ارسال جنگ افزار سنگین از سوی اعضای ناتو به اوکراین افزایش یافت

tank ukraineبرخلاف خوداری‌های اولیه، تعداد کشورهای عضو ناتو که جنگ‌افزار سنگین در اختیار اوکراین می‌گذارند افزایش می‌یابد. این احتمال منتفی نیست که اسلواکی تعدادی از جنگنده‌های روسی میگ۲۹ خود را به اوکراین بفرستد.  

اسلواکی اعلام آمادگی کرده برای تقویت توان ارتش اوکراین در مقابله با حمله نظامی روسیه تعدادی از جنگنده‌های روسی خود از مدل میگ۲۹ را در اختیار نیروی هوایی این کشور قرار دهد.

روزنامه "زوددویچه"، چهارشنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) گزارش داد، نخست‌وزیر اسلواکی، ادوارد هگر می‌گوید این تصمیم پس از رایزنی‌های فشرده با ایالات متحده و دیگر هم‌پیمانان درباره تامین امنیت حریم هوایی خود این کشور گرفته شد.

نیروی هوایی اسلواکی قرار است از سال ۲۰۲۴ به جنگنده‌های آمریکایی مدل اف۱۶ مجهز شود و برای کمک نظامی به اوکراین خواستار دریافت تضمین امنیتی از کشورهای غربی است.

به گفته هگر، که به تازگی همراه با رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورزولا فون در لاین به کی‌یف سفر کرده بود، نگهداری و تعمیر جنگنده‌های میگ۲۹ بدون دریافت قطعات از روسیه ممکن نیست اما کشورش خواهان چنین "ارتباطی" نیست.

تسلیحات روسی علیه تجاوز روسیه

به این ترتیب بحثی که ناتو و اتحادیه اروپا حدود یک ماه پیش به شدت درگیر آن بودند دوباره مطرح شد. آن زمان لهستان اعلام آمادگی کرده بود جنگنده‌های میگ۲۹ خود را در اختیار اوکراین قرار دهد و این کار را از طریق یکی از پایگاه‌های آمریکا در آلمان انجام دهد.

آن زمان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با این کار به صراحت مخالفت کرد زیرا این نگرانی وجود داشت که روسیه به عنوان یک قدرت اتمی ارسال جنگنده به اوکراین از طریق کشورهای عضو ناتو را تحریک‌آمیز تلقی کند.

پیمان آتلانتیک شمالی تمایل دارد به هر قیمتی از رویارویی مستقیم با روسیه اجتناب کند و به همین دلیل برخلاف چراغ سبز نشان دادن به ارسال تانک به اوکراین، فرستادن جنگنده به این کشور را پرمخاطره ارزیابی می‌کند.

با وجود این، حمایت از کی‌یف از طریق ارسال جنگ‌افزار سنگین در جریان است و ادامه دارد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در جریان سفر به کی‌یف در مورد فرستادن ۱۲۰ خودروی زرهی و موشک‌های ضد دریایی به اوکراین اطمینان داد.

کمک‌های نظامی بریتانیا

اندکی پیش از آن لندن از اهدای یک کمک نظامی به ارزش ۱۲۰ میلیون یورو به کی‌یف خبر داد که شامل ۸۰۰ قبضه سلاح ضد تانک و موشک‌های مدرن ضدهوایی هدایت‌شونده مدل Starstreak با برد هفت کیلومتر می‌شد.

این موشک‌ها سامانه دفاع ضدهوایی روسی مدل اس ۳۰۰ را تقویت می‌کنند که برد آن ۱۰۰ کیلومتر است و اسلواکی به تازگی به اوکراین هدیه کرده است.

در میان کشورهای عضو ناتو، به جز اسلواکی، بلغارستان و یونان نیز سامانه روسی اس۳۰۰ را در اختیار دارند. ظاهرا فشار آمریکا در ارسال این سامانه به اوکراین بی‌تاثیر نبوده است.

کی‌یف با توجه به نزدیک بودن حمله گسترده نیروهای روسی به شرق اوکراین خواستار دریافت صدها خودروی زرهی و تانک شده که ظاهرا قرار است آنها را دریافت کند.

ارسال تانک به اوکراین

به نوشته "زوددویچه" یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده شامگاه دوشنبه تائید کرد، "برخی کشورها" تعدادی تانک به اوکراین فرستاده‌اند.

گفته می‌شود این جنگ‌افزارها تسلیحاتی هستند که تعداد زیادی از آنها در شرق و مرکز اروپا وجود دارد و سربازان اوکراینی کار با آنها و تعمیرشان را بلدند.

ایالات متحده تعهد کرده، قطعات مورد نیاز این تجهیزات را هر چه سریع‌تر فراهم کند. تا کنون ارسال تانک از جمهوری چک و اسلواکی به اوکراین تائید شده است اما ظاهرا کشورهای دیگری در این کار مشارکت دارند که مقام وزارت دفاع ایالات متحده مایل به فاش کردن نام آنها نیست.

مطابق شواهد، کشورهای عضو ناتو برخلاف چند هفته پیش برای فرستادن جنگ‌افزارهای سنگین مانند تانک به اوکراین دیگر چندان محتاطانه عمل نمی‌کنند.

معاون وزیر دفاع لیتوانی به تازگی در تحلیلی که در واشنگتن پست منتشر شد، این مسئله را تائید کرد و نوشت، سخت است به عنوان اولین کشور تانک به اوکراین فرستاد اما وقتی این یخ شکسته شد کار خیلی راحت‌تر می‌شود.

منبع: دویچه وله