل می‌شود.
 
طبق اسناد موجود، اعضای این شبکه در هفت سال گذشته در پاکستان، ایران و عراق فعالیت داشته‌اند.
 
اسناد مرتبط با این شبکه که توسط بازرسان پاکستانی به دادگاه ارائه شده، بر گزارش‌های تحقیقاتی و مکاتبه‌هایی در پیام‌رسان واتساپ  مبتنی است.
 
عرب‌نیوز با اشاره به روش‌های غیرقانونی و مختلف این شبکه پولشویی برای جابه‌جایی مبالغ می‌افزاید که این شبکه از جمله، از زائران پاکستانی که برای رفتن به قم و نجف، به ایران می‌رفتند، برای قاچاق پول استفاده می‌کرد.
 
«نماینده علی خامنه‌ای در میان متهمان»
بر اساس اسناد، یکی از دریافت‌کنندگان این مبالغ، ابوالفضل بهاءالدینی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در پاکستان بوده است. بهاءالدینی از فردی به نام ''علیرضا'' که مظنون اصلی پرونده است، پول دریافت کرده است.
 
''علیرضا'' یکی از ۱۳ نفری بوده که در ژانویه ۲۰۲۲ به اتهام پولشویی و ''ارتباط با یک سازمان اطلاعاتی خارجی'' در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد. بر اساس اعترافات او، فردی به نام سید وصال حیدر نقوی که دستیار ابوالفضل بهاءالدینی بوده نیز بازداشت شد.
 
بر اساس اسناد موجود در این پرونده، علیرضا فاش کرده که ''ماهانه ۲۰۰ هزار دلار'' از طریق وصال حیدر نقدی به بهاءالدینی، نماینده خامنه‌ای در پاکستان، پرداخت کرده است.
 
در همین خصوص، یک "منبع آگاه" در ایران به عرب‌نیوز گفته که بهاءالدینی پیشتر، احتمالا در فاصله زمانی آگوست ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲ (مرداد تا بهمن ۱۴۰۰) پاکستان را ترک کرده است.
 
اسناد ارائه شده به دادگاه همچنین نشان می‌دهد که علیرضا، متهم اصلی این پرونده، حدود ۳۱ میلیون روپیه (تقریبا معادل ۱۶ هزار و ۴۰۰ دلار) به حساب یک شبکه تلویزیونی در پاکستان و یک میلیون روپیه نیز به حساب یک مدرسه دینی در اسلام‌آباد پاکستان -متعلق به یک رهبر یا حزب سیاسی مذهبی - منتقل کرده است.
 
عرب‌نیوز می‌نویسد که علیرضا و حیدر نقوی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.
 
«شبکه بزرگ پولشویی ایران در کشورهای مختلف»
پیشتر نیز گزارش‌هایی درباره شبکه پولشویی ایران در کشورهای مختلف منتشر شده بود. از جمله، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اواخر اسفند ۱۴۰۰ در گزارشی از نقل و انتقال صدها میلیون دلار بین ۶۱ حساب بانکی وابسته به شبکه زیرزمینی ایران در ۲۸ بانک خارجی در کشورهای ترکیه، چین، هنگ کنگ، امارات و سنگاپور خبر داد.
 
 گزارش عنوان می‌کرد که این شبکه پولشویی مخفی در داخل ایران، موسسات مالی متعددی برای ترخیص ارز خارجی دارد و در خارج از ایران نیز شامل شرکت‌های پوششی و وابسته و همچنین حساب‌های پرشماری در بانک‌های تجاری است.
 
 بر اساس آخرین گزارش گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی FATF در مهر ۱۴۰۰، حکومت ایران همچنان در فهرست سیاه قرار دارد.
 
گروه ویژه اقدام مالی، نهادی بین‌المللی است که با هدف مبارزه با پولشویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند. این گروه تصویب چند لایحه مرتبط با پولشویی را برای خروج ایران از فهرست سیاه لازم می‌داند.
 
مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی تاکنون بارها به روش‌های مختلف ایران برای دور زدن تحریم‌های جهانی اشاره کرده‌اند.
 
از جمله، محمد مخبر، معاون رئیس جمهور ایران در ۲۴ آذر سال ۱۴۰۰ با اشاره به ''مشکلات انتقال پول'' برای واردات تجهیزات واکسن کرونا به ایران، اذغان کرد که یکی از سفرای جمهوری اسلامی این تجهیزات را با عنوان ''اسباب خانه'' به ایران وارد کرد.
 
 
منبع: سایت دویچه وله فارسی