ندپرایس: واشینگتن باتمام ابزارهای مناسب از هرگونه فعالیت مخرب سپاه پاسداران جلو گیری می کند

price nedدر پاسخ به تهدید تازه از طرف یک فرمانده سپاه در ایران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که واشینگتن متعهد است با تمام ابزارهای «مناسب» از هر گونه فعالیت «مخرب» و خصمانه سپاه پاسداران جلوگیری کند.

ند پرایس در نشستی با خبرنگاران که روز چهارشنبه، ۲۴ فروردین، برگزار شد گفت که رویکرد ایالات متحده در قبال این نیروی نظامی مشخص است و بیشتر تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف گرفته است.

آقای پرایس در واکنش به اظهارات محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران این اظهارات را بیان کرده که گفته بود حتی اگر «تمام سران» آمریکا کشته شوند، «تقاص خون» قاسم سلیمانی گرفته نمی‌شود و به همین دلیل «بایستی با شیوه‌های دیگر تقاص خون حاج قاسم را بگیریم».

ند پرایس با اشاره به این که قصد ندارد کلمات و سخنان آقای پاکپور را تعبیر و تفسیر کند یادآوری کرد: «از شهروندان خود محافظت و دفاع خواهیم کرد. این شامل کسانی است که اکنون به ایالات متحده خدمت می‌کنند و کسانی که قبلاً به ایالات متحده خدمت کرده‌اند.»

وی اضافه کرد که آمریکا و متحدانش در برابر «تهدیدات و تحریکات» متحد هستند و «در سراسر جهان و در منطقه برای بازدارندگی و پاسخگویی به هرگونه حمله‌ای که ممکن است توسط ایران انجام شود فعالیت» خواهند کرد.

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که گزارش شده در مذاکرات احیای برجام، دولت ایران بر خروج سپاه از فهرست تروریستی آمریکا به‌ عنوان شرط پافشاری کرده، اما آمریکا می‌گوید خارج کردن سپاه مشروط به تعهد علنی ایران برای مختومه اعلام کردن پرونده انتقام‌گیری قاسم سلیمانی است.

با این حال وب‌سایت آمریکایی «اکسیوس» به نقل از «دو منبع مطلع آمریکایی» و یک مقام رسمی اسرائیلی خبر داد که جمهوری اسلامی ایران شرط آمریکا برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی را نپذیرفته است.

بر اساس این گزارش، مقامات ایران به جای دادن تعهد علنی، پیشنهاد کرده‌‌اند که یک نامه ضمنی غیرعلنی در این مورد به دولت آمریکا ارائه کنند.

کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، و همچنین ابومهدی المهندس، معاون پیشین فرمانده گروه حشد الشعبی، در جریان حملات پهپادی ۱۳ دی‌ماه ۹۸ آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، در کشاکش تنش سیاسی و نظامی بین ایران و ایالات متحده در دولت دونالد ترامپ رخ داد.

مقام‌های حکومت ایران طی دو سال گذشته بارها بر لزوم پیگیری این پرونده، محاکمه عوامل دخیل در عملیات منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی و همچنین گرفتن «انتقام‌ سخت» تاکید کرده‌اند.

درخواست حذف سپاه از فهرست‌های تروریستی با مخالفت جدی و علنی اسرائيل مواجه شده و در آمریکا نیز هر روز بر تعداد مخالفان آن افزوده می‌شود.

منبع:رادیوفردا