فنلاند و سوئد قرار است اوایل تابستان به ناتو ملحق شوند

NATO

روزنامه تایمز انگلیس امروز (دوشنبه) به نقل از مقامات گزارش داد، روسیه مرتکب "اشتباه استراتژیک بزرگی" شده و فنلاند و سوئد به دنبال پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو در اوایل تابستان هستند.

به گزارش ایسنا، در گزارش تایمز آمده است، مقامات ایالات متحده می‌گویند که عضویت ناتو برای این دو کشور منطقه نوردیک در جریان مذاکرات میان وزرای خارجه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در روزهای گذشته که سوئد و فنلاند هم در آن حضور داشتند، "موضوع گفت‌وگو و برگزاری چندین جلسه" بود.

به گفته مقامات، ناتو ممکن است امسال از ۳۰ عضو به ۳۲ عضو گسترش پیدا کند. طبق گزارش تایمز، انتظار می‌رود درخواست عضویت فنلاند در ناتو در ماه ژوئن باشد و سوئد به دنبال آن اقدام کند. پیشتر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته بود که این ائتلاف آماده پذیرش فنلاند و همچنین سوئد به محض اعلام آمادگی آنهاست.  

هفته گذشته سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند خطاب به نمایندگان حزب سوسیال دموکرات تحت رهبری‌اش که در یک گردهمایی در شهر هلسینکی حضور یافتند، عنوان کرد: زمان آن رسیده که فنلاند به صورت جدی در موضعش در قبال این ائتلاف نظامی تجدیدنظر کند.

به گفته مارین، حمله روسیه به اوکراین "فنلاند را مجبور به بازبینی در سیاست امنیتی‌اش" ساخته است. او گفت: روسیه آن همسایه‌ای نبود که ما فکر می‌کردیم. هرگونه تصمیمی برای طرح نامزدی برای عضویت در ناتو باید ضرورتا در فصل بهار جاری طی فرآیندی "جامع اما سریع" اتخاذ شود. فنلاند چه تصمیم بگیرد راه پیوستن به این ائتلاف را طی کند و چه تصمیم بر بیرون ماندن از آن داشته باشد، با تبعاتی مواجه خواهد شد.

نخست‌وزیر فنلاند گفته بود که موضع شخصی‌اش در قبال ناتو را با پیش رفتن بحث‌ها بر سر مساله عضویت در این ائتلاف در هفته‌های آینده فاش خواهد کرد. از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، علاقه فنلاندی‌ها به پیوستن به این ائتلاف نظامی به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

همچنین پیشتر وزیر خارجه سوئد گفت، هشدارهای اخیر روسیه مبنی بر اینکه پیوستن این کشور نوردیک منجر به "اقدامات تلافی‌جویانه" از سوی مسکو می‌شود، نادیده می‌گیرد. «آن لینده»، وزیر خارجه سوئد با اشاره به اقدام احتمالی استکهلم جهت پیوستن به ناتو گفته بود: روسیه هیچ ارتباطی با تصمیمات مستقل ما ندارد.